İçeriğe Yönlendir

Fiesta 2013 1,6 Powershift - Gelen Ses

Macit Aliyev

Recommended Posts

Macit Aliyev

Merhaba arkadaşlar. Aracımdan 3-5 gün önce az az başlayan ve bu aralar sık sık bu ses gelmeye başladı. Ayağımı frenden çektiğimde tok diye bir ses geliyor. Sanki bi plastik bi yere yapışmış sonra koparak tok sesi çıkarıyor. Videoda ses biraz belli oluyor. acaba sıkıntısı nedir? 

https://www.youtube.com/watch?v=B5tP1By5MqE

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mais Jannataliyev yazdı:

acaba sıkıntısı nedir? 

Poweshift

Çok okuyorum sorunlu olduğunu ilk çıkanların özellikle. Hazır değilken piyasaya sürüldüğü yönünde çok söylenti vardı. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

1 yıldan fazladır kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım bugune kadar. Bazılarında 1den 2 ye geçerken vuruntu oluyormuş ama bende yok. Belkide sıkıntı dedikleri budur. 

Benim araçta gelen ses durma zamanı veya hareket etme zamanı oluyor. Frene basmadığımda ses yok. 4-5 ay önce fren balataları kale marka ile değişti diskler tornalandıydı. 

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Sorun çok büyümeden yetkili servise bir danışın. Arkadaşıma 2012 Focus aldık çok baş ağırttı. Dışarıda yapılan işlemler için hiç bir yer garanti de vermiyor.(POWESHİFT şanzımandan kaynaklı olan tamirlere)

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Fatih Evcin yazdı:

Sorun çok büyümeden yetkili servise bir danışın. Arkadaşıma 2012 Focus aldık çok baş ağırttı. Dışarıda yapılan işlemler için hiç bir yer garanti de vermiyor.(POWESHİFT şanzımandan kaynaklı olan tamirlere)

Bu ses şanzımandan kaynaklı mıdır?

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mais Jannataliyev yazdı:

Bu ses şanzımandan kaynaklı mıdır?

Ona bir şey diyemem yani sorun şanzıman kaynaklı ise diye ek bilgi vermek istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mais Jannataliyev yazdı:

1 yıldan fazladır kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım bugune kadar. Bazılarında 1den 2 ye geçerken vuruntu oluyormuş ama bende yok. Belkide sıkıntı dedikleri budur. 

Benim araçta gelen ses durma zamanı veya hareket etme zamanı oluyor. Frene basmadığımda ses yok. 4-5 ay önce fren balataları kale marka ile değişti diskler tornalandıydı. 

"dınk" eder gibi birşey ise kavrama bozuluyordur. yani aniden debriyajı bırakmak gibi. yağ da eksimiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Dogan Arsiray yazdı:

"dınk" eder gibi birşey ise kavrama bozuluyordur. yani aniden debriyajı bırakmak gibi. yağ da eksimiş olabilir.

sesi tarif edemem abi)) ama ses dediğine benziyor. 

Eğer Kavrama bozuksa idare eder mi bi süre yoksa hemen yaptırmam gerekir mi? Şanzımana bir zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hiçbir zararı olmaz ama en sonunda yolda kalırsın. manuel vites gibi. ama test etme şansın yok işte.

aklıma dodge journeydeki birşey geldi. hill holder takılı kalıyordu, arka fren kaliperleri bırakmadığı için. öyle birşey olmasın sakın?

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Dogan Arsiray yazdı:

hiçbir zararı olmaz ama en sonunda yolda kalırsın. manuel vites gibi. ama test etme şansın yok işte.

aklıma dodge journeydeki birşey geldi. hill holder takılı kalıyordu, arka fren kaliperleri bırakmadığı için. öyle birşey olmasın sakın?

5-6 gündür fiestayı kullanmıyordum. Bugun denedim ses yoktu. Trafik nerdeyse yok denecek kadar azdı. Evden işe frene basmadan geldim desem olur. O "donk" sesi yoktu.

Ses gelsin diye park konumunda ayağımı fren pedalına hafif dokundurduğumda vites mandalı hafif oynuyordu. Bu normal mi? hiç daha önce denemedim o yüzden bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Mais Jannataliyev yazdı:

5-6 gündür fiestayı kullanmıyordum. Bugun denedim ses yoktu. Trafik nerdeyse yok denecek kadar azdı. Evden işe frene basmadan geldim desem olur. O "donk" sesi yoktu.

Ses gelsin diye park konumunda ayağımı fren pedalına hafif dokundurduğumda vites mandalı hafif oynuyordu. Bu normal mi? hiç daha önce denemedim o yüzden bilmiyorum.

Siz fren sistemini de bir kontrol ettirin. Ayak frenden çekilince geliyor ses. Fren ile mandal elektronik olarak direkt bağlı. P de iken vites kolunu kilitliyor frene basınca mandalı boşa çıkarıp basmanız sağlıyor.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Macit Aliyev

2013 model fiestayı eşim kullanıyor. Aracı parkettikten sonra direksyondan tutup araçtan indiğinde direksiyon kitleniyor. Aracı tekrar çalıştırmak istediğinde direksiyonla anahtarı aynı anda sağ sol yapmak lazım. Ama öyle kolay kolay da direksiyon kilidi açılmıyor. Bugun ben de denedim 4-5 sefer denememde çalıştırabildim. Bu normal midir yoksa bir arızası mı vardır?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Anormal bişe yok gibi. Stop edince direksiyon epey ağırlaşıyor güçlü çevirmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Aracı çalıştırmak için kilitlenmiş direksiyonu hafif sağ sol yaparak kontağı çevirdiğimizde çalışsa normal gelecek ama bu bayağı zor çalışıyor. Bi sorayım dedim

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Anahtar tam kilit üzerindeyse olabilir. Direksiyonu sağ sol yapacaksınız, aynı anda da anahtarı çevireceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Tamer Topaç yazdı:

Anahtar tam kilit üzerindeyse olabilir. Direksiyonu sağ sol yapacaksınız, aynı anda da anahtarı çevireceksiniz.

Aynen öyle yapıyorum ama zorluyor. Anahtar kırılacak gibi oluyor. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Macit Aliyev yazdı:

direksyondan tutup araçtan indiğinde

Kontağı çıkradıktan sonra direksiyona pek dokunmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Macit Aliyev yazdı:

Artık öyle yapıcaz 😃

500'de de kilitlendi mi direksiyonu koparak gibi asılırdık, hanım açamazdı :fiuw:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...