İçeriğe Yönlendir

Tüvtürk Araç Muayene Gecikme Cezası Düzenlemesi

Halil İbrahim ERDEN

Recommended Posts

Halil İbrahim ERDEN

Merhabalar ;

TÜVTÜRK Araç Muayene Gecikme Cezası Olan Arkadaşlar İçin Düzenleme Konusunda Hakkında Bilgi Paylaşmak İstedim.

Araç Muayenesini Muayene Zamanında Yaptıramamış Geciktirmiş Olanlar , 31 Aralık 2021'e Kadar Araç Muayenelerini Yaptırmaları Halinde Aylık Konulan %5 Gecikme Faizini Ödemeyecek. Resmi Açıklamaya Göre; Borçlar %5 Yerine Üretici Fiyatı Endeksi Oranı Kadar Arttırılırken , Kanunun Yayımlandığı Tarihten Araç Muayenesinin Yapıldığı Tarihe Kadar Geçen Süreye ise %0.75 Faiz Uygulanacaktır. Yani Bu Yasa İle Birlikte Aracınızı Muayene Yaptırmayıp Yıl Sonunda Yaptıranlar , Muayene Parasına Ek Olarak Koyulan %5 Aylık Faiz Yerine %0.75 Ceza Faizi Ödeyecek Bilginiz Olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Konu açılmıştı sanki ama güzel bir düzenleme işine yarayanlar kaçırmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Merhabalar ;

TÜVTÜRK Araç Muayene Gecikme Cezası Olan Arkadaşlar İçin Düzenleme Konusunda Hakkında Bilgi Paylaşmak İstedim.

Araç Muayenesini Muayene Zamanında Yaptıramamış Geciktirmiş Olanlar , 31 Aralık 2021'e Kadar Araç Muayenelerini Yaptırmaları Halinde Aylık Konulan %5 Gecikme Faizini Ödemeyecek. Resmi Açıklamaya Göre; Borçlar %5 Yerine Üretici Fiyatı Endeksi Oranı Kadar Arttırılırken , Kanunun Yayımlandığı Tarihten Araç Muayenesinin Yapıldığı Tarihe Kadar Geçen Süreye ise %0.75 Faiz Uygulanacaktır. Yani Bu Yasa İle Birlikte Aracınızı Muayene Yaptırmayıp Yıl Sonunda Yaptıranlar , Muayene Parasına Ek Olarak Koyulan %5 Aylık Faiz Yerine %0.75 Ceza Faizi Ödeyecek Bilginiz Olsun.

Halil ibrahim Bey. Hoş geldiniz ;)
Yorum bağlantısı
Halil İbrahim ERDEN

Hoşbulduk Mehmet Bey [emoji4]

Sizin Konuyu Göremediğim İçin Bilgi Vereyim Diye Konu Açtım. Siz Benden Önce Paylaşmışsınız [emoji4]

Şuandada Diğer Konuyu Hazırlıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil İbrahim ERDEN

Hoşbulduk Çağlar Bey [emoji4]

Diğer Konuyu Detaylarıyla Hazırlamaktayım [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

İlk Harflerin Büyük Yazılmasının Sebebi Nedir? Keza Türkçe de böyle bir gereksinim yok diye biliyorum. Klavye özelliği mi, el becerisi mi? Ben üşenirdim açıkçası :)

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim ERDEN
Erdem Doğan yazdı:

İlk Harflerin Büyük Yazılmasının Sebebi Nedir? Keza Türkçe de böyle bir gereksinim yok diye biliyorum. Klavye özelliği mi, el becerisi mi? Ben üşenirdim açıkçası :)

Şöyle Diyeyim Ki :) El Alışkanlığı Kötü Bir Alışkanlık ve Sizin Deyiminizle El Becerisi :) F Klavyeden Q Klavyeye Geçtiğimde Bu Şekilde Yazmaya Başladım. İlk Zamanlar Zor Oluyordu da Şimdi Takır Takır Yazıyorum :) 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

@Halil İbrahim ERDEN Halil bey tamamen merakımdan soruyorum. Malum yaş itibariyle çağdışı kaldık bir sürü meslek kollara ayrıldı uzmanlaştı.

Mesleğinizde AR-GE/ Hasar uzmanı yazıyor.

Ar Ge biliyorum . Hasar uzmanlığı nasıl bir Meslektir bilmiyorum, örneğin  sigorta eksperliğinde var böyle iş  .Eğitimi var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil İbrahim ERDEN
Haşmet Güngör yazdı:

@Halil İbrahim ERDEN Halil bey tamamen merakımdan soruyorum. Malum yaş itibariyle çağdışı kaldık bir sürü meslek kollara ayrıldı uzmanlaştı.

Mesleğinizde AR-GE/ Hasar uzmanı yazıyor.

Ar Ge biliyorum . Hasar uzmanlığı nasıl bir Meslektir bilmiyorum, örneğin  sigorta eksperliğinde var böyle iş  .Eğitimi var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim.

Estağfurullah Haşmet Bey Benim İki Tane İlgi Alanım Var İkisi Hakkında da Bilgi Vereyim :) 

Ar-Ge ; Zaten Araştırma Geliştirme Olarak Projeleri Hayata Geçirmeden Yani Seri Üretim Öncesinde , Detaylı ve Kapsamlı Bir Şekilde Araştırmak ve İstenilen Kriterlere Ve Beklentilere Uygun Şekilde Yapılan Yaratıcı Geliştirme Çalışmalarıdır.

Hasar Uzmanlığı Konusunda Kendimce Bilgi Vereyim :) 

Hasar Uzmanı Olmak İçin Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Sigortacılık , İşletme , İktisat Gibi Bölümlerinden Lisans Derecesinde Mezun Olmak Gerekiyor. Ayrıca Mühendislik Fakülteleri Endüstri Mühendisliği , Otomotiv Mühendisliği , Makine Mühendisliği , Gibi Bölüm Mezunu Olup Sigorta Mevzuatları Konusunda Mesleki Gelişim Eğitimlerini Alan Sigorta Mevzuatlarına Hakim Herkes Hasar Uzmanı Olabilir.

Hasar Uzmanı ; Aracın Almış Olduğu Hasar Miktarını ve Tahmini Onarım Maliyetini Belirler. İhbar Edilen Hasar Dosyalarında , Sigortanın Kapsamına ve Mevzuatına İlişkin Gerekli Bilgi ve Belgelerin Temin Edilmesini Sağlar Ve Müşterisine Uzman Bilgiler Verir. Sigortaya Bildirilmiş Hasar Dosyalarını İnceledikten Sonra Teknik ve Mali Kontrollerini Yapar Ve İlgili İddiaları Zamanında Ve Etkin Bir Şekilde Araştırır, Müzakere Eder Ve Sonuca Bağlar.

İnternette Bulunan Bilgide Madde Madde Görev ve Sorumlulukları da Sizinle Paylaşıyorum.

HASAR UZMANI'NIN MADDE MADDE GÖREV VE SORUMLULUKLARI

• Müşteriden araç hasar oluşumuyla ilgili bilgileri edinmek,
  • Taraflarca ihlal edilen kuralları analiz etmek ve her bir taraf için yükümlülük yüzdesini belirlemek,
  • Şirket ve poliçe sahiplerine gereksiz masraf çıkmasını önleyecek şekilde doğru tespitte bulunmak,
  • Hasarın boyutuna dair eksper görüşü almak,
  • Araç belgelerini inceleyerek garanti ve hizmet sözleşmesinin kapsamını kontrol etmek,
  • Araç onarımına dair hükümleri ve istisnaları müşteriye açıklamak,
  • Müşterilere, araç tamir süresince faydalanabilecekleri araç kiralama seçenekleri sunmak,
  • Kaza ve ekspertiz raporunun eksiksiz olmasını temin etmek,
  • Tüm bakım ve onarım süreçlerini koordine etmek,
  • Eksper ve hasar danışmanı ücretlerini ödemek,
  • Araç teslimi öncesi tüm faturaları kontrol etmek,
  • Müşteri memnuniyetinin sağlandığından emin olmak,
  • Müşterinin iletişim bilgilerini kayıt altına almak,
  • Sigortacılık mevzuatında meydana gelen değişikliklerden haberdar olmak,
  • Mesleki gelişimi sürdürmeye yönelik eğitimlere katılmak.
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)

Bilgilendirmeniz için Çok teşekkürler  anladım Experlik diye bildiğimiz ,olmuş hasar uzmanı. 

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Erdem Doğan yazdı:

Halil İbrahim ERDEN yazdı:

Şöyle Diyeyim Ki :) El Alışkanlığı Kötü Bir Alışkanlık ve Sizin Deyiminizle El Becerisi :) F Klavyeden Q Klavyeye Geçtiğimde Bu Şekilde Yazmaya Başladım. İlk Zamanlar Zor Oluyordu da Şimdi Takır Takır Yazıyorum :) 

Ben okuyamıyorum, ekstra efor sarfetmem gerekiyor okumak için. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

https://www.tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/buyuk-harflerin-kullanildigi-yerler/

Kısaca, "Cümle, büyük harf ile  başlar" der dil kurumumuz.

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Servet Aydın yazdı:

Dedem sayın dedem cümle içindeki kelimeler de büyük harf ile yazılmış DedeMMM

E, ben ne diyom adı King içinde r yok diyom.  Büyük harf kullanımını açıkladım öğrenelim deye  delikanlı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...