İçeriğe Yönlendir

Yangın Söndürme Tüpü Tehlikesi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba, iyi haftalar dilerim herkese. Aracı aldığımda setinde bulunan tüpün tarihi geçmişti yangın söndürme işi haricinde hiçbir iş yapmayan bir yerde tüpü doldurtmuştum. Dolumdan itibaren 2 sene ömrü olduğunu belirten etiketi ile beraber bakımı yapılmıştı. 

Dün şans eseri, bagajda duran tüpe gözüm ilişti ve basınç değeri normalde yeşil alanda orta kısımda olması gerekir iken over pressure yani aşırı basınç olarak tanımlanan bölgede olduğunu gördüm. Tabi araç açık alanda ve yaşadığım yerde sıcak olunca acaba bundan mı oldu dedim ama tüpü eve çıkarttım serin ortamda dahi düşmedi. Anladımki içerisinde aşırı basınç oluşmuş. İlk dolumda böyle olsa gözüme çarpardı diye düşünüyorum ama emin değilim tabi. Tüpün dolumuna 2 ay kadar var. Sizce dolumu yapan firmanın hatası olarak fazla basınç mı var yoksa sonradan tozdaki bir sıkıntıdan mı böyle oldu? 

Tüpü zaten dolum yaptıracaktım aklımdaydı. Ama bir problem daha var dışındaki etiket yapışkanları felaket durumda. Baya uğraştım (sıcak su sabun fırça vs) ama hala çıkmadı. Sizce tüpü değiştirsem mi? İnternette 4 sene ömürlüleri 60 lira civarında, 20 30 liraya (2 sene önce 20 liraya doldurtmuştum, geçen sene de aynı rakammış)  2 senelik dolum yapılır bu şekildede. 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Yüksek basınç uyarısı veriyorsa tüpü açık alanda kontrollü olarak boşaltın. Boşaltım sonrasında yeniden doldurulup kullanılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cihat Küçükay yazdı:

Yüksek basınç uyarısı veriyorsa tüpü açık alanda kontrollü olarak boşaltın. Boşaltım sonrasında yeniden doldurulup kullanılabilir.

Aslında merak ettiğim dolum hatası mı, kullanılan tozun kalitesinden kaynaklı sonradan basınç yükselmesi mi yoksa araç içerisinde uzun süre sıcakta kalmasının neticesi mi? 

Tüpün dış kısımının kötü olması, fabrikasyon haliyle beraber üçüncü dolumu olacak olması birde 2 ve 4 yıllık ömrü olan tüpleri görünce 4 yıllık mı alsam diye düşünmem beni çekimser bıraktı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Bunun kararını doluma götürdüğünüz yetkili karar versin. Sonradan yükselen basınç sürekli güneş görmesi nedeniyle olabilir.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cihat Küçükay yazdı:

Bunun kararını doluma götürdüğünüz yetkili karar versin. Sonradan yükselen basınç sürekli güneş görmesi nedeniyle olabilir.

Yani güneşe doğrudan maruz kalmıyor bagajda sonuçta fakat bu etkiyi görmek için evde bekletiyorum bir değişiklik olmadı şuana kadar. 

Mesela bunu farketmiş olmasam Allah muhafaza günün birinde patlar mıydı? Eskiden mermer tozu koymuşlar vs diye duyardım şimdi birde böyle hatalı durumlar çıktı. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

basınç ölçer bozuktur... panik yok. içindeki gaz, dış etken olmadan nasıl genleşecekki? aksi durumda çoktan reaksiyona girmiş ve işlevini kaybetmiştir. yada en başa fazla basıldı. 2 senedir patlamadıysa şimdi de patlamaz o durumda.

her şekilde yenisi lazım bana göre.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o tip tüplerin imalatını yaptırmıştım, kolay kolay patlamaz, test basınçları o ibrede gördüğününüzün çok birkaç misli ile yapılıyor, yangın tüpü patlar/sızdırır ise de kozmetik olarak heryeri toza boğar, onun dışında zarar vermez.

dış ortamda basın boşaltın tüpü (rüzgar arkanızda olsun)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Dogan Arsiray yazdı:

basınç ölçer bozuktur... panik yok. içindeki gaz, dış etken olmadan nasıl genleşecekki? aksi durumda çoktan reaksiyona girmiş ve işlevini kaybetmiştir. yada en başa fazla basıldı. 2 senedir patlamadıysa şimdi de patlamaz o durumda.

her şekilde yenisi lazım bana göre.

Basınç ölçeri de bozulmuş olabilir (durduğu yerde) Umuyorumki sonradan tepkime vermemiştir, çünkü daha 3 aya yakın zamanı var normalde. Yani bu güvenilirliğini zedeler. Tüp sıkıntısı ise sorun değil. 

Sanıyorum 4 sene ömürlü olanlardan 1 tane alacağım. Tabi 4 sene ile 2 sene arasındaki farkı kontrol etmem lazım. Belki sadece satış pazarlamasıdır, 4 sene dayanmıyor olabilir. 

Çağlar Bayur yazdı:

o tip tüplerin imalatını yaptırmıştım, kolay kolay patlamaz, test basınçları o ibrede gördüğününüzün çok birkaç misli ile yapılıyor, yangın tüpü patlar/sızdırır ise de kozmetik olarak heryeri toza boğar, onun dışında zarar vermez.

dış ortamda basın boşaltın tüpü (rüzgar arkanızda olsun)

Gövdesinden değilde belki saat kısmı veya diğer tetik kısmından gider diye düşünmüştüm. Riske girmemek adına tüpü boşaltıp hurdacıya veririm gibi. Saat kısmı da bozuk olabilir fazla gazda olabilir ya da sonradan içindeki karışım bozuldu. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Şu haberler geldi aklıma. Patlayabiliyormuş .

https://www.youtube.com/watch?v=Dc7dowLCAko

https://www.sabah.com.tr/guney/2016/11/14/patlayan-yangin-tupu-savas-alanina-cevirdi

Yangın söndürme cihazlarının patlama olasılıklarını arttıran başlıca sebepler:

+ Yangın söndürme cihaz gövdesine darbe gelmesi
+ Yangın söndürme cihazının yüzeyinin korozyona uğraması
+ Yangın söndürme cihazlarının çalışma basıncı dışında yüksek oranda basınç basılması
+ Yangın söndürme cihazının test ve bakım tarihlerin düzenli olarak takip edilmemesi
+ Yangın söndürme cihazının TSE onayı olmayan firmalar tarafından işlemlere tabii tutulması
+ Yangın söndürme cihazlarının TSE onayı bulunmaması ( İçten basınçlı olmaması )

Kaynak : ISG Turkiye forum.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erhan Doruk yazdı:

Şu haberler geldi aklıma. Patlayabiliyormuş .

https://www.youtube.com/watch?v=Dc7dowLCAko

https://www.sabah.com.tr/guney/2016/11/14/patlayan-yangin-tupu-savas-alanina-cevirdi

Yangın söndürme cihazlarının patlama olasılıklarını arttıran başlıca sebepler:

+ Yangın söndürme cihaz gövdesine darbe gelmesi
+ Yangın söndürme cihazının yüzeyinin korozyona uğraması
+ Yangın söndürme cihazlarının çalışma basıncı dışında yüksek oranda basınç basılması
+ Yangın söndürme cihazının test ve bakım tarihlerin düzenli olarak takip edilmemesi
+ Yangın söndürme cihazının TSE onayı olmayan firmalar tarafından işlemlere tabii tutulması
+ Yangın söndürme cihazlarının TSE onayı bulunmaması ( İçten basınçlı olmaması )

Mermer tozu basanı duymuştum ama bu fazla basınç işi tadımı kaçırdı. Ömrü dolan tüpü sırf tek işi bu olan bir yerden olsun, internetten bilinmedik bir şey olmasın düşüncesi ile firmaların tüplerini dolduran bir yerde yaptırmıştım. O da böyle oldu. 

Başka bir firmadan tüp alacak gibiyim. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

onay olunca patlamıyormuyumuş? :D

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Dogan Arsiray yazdı:

onay olunca patlamıyormuyumuş? :D

Patlaması neysede koltuğun altında olsa bir tarafımızda patlar 😁

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Düzcede yıllardır boş tüpü verip raftan yeni dolumu yapılmış veya yeni tüp alır çıkarım.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Ben de basınç ibresinin arızalı olduğunu düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Cihangiroğlu yazdı:

içindeki toz zamanla bozuluyormuymuş?

Tabi 4 5 sene sonra sıkmak istediğimizde genelde kuru bir toz çıkıyor hatta bazen o da çıkmıyor. Kullanılan söndürücü tipine göre değişir süresi ama genel olarak böyle sıkıntı oluyor. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Düzcede yıllardır boş tüpü verip raftan yeni dolumu yapılmış veya yeni tüp alır çıkarım.

Depozitolu gibi yapıyorlar demekki, ben birkaç defa doldurttum farklı tüpleride. Hepsinde aynısını doldurup verdiler. 

M. Asım Kahraman yazdı:

Ben de basınç ibresinin arızalı olduğunu düşünüyorum. 

O da olabilir, eğer öyle ise zaten tüpün yenisini almak daha ekonomik ve sağlıklı olur. 

Bende yeni alacağım gibi. Henüz baktırmadım bir yere ama. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

İnternette bakanlığın sktlerin 4 yıl yerine 2 sene yazılarak insanların ve kamunun zarara uğratıldığına dair yazılar var. 

Acaba 4 sene mi hepsi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

peynir mi bu

kafama pek yatmadı aslında, sonuçta toz bu, tıpkı aslında ömrü çoook uzun olupta 1 sene ömür biçtikleri sentetik ilaçlar gibiymiş gibi geliyor bana....

o toz kimyasal madde, organik değil, civayı 50 sene tut kapalı kapta bakalım bozuluyormu, nükleer madde olsa hadi diyecem bunda bir hareket var reaksiyın var o güç kaybeder doğaldır, ama bu tozda böyle bir durum yok herhalde, tüpten çıkmıyorsa aklıma gelen ilk sebeb içine basılan havanın nemli olması, kuru hava basın bakalım o toz topaklanıyormu, sıfır nem, içine nizami hava basıldığını hiç sanmıyorum belki toz bile nemli yada olması gerektiği gibi değil......

Kimyagerlerden geçerli sebebi bekliyoruz, fikir yürütmede bir yere kadar...

ha birde CO2 tüpleri var, bunlarda bozuluyordur belki, düşünsene bir sıkıyorsun su fışkırıyor, araya H karışmış C yi yemiş O dan bir kapmış :D  ama yangını söndürmüş, evet işe yaramış :crazy:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Merdiven altı yerlere pek güvenmeyin dolum konusunda sadece etiketi değiştirildiğini çok duyuyoruz .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...