İçeriğe Yönlendir

Hella 3000K Sarı Ampul

Oğuzhan Çakır

Recommended Posts

Oğuzhan Çakır

Herkese selam :)

Forumda biraz Araştırdım ama bulamadım. Malum sokağa çıkma yasağı var bol çevirme :) akşam iş dönüşü rutin bir çevirmeye denk geldim izin belgesi sonrası trafik polisimiz farların yönetmeliğe aykırı bunun cezası var. Bunları sök dedi. İtiraz ettim onca LED Xenon diye geçen göz alan kör eden sizlerle gezen var diye. Arkamdaki araçta LED vardı. Bembeyaz arabaya baksan plakası okunmuyor. Bu normal mi dedim beyaz işte dedi. Kafama takıldı internette araştırdım falan ama net bir bilgi yok. Size danışmak istedim. Hella 3000 k H4 takılı şuan. Bunlar yasak mıdır? 01a6d005380a3f3e1460e2ecceaf9ffc.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

LED'lere yasak yok öncelikle. Xenon'lara yasak var.

Ampullerde de yönetmelikte far rengi beyaz olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla bu renk için kanun olmasa da seni muayene tespite yollasaydı geçemezdin.

https://www.tuvturk.com.tr/images/paylasimlar/pdf/brosurler/TUVTURK_Aydinlatma_Brosur.pdf

En altta sağda renk belirtiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Beyinli xenonlar geçmiyor, bunlar da aynı şekilde yasak, dümdüz beyaz ledler geçiyor, polis ve muayene sıkıntısı yok. Kör edici ayarsız şimşek ledlerin cezası sadece kağıt üzerinde far ayarı hatalı yazısı kadar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Standart halojenlere göre aydınlatması nasıl ? Alan ve parlaklık olarak ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arabana laf edecek yer aramış. Kağıt üstünde kısa far rengi farklı olamaz. Gebze'de etiketci tayfa minibüsler hep sarı misal. Büyük ihtimalle onlardan biri ile takismistir. Sana da şekil yapmıştır. Ceza yazmadı ise devam. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ebrar Tüfek yazdı:

Beyinli xenonlar geçmiyor, bunlar da aynı şekilde yasak, dümdüz beyaz ledler geçiyor, polis ve muayene sıkıntısı yok. Kör edici ayarsız şimşek ledlerin cezası sadece kağıt üzerinde far ayarı hatalı yazısı kadar.

saçma ama öyle işte.

adam mavi renkli sis farı ile pembe renkli sis farı ile geiyor yahu. çok komik. amaç ne olabilir ki? kimse de birşey demiyormu led diye bunlara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Dogan Arsiray yazdı:

saçma ama öyle işte.

adam mavi renkli sis farı ile pembe renkli sis farı ile geiyor yahu. çok komik. amaç ne olabilir ki? kimse de birşey demiyormu led diye bunlara.

B5 passat görmüştüm Keçiörende otururken bizim mahallede, arabayı pembeye boyamışlar. Hemde cırtlak pembeye :D Farlar mor, sisler yeşil. Aracın iç aydınlatması maviydi. Şimdi aklıma geldi :D

Tayt giyen kirli sakallı biri kullanıyordu :D:D:D 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sarı renk yönetmeliiğe aykırı bizde , alamana mail attım üreticisine, ses etmedi. xenon işi muayenede ağır kusur ancak trafikte beyaz xenon ile gzebilirsin, led muayeneden geçer ancak sarı ise o da hem ağır kusur hem de trafik yönetmleiğine aykırı.

vesile ile tornado fırtına ledleri uzuna, deli beyaz xenonları kısaya takarak trafikte gezebilirsin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Anlaşıldı :) sarı lar kısa bir süreye out. Ben en göz alıcı en beyaz yanan aydinlatmayan LED zenon [emoji14] arastirayim bari

Gidiş geliş güzergahı servisler ile aynı 10 servisin 11 inde sarı var :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sokak lambası efektli led xenon en tutulan ampüldür bizim piyasada, aydınlatmayı boşver

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Oysa bu 3000 leri taktiktan sonra ne güzel de aydinlaniyordu yağmurda yollar :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Dogan Arsiray yazdı:

saçma ama öyle işte.

Abi modifiye yapmak ile modifiye yaptığını zannetmek arasındaki fark bu oluyor galiba, herhangi bir amaç yok, garip şeyler. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi modifiye yapmak ile modifiye yaptığını zannetmek arasındaki fark bu oluyor galiba, herhangi bir amaç yok, garip şeyler. 

Çakallık başka bir şey.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

sarı renk yönetmeliiğe aykırı bizde , alamana mail attım üreticisine, ses etmedi. xenon işi muayenede ağır kusur ancak trafikte beyaz xenon ile gzebilirsin, led muayeneden geçer ancak sarı ise o da hem ağır kusur hem de trafik yönetmleiğine aykırı.

vesile ile tornado fırtına ledleri uzuna, deli beyaz xenonları kısaya takarak trafikte gezebilirsin

Beyaz da sıkıntı, halojen rengi mi olacak illaki :) 

geçen sene muayenede beyaz LED park lambalarına hafif kusur yazdılar...

Ön park lamba(ları): rengi yönetmeliğe uygun değil Hafif Kusur 5.7.14

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

hafif kusur yazdılar...

hafif kusur başka, tipi önemsiz sarılar hem yönetmeliğe aykırı,hem de muayenede ağır kusur, beyazlar xenon ise yönetmeliğe uygun ama muayenede ağır kusur, beyaz da olsa led ise hafif kusur ama yönetmeliğe uygun.

vesile ile fren gücü testi de, her lastik aynı tutsun kafi, arabayı durduramasa bile yönetmeliğe uygundur.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Oğuzhan Çakır yazdı:

Oysa bu 3000 leri taktiktan sonra ne güzel de aydinlaniyordu yağmurda yollar :(

sarı renkli gözlükler var nalburda taktığında herkes sis lambası yakmış oluyor çok güzel ve görüş alanını artırıyor. Torpidoda sürekli durur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)

Oğuzhan bir daha aynı memura denk gelmediğin sürece sorun yok. Gelirsen ve ve farlar aynı ise o zaman kolay gidemezsin. Uygulamalarda o kadar yoğun oluyoruz ki misal ön cam filmi atmış birisi arabanın içi gözükmüyor bunu sök dedim tamam abi dedi gitti bir sonraki uygulamada baktım yine aynı araç sökmemişsin dedim. Ağladı zırladı ama orda kendi söktü ön camdan filmi. Küçük bir yerdeysen aynı memurla bir daha denk gelme olasılığın var. Ayrıca hiç bir memurun minibüs ile atışıp başkasına şekil yapacağını sanmıyorum.

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Oğuzhan bir daha aynı memura denk gelmediğin sürece sorun yok. Gelirsen ve ve farlar aynı ise o zaman kolay gidemezsin. Uygulamalarda o kadar yoğun oluyoruz ki misal ön cam filmi atmış birisi arabanın içi gözükmüyor bunu sök dedim tamam abi dedi gitti bir sonraki uygulamada baktım yine aynı araç sökmemişsin dedim. Ağladı zırladı ama orda kendi söktü ön camdan filmi. Küçük bir yerdeysen aynı memurla bir daha denk gelme olasılığın var. Ayrıca hiç bir memurun minibüs ile atışıp başkasına şekil yapacağını sanmıyorum.
İnşallah bu akşam denk gelmeyiz. Boşluk bulup değiştiremedim ama bende rahatsız oldum durumdan. Uyarıldık bir kez içim rahat etmez biyere giderken. Kanun neyse o :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzhan Çakır yazdı:

İnşallah bu akşam denk gelmeyiz. Boşluk bulup değiştiremedim ama bende rahatsız oldum durumdan. Uyarıldık bir kez içim rahat etmez biyere giderken. Kanun neyse o :)

teknik olarak gün içinde yeni ampül satın alıp değişemezsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Valla bende uzun kısa sarı. Orjinaller bagajda. Muayene de değiştim. Sonra gözüm alışmış yine sarıya döndüm

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Valla bende uzun kısa sarı. Orjinaller bagajda. Muayene de değiştim. Sonra gözüm alışmış yine sarıya döndüm

Uzunların sarı olması led ile aralarında aydınlatma ve selektör açısından fark var mı Mustafa hocam. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...