İçeriğe Yönlendir

Citroen C2 1.4sx - Fan Çalışmama ve Hararet Sorunu

Mehmet Toprak

Recommended Posts

Mehmet Toprak

Herkese merhaba, 

Aracımda tespit edilemeyen bir hararet sorunu var .

Aracım fanı açması gereken sıcaklıkta fanı açmıyor ve hararet yapıyor.Fan rölesini çıkarıp taktığımda yüksek devirde fan açılıyor.
Eğer arabayı çalıştırınca klimayı açarsam hiç sorun olmadan saatlerce arabayı kullanabiliyorum.Fan çalışması gerektiği gibi çalışıyor.
Aracı yetkili serviste bilgisayara bağladığımızda oradaki usta fan motorunun arızalı olma ihtimali olduğunu söyledi.

ECU Hata kodu : Motor hesaplayıcısına entegre soğutma fonksiyonu hatası 

Bunun üzerine fanı söküp elektrik verdiğim zaman fan harika bir şekilde çalışıyor + olarak klima açıkken de fan sağlıklı bir şekilde çalışmakta.

Deneme yanılma gitmekten baya yoruldum.Sizce sorun nedir ?

• Hararet müşürü değişti
  • Fan rölesi değişti
  • Devirdaim ve radyatör tesisatı hortumları vs. kontrol edildi
  • Aracımda fan rezistansı yok (Beyin kontrollü)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Toprak yazdı:

Eğer arabayı çalıştırınca klimayı açarsam hiç sorun olmadan saatlerce arabayı kullanabiliyorum.Fan çalışması gerektiği gibi çalışıyor.

motor soğuk , klima açtık fan çalıştı sonra klimayı kapadık. o gün bundan sonra  fan gayet normal çalışıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Toprak
Çağlar Bayur yazdı:

motor soğuk , klima açtık fan çalıştı sonra klimayı kapadık. o gün bundan sonra  fan gayet normal çalışıyor mu?

Bundan tam emin değilim denemem gerekiyor.Eğer çalışmıyorsa veya çalışıyorsa sorun neden kaynaklanıyordur ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Toprak yazdı:

Yardımcı olabilecek var mı acaba ?

önce tam olarak neyinne zaman çalışmadığına bakılmalı, böyle bir arıza araç başında bile uzun sürer teşhisi, 1 gün hatta daha fazla da sürebilir

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Mehmet Toprak

Fan motoru arızalanmış fan komple değişti ve sorun çözüldü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...