İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 3 Dci Mazot Filtresi Değişimi

Yücel Metin

Recommended Posts

Yücel Metin

İyi günler Abilerim, Arkadaşlarım aracımın bakımlarını kendim yapmaktayım, yağ bakımında km gelmediği için değiştirmediğim mazot filtresini vakti geldiği için bugün değiştirdim.

Eski filitre: mahle 25000km kullanım

Yeni filitre: Delphi 150 TL 

Oring contaları yeşil geldi 

Ön sağ tekerleği sökerek başladım, 

Davlumbazı da çıkardıktan sonra karşımıza çıkıyor filitremiz. Gövdesini sabitleyen 1 adet civatamızı söküyoruz, filitremiz araçtan ayırmak için mazot giriş ve çıkış hortumların dikkatlice tırnakları kırmadan çıkartıyoruz. Sensör soketlerinide söküp eski filitremize veda ediyoruz. Eski mazot filtresi üzerindeki su algılama sensörü civatasını sökerek yeni filitremize geçiriyoruz bu arada üzerindeki oring contalarıda sızdırma yapmaması için  yeni  aldığımız filitre ile gelenleriyle değiştiriyoruz

Toplamaya başlayalım ; sensörü el yordamıyla çok güç uygulamadan yerine oturtup civatasını sıkıyoruz alt kısmı tatlı sıkılıkta bırakmak gerekiyor plastik diş kırılabilir. Aracımızı topluyoruz marş a basmadan araçtaki vak vak ile mazot filtresini doldurup havasının alınmasını sağlıyoruz.

738e99e4abc61e3ad2af35f9dca2deb2.jpgfe50168e29a651cdf202d8649a86b081.jpg64af3876741f597f040e639959f28a5b.jpgdba4b33806cfc99c8703c189d4fbb1d6.jpge0dceb668a14007bb5dc31f532c06aee.jpg4e95ee8327a6e2a707e2ad227fd63fdd.jpg080a6773cd5bfe295269e0426b0e3655.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Elinize sağlık.

Yalnız gözüme bir şey takıldı.

Trigerin orayı kapatan koruma kapağı var. Sizin araçta yok. Kasnağın dışı paslanmış. Bence orjinal kapak temin ederek orayı kapatın. Yan sanayi alıp 10 km sonra yerinden çıkarıp kayışın kapağı erittiğine şahit oldum. O yüzden orjinal bulmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Elinize sağlık.
Yalnız gözüme bir şey takıldı.
Trigerin orayı kapatan koruma kapağı var. Sizin araçta yok. Kasnağın dışı paslanmış. Bence orjinal kapak temin ederek orayı kapatın. Yan sanayi alıp 10 km sonra yerinden çıkarıp kayışın kapağı erittiğine şahit oldum. O yüzden orjinal bulmalı.
Teşekkürler, Davlumbaz kapatıyor aslında oradaki metal parçaya tutturuluyor. Gözümden kaçan eksik parça varmı tekrar bir bakayım
34cc929d4fc5e28f8cd8a5c1bb65670e.jpg6ca4c33d2a544e0be07a9ab4a5f0c75d.jpg
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Elinize sağlık. Ben de bugün aracımı bakıma götüreceğim. Mazot filtresini her 10bin km'de değiştirmeyi tercih ediyorum. Ama ustalar işin içine mazot filtresi girince hep naz yapıyor. Sökmediğim bir o kalmıştı, sanırım ona da gireceğim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Elinize sağlık. Ben de bugün aracımı bakıma götüreceğim. Mazot filtresini her 10bin km'de değiştirmeyi tercih ediyorum. Ama ustalar işin içine mazot filtresi girince hep naz yapıyor. Sökmediğim bir o kalmıştı, sanırım ona da gireceğim [emoji3]

Deniz hocam aldığınız yakıtın kalitesi önemli, shell ve aynı istasyonu tercih ediyorum.
servis kitapçığında 30 bin km yazıyor.n2 sene önce mahle filitre takıp 25 bin km kullandım sıkıntı yaşamadım şimdide 25 bin km Delphi kullanacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Yücel Meta yazdı:

Teşekkürler, Davlumbaz kapatıyor aslında oradaki metal parçaya tutturuluyor. Gözümden kaçan eksik parça varmı tekrar bir bakayım
34cc929d4fc5e28f8cd8a5c1bb65670e.jpg6ca4c33d2a544e0be07a9ab4a5f0c75d.jpg

Davlumbaz muhakkak kapatıyor. Ama o parça oraya eklendiyse mutlaka bir koruyuculuğu vardır. Ki baktığımızda da belli oluyor. Belki sıçrayacak ve kayışa zarar verebilecek bir taşı engelleyip bizi büyük bir masraftan kurtaracak bilemeyiz. Şuan benim alt parçam tam ama üst parçam yok. Orjinalini bulamadığım için bekliyorum şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Deniz Kom yazdı:

Elinize sağlık. Ben de bugün aracımı bakıma götüreceğim. Mazot filtresini her 10bin km'de değiştirmeyi tercih ediyorum. Ama ustalar işin içine mazot filtresi girince hep naz yapıyor. Sökmediğim bir o kalmıştı, sanırım ona da gireceğim :D

Mazot filtresi bazı arabaların zor yerde hava almasıda gerekebiliyor fiesta gözümde çok büyüyordu yapdım hava bile yapmadı , passat ınkı kolay yerde idi hem basıt onuda halletdim müsait zamanızda kendiniz yaparsınız , bahane ile takımda düzersiniz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

elinize sağlık

yeri ne kadar saçma sapan biryer . lifte alıncada mı yine davlumbaz flan sökmek gerekio 

ne enteresan kolay yere koysanıza kardeşim şunu resmen evde kendin yapama bakımını diye tasarım yapmışlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Ali Gök yazdı:

elinize sağlık

yeri ne kadar saçma sapan biryer . lifte alıncada mı yine davlumbaz flan sökmek gerekio 

ne enteresan kolay yere koysanıza kardeşim şunu resmen evde kendin yapama bakımını diye tasarım yapmışlar.

Evet haklısınız yeri zor. Tekerlek ve davlumbaz sökülmeden olmuyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...