İçeriğe Yönlendir

Rolantide Stop Etme ve Dalgalanma

Murat Ekinci

Recommended Posts

Murat Ekinci

Merhaba,sorun her zaman olmasa da arada tekrarlıyor bazen hiç yapmıyor bazen sabah çalıştırınca rolantide iken  stop ediyor bazen de hiç gaz yemiyor aracım benzinli 1.2 corsa enjoy daha önce lpg takılmamış 150 bin km de. Ustam boğaz kelebeği temizliği yaptı ama sorun devam ediyor ne yapmam gerekir sizce?

Enjektör temizliyeci maddeler işe yarar mı? Boğaz kelebeği harici başka bir yerden yapmayacağını söyledi usta.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Evet sorun boğaz kelebeği gibi duruyor. Hatta bazen vites değiştirirken düşük süratlerde yine Stop eder boğaza her zaman temizlik çare olmuyor. Çok hafif bir şekilde ayarını kaçırmadan boğaz kelebeğine parmağınızın ucunu değdirin bakalım boşluk var mı dişleri mi gidik 

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Çağrı Alaf yazdı:

Evet sorun boğaz kelebeği gibi duruyor. Hatta bazen vites değiştirirken düşük süratlerde yine Stop eder boğaza her zaman temizlik çare olmuyor. Çok hafif bir şekilde ayarını kaçırmadan boğaz kelebeğine parmağınızın ucunu değdirin bakalım boşluk var mı dişleri mi gidik 

Bilgilendirme için teşekkür ederim Çağrı bey, dediğiniz gibi yüksek hızda vites küçültürken de stop etme oluyor arada, tekrar söküp bakmakta fayda sanırım temizleme esnasında kapaklara dokunulmadı sonuçta ayarı bozulursa bilgisayara bağlanıp adaptasyon yaptırmak gerekecek.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

TPS bozuktur. çok basit bir parça içindeki köürm bitince saçmalamaya başlar. başka alakasız hatalar verdirir.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Turan
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun aynısı başıma gelmişti uzun uğraşlar ve denemeler neticesin maalesef sorun subaplardan çıktı. Kompresyon testi yaptırın derim.  Testi de bilen birine yaptırın. Benim araçta yapılan testte sadece 3. göz diğerlerinden çok az miktar düşüktü yine açın bakın dedim baktılar ki 3. göz subap yanık , değişim sonrası hiç bir sorun kalmadı.

tarihinde Rıdvan Turan tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Basitten zora doğru gidin.

Önce ateşleme elemanları kontrol edilsin sonra bir kompresyon testi 

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Dogan Arsiray yazdı:

TPS bozuktur. çok basit bir parça içindeki köürm bitince saçmalamaya başlar. başka alakasız hatalar verdirir.

Cevabınız için teşekkür ederim Doğan bey, şu aralar stop etme olayı yok .sorun tekrarladığında TPS sensörüne baktıracağım.

Rıdvan Turan yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun aynısı başıma gelmişti uzun uğraşlar ve denemeler neticesin maalesef sorun subaplardan çıktı. Kompresyon testi yaptırın derim.  Testi de bilen birine yaptırın. Benim araçta yapılan testte sadece 3. göz diğerlerinden çok az miktar düşüktü yine açın bakın dedim baktılar ki 3. göz subap yanık , değişim sonrası hiç bir sorun kalmadı.

Teşekkür ederim Rıdvan bey, umarım sorunum sizin ki gibi değildir aracımın performansı, çekişi ,gidişi çok iyi motor saat gibi sorun yok subaplar dan olsa bu şekilde sessiz düzgün performanslı çalışacağını sanmıyorum ama yinede aklımda olsun.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

arıza ortaya çıktığında tps yi bulup tepesine bir tornavidanın tersiyle tıklayın. rölantide değişiklik oluyorsa keisn bozuktur.

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Behlül Baş yazdı:

Basitten zora doğru gidin.

Önce ateşleme elemanları kontrol edilsin sonra bir kompresyon testi 

Cevap için teşekkürler buji ve kabloları yeni, kompresyon testini de 3. viteste dik rampa dağ yolundan inerken test etmiştim 3 bin devir üzerine salma olmuyordu bu şekilde test edilebildiğini biliyorum ne kadar sağlıklıdır bilemem ama.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Ekinci yazdı:

Tps tam olarak nerede bilginiz var mı ?

https://www.engine-specs.net/wp-content/uploads/2018/12/z12xe.jpg

gaz kelebeğinin merkezindeki mile doğrudan bağlı olur. açıklığın derecesini direnç değeri şeklinde ölçer. sensör kararsız çalışırsa araba saçma sapan davranır.

bu motorda nerede bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...