İçeriğe Yönlendir

Metalik Boyaya Rötuş

Fatih Eroglu

Recommended Posts

Fatih Eroglu

Merhaba arkadaşlar metalik boya araçlar da rötuş yaparken  değişik sitelerde değişik  açıklamalar var , kimi 50 Gr boya, 35 Gr vernik, 15 Gr sertleştirici karışımı diyor, kimiside. Boyanın içine  1.2 damla akrilik tiner konur sonra boya kuruyunca vernik sonra dan yapılır diyor hangisi doğru acaba, söylediklerim çizik ve taş izleri rötuşu için.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Boyacıdan aracın rengine göre rötuş boyası alır kendim yaparım ben olsam. Taş izi için bu kadar üstünde durmaya gerek yok bence. Sonuçta nokta kadar yerler.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Metalik boyalarda, vernik ayrı bir katman olarak bulunur.

Rötuşlanacak yerin büyüklüğünü dikkate alarak, buna paralel (rötuş boyası+vernik şeklinde) uygulama yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Ben manyetik gri aracıma taş izleri için internetten sipariş verdim çelik rötüş ile yaptım. Yüzde 80 kapandı ama son bir kat daha geçip çukuru dolduracağım iyice. Açık renk metaliklerde zor ama.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Doğan Arşiray yazdı:

koyu renk hariç bence olmaz.

Koyu renk füme aracım

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ben önce, ince dremel ucu ile pas varsa temizliyorum. sonra doğru astar rengini ince katlar halinde uyguluyorum. bir gün kuruduktan sonra, metalik boyayı tek seferde epey koyu bir şekilde tam o oyuğun içine dolduruyorum, kenarlara dokunacak şekidle boyayabildiysem iş bitmiş demektir. kenarlara taştıysa bunları bir şekilde temizlemek lazım. sonra 4 5 gün aralıklar ile sertleştirici katılmış inceltilmemiş verniği yine iyi bir fırça ile deliği dolduracak şekilde uyguluyorum. deliin derinliği kaybolmuş ve boyanın hizasının üzerine kadar dolmuşsa ki bu en az iki kez olmasını gerektiriyor, yaklaşık 3 4 hafta su zımarası ile, parmağımın ucu ile bastırırken, 800 1200 2000 ve varsa 3000 ile zımparalayıp, sonra pasta ve cila yapıyorum. ince siyahı, metalik siyah arabada neredeyse hiç belli olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben bir video gördüm çizikleri aynı fayanslara derz dolgu çeker gibi kapatanlar var. Çok mantıklı geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Ben bir video gördüm çizikleri aynı fayanslara derz dolgu çeker gibi kapatanlar var. Çok mantıklı geldi.

zaten tamir şekli o. çizik içi doldulur, sonra çevresi sertleştici konmamış macun ile sıvanır ve zımpara yapılır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

zaten tamir şekli o. çizik içi doldulur, sonra çevresi sertleştici konmamış macun ile sıvanır ve zımpara yapılır

Çağlar abi senin görüşün önemli sence hangisi , boya içine vernik mi, yoksa vernik sonra dan mı uygulanır, birde boya içine katılan vernik ve sertleştici boyayı karartırmı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rötüş için vernik içine katılır, zate fırça ile sürülen vernik parlama aksine mat kalır, tabanca ile bol atılsa bile parlakığı azalır , miktarı çok önemlidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...