İçeriğe Yönlendir

Yüksek Hızda Fren Yapınca Gelen Uğultu

Fatih Mehmet Uslu

Recommended Posts

Fatih Mehmet Uslu

Arkadaşlar linea aracımı alalı 3 ay oldu. İlk defa dün yüksek hızda fren yapmam gerekti. Fren esnasında araç yavaşlayıncaya kadar ciddi uğultu sesi geldi. Normal sürüşte en ufak bir ses yok, normal frenlemede de ses yok. Hatta disklerden olsa titreme olur diye düşündüm ama titreme de yok. Lastik değişiminde fren balatalarını kontrol etmiştim, balata et kalınlığı oldukça iyiydi. Aklıma balataların kalitesiz olması geldi. Başka neden böyle bir ses olur fikirlere ihtiyacım var. Forumda aradım ancak benzer konu bulamadım. Muhtemelen vardır ben bulamamışımdır.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Şunu da ekleyeyim. Araç 54 bin km de. Disk muhtemelen çok da aşınmamıştır. Titreme yapmadığı için yüzeyinin bozulduğunu da sanmıyorum. Ama kötü balata diski yüzeyini bozar mı onu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Balata sertleştiyse diski yine fazlaca aşındıracaktır. Bu durum kullanıma ve malzeme kalitesine bağlı olarak 30 bin km de iken bile olabilir.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

ABS den ziyade EBD var mı araçta? EBD nin uğultusuna benziyor anlattığınız şey. 

Fren balatası kalitesiz olsa sürekli öter, sürtme kazıma sesi duyarsınız. Yamukluk vs olsa balans yapar titreme yapar. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Ü.Emre Kartal yazdı:

ABS den ziyade EBD var mı araçta? EBD nin uğultusuna benziyor anlattığınız şey. 

Fren balatası kalitesiz olsa sürekli öter, sürtme kazıma sesi duyarsınız. Yamukluk vs olsa balans yapar titreme yapar. 

Ebd var ama eski araçlarımda da ebd vs üç harflilerin tamamı vardı, böyle sesler olmazdı. Sadece fazla yüke binince yapıyor. Normal frenlemelerde yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tekrar dene Fatih. 

Normal algılanacak bir ses değil 

Abs ses yapıyor olabilir.. 

Abs çalışıyor mu onu da bir test et. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tekrar dene Fatih. 

Normal algılanacak bir ses değil 

Abs ses yapıyor olabilir.. 

Abs çalışıyor mu onu da bir test et. 

Abs çalışıyor ancak bu ses abs çalışırken gelmedi, 170 den 50 kmh ye yavaşlarken kızaklamadan yapılan fren sırasında geldi uğultu. Birkaç kez daha deneyeyim. Yazarım tekrar.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

yüksek hızda yokuş aşağı özellikle frene basıldığında uğultu oluşuyorsa balata sertleşmesi olabilir,balatalar sökülüp temizlenip tekrar takılmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Kutluay Selçuk yazdı:

yüksek hızda yokuş aşağı özellikle frene basıldığında uğultu oluşuyorsa balata sertleşmesi olabilir,balatalar sökülüp temizlenip tekrar takılmalı

Ben de böyle bir durumdan şüpheleniyorum. Bazen kalitesiz balatalarda da ses yapıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Balata kaynaklıdır diye düşünüyorum. Kontrol etmekte fayda var. Bu araçlar zibil gibi olduğu için çok fazla low quality/low cost yan sanayi yedek parçası sarf malzemesi var piyasada.

Bu arada 170' yapmak hiç güvenli değil linea ile uyarayım dedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Murat Sahın yazdı:

Balata kaynaklıdır diye düşünüyorum. Kontrol etmekte fayda var. Bu araçlar zibil gibi olduğu için çok fazla low quality/low cost yan sanayi yedek parçası sarf malzemesi var piyasada.

Bu arada 170' yapmak hiç güvenli değil linea ile uyarayım dedim.

Muhtemelen ben de balatadan şüpheleniyorum. Kontrol ettirecem en kısa zamanda. Sürekli yüksek hız yapan biri değilim. Konya da her yerde 60-70 hız sınırı var. Uzun süre şehir içinde sürünce sağ ayakta enerji birikmesi oluyor. Boş yol  bulunca da tutamıyorum bazen kendimi. İlk aldığımda tedirgin kullanıyordum aracı ama o kadar da dengesiz bir araç değil linea. Arada devir çevirmek iyi gelir motora.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Muhtemelen ben de balatadan şüpheleniyorum. Kontrol ettirecem en kısa zamanda. Sürekli yüksek hız yapan biri değilim. Konya da her yerde 60-70 hız sınırı var. Uzun süre şehir içinde sürünce sağ ayakta enerji birikmesi oluyor. Boş yol  bulunca da tutamıyorum bazen kendimi. İlk aldığımda tedirgin kullanıyordum aracı ama o kadar da dengesiz bir araç değil linea. Arada devir çevirmek iyi gelir motora.

Normalde idare ediyor ama ters bir şey olduğunda direksiyona verdiği tepkiler kötü. Arkayı çabuk bırakıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Araya bi fren sorusu da ben sorayım. Benim fren diski+balata trw olarak yenilendi hidrolik de yeni. Fren soğukken ses yok ama biraz ısınınca ağır yavaşlama ve durmalarda çok sea yapıyor(önlerden geliyor ses) acaba neden yapar, fren pistonlarını mı temizleyip yağlamalı

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Köksal Yılmaz yazdı:

Araya bi fren sorusu da ben sorayım. Benim fren diski+balata trw olarak yenilendi hidrolik de yeni. Fren soğukken ses yok ama biraz ısınınca ağır yavaşlama ve durmalarda çok sea yapıyor(önlerden geliyor ses) acaba neden yapar, fren pistonlarını mı temizleyip yağlamalı

Bazı balatalar yapısı gereği sert oluyor. Egea varken orjinal balatalar hiç ses yapmazdı, serviste düşük kalite balata takılmıştı. Bu değişimden sonra hafif yavaşlamalarda ötme yapıyordu. Ama frene biraz daha sert bastığımda ses olmuyordu. Servise sorduğumda ucuz balata takılmış ondan yapar demişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Bence balatalardan kaynaklı. Şehir içinde düşük hızda da yapıyor mu aynı şeyi Fatih bey? Bir de arka kampana mı disk mi bilmiyorum dikkat etmedim de. 1.3 multijetler Kampana iken 124ler diskti mesela. Mobilden yazıyorum aracı özelliğini de göremedim. Balatalar sert ise ondan dolayı yapıyor olabilir ama normal bir durum değil bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...