İçeriğe Yönlendir

2040'ta Benzine ve Dizele Veda (!)

Muhammet Ali Deli

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

atıkları en uygun şekilde saklansa nükleer enerji en temizi. 

Nükleer atıkların bozulma ömrünü çok kısaltan teknolojiler uzakta değil. Güvenli şekilde uzaya da gönderirsek efsane olur. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Göktürk yazdı:

Acaba tablosu bulunur mu?

Anladım Mehmet bey. Sizin haklı olduğunuz taraflar da var lakin ben de asıl ifade etmek istediğim şeyi anlatabildiğimi düşünüyorum. 

Petrolün maliyetinin yükseleceği konusunda aynı düşünmüyorum lakin. Çünkü halihazırda işleyen bir sistem var ve bu ürünün üreticisi ülkeler bile belli başlı ülkeler. Kafalarına göre zam yapmazlarsa büyük yükselişler olmaz. Maliyette bahsettiğim halihazırda on yıllardır işleyen düzenli bir sistem olduğu için çokta artmayacaktır. Suudiler hala yeni teknolojiler araştırıyor daha kolay petrol çıkarabilmek için. 

25 yaş tablosu bulsak iyi olur aslında dünya geneli illaki bir araştırması kaydı kuydu vardır ama araştırmak lazım. 

Türkiye özelinde değerlendirirsek 15-20 yaş üzeri araçlar oldukça azaldı bu bir gerçek. Biz avrupa özentisi bir toplum olduğumuz için hep son çıkan peşindeyiz. Aslında biraz da bize sunulanla ilgisi de var. 

Dünya geneli düşünürseniz Doğu avrupa dahil ortadoğu afrika güney amerika gibi yerlerde 15-20 yaş araçlar toplam araç sayısının büyük bölümünü kapsıyor. 

Son seyahatimde Arnavutlukta bizzat gözlemledim. Trafikteki araçların neredeyse yarısı mercedesti kalan büyük kısmı da Ford ve Vw ama öyle 0 veya 1-2 yaşında değil geneli 2000-2010 arası. Hatta kiraladığım araç bile 2008 bir dizel mercedesti. Gerçi gitmeden 2018 otomatik astra kiraladım uçaktan indim rent a car bunu getirdi elimizde şu an bu var diye. Bir şey de diyemedik :) Sonradan Arnavutlardan öğrendiğim almanyadan amerikadan 2. el getiriliyormuş bu araçlar. Almanlar veya diğer zengin kelle ülkelerde 3-5 sene maks. binilip doğu avrupaya gönderiliyormuş. 

Bunu neden anlattığıma gelirsek. Avrupanın güçlü ülkeleri kullanmadığı araçları bile 2. 3. dünya ülkelerine satıyor kullansın diye. Fosil yakıttan vazgeçmek öyle hemen mümkün değil. Elektrik dönüşümü 20 senede sadece pilot bölge sayılacak kısıtlı alanlarda ingiltere fransa belki amerika gibi zenginlerde gerçekleşebilir. Dünyaya yayılması önümüzdeki 50 seneden uzun sürer. 

Ve asıl sorun önce de dediğim gibi elektrikli aracı üretmek değil, doğacak devasa elektrik ihtiyacının nasıl karşılanacağı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

paylaştım aslında çıkmamış. 20 yaş üstü ingiliterede %2.5 almanyada %7 vs. bizde yüzde 20

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

petrol vs kullanımı dibini görene dek sürecek, yapacak birşey yok üzgünüm, sonraki nesilleri Allah korusun, uzaydan falan birşeyler gelmedikçe-kısa süre içinde başka gezegene nakil olmadıkça (buda olamıyor yeterli gelişim yok olsada gidecekler anca birkaç yüz kişi olabilir) yada hiç aklımızda olmayan birşey bulunmadıkça zor, zaten doğa artık durdurulamaz bakmayın siz 1.5 derece daha ısı artarsaya, yine yazıyorum, geri dönülmez eşik geçileli 4-5 sene oldu.....geçmiş ola.....

nükleer enerjide olmaz, oda yetmez bu enerji ihtiyacına, zaten kullanacak su bulamayacaklar, denizler haricinde su kaynakları yokolocak yakın gelecekte....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Soğuk füzyon bulunmadıkça dünya genelinde böyle bir dönüşüm çok zor. Norveç döner ama.  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Soğuk füzyon bulunmadıkça dünya genelinde böyle bir dönüşüm çok zor. Norveç döner ama.  

Norveçte dönemez, küresel göçler sonrası Norveç-İsveç-yeni Zellanda falan nüfus patlaması yaşayacak, tabii ondan önce ww3 yada doğa reseti yemezlerse...

Kuzeye akın olacak hemde koşa koşa...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Nükleer atıkların bozulma ömrünü çok kısaltan teknolojiler uzakta değil. Güvenli şekilde uzaya da gönderirsek efsane olur. 

bencede olay atıklar zaten. yoksa kim istemez temiz enerjiyi. temiz değil şu anda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Elektrikliler hakkında eleştirel bir yazı böyle bırakalım. Çevreci lafı satış stratejisi diyolla.. Ayrıca atık piller üretimde kullanılan nikelin zararı vs. bilgiler mevcut.. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kuzeye akın olacak hemde koşa koşa

Aslında bekar olsam bir yolunu bulur alırım bir Norveçli İsveçli ya da Fin hatun. Yarı Viking yarı Türk bebelerim olurdu. Kral gibi yaşar giderdik. Kaçırdık o treni. Ailecek en kuzeye gidebileceğim yer Almanya şu an :D

Buradan bekar gençlere sesleniyorum valla arayın tarayın bulun bir Viking kızı :)

Bi de o değil kriptoculara laf ediyorlar elektriği sömürüyorsunuz zarar veriyorsunuz çevreye diye.. Kriptoculara elektrik yetiştiremeyen(!) adamlar milyonlarca arabaya elektrik yetiştirecek... Hayırlısı :)

Doğan Arşiray yazdı:

temiz değil

Bunlar hep taktik hocam..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Benzin harcamayalım toplantıyı online yapalım diyorum online toplantının da karbon ayakizi diyor bi toplantı taraftarı.. bu da biraz öyle.

Elektrik yetiştirmek değil enerji yetiştirmek olarak düşün. O enerjiyi şimdi de kullanıyorsun ve verimsiz motorla üstelik.

Kriptoda “ben zenginim bak katılıyom” demek için “proof of work” olsun diye enerji harcanıyor. Yapılan bir iş yok.

Dağıtık kripto veritabanı yine yapılır bu kadar enwrji harcaması piramite doğru sürüklüyor katılanları

Küçük çapta mantıklıydı 10 sene önce şimdi sürdürülemez hale geldi. Çevre kongresinden çıkan ilk karar bitcoin ile ilgili olmalıydı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Elektrikliler hakkında eleştirel bir yazı böyle bırakalım. Çevreci lafı satış stratejisi diyolla.. Ayrıca atık piller üretimde kullanılan nikelin zararı vs. bilgiler mevcut.. 

Aslında bekar olsam bir yolunu bulur alırım bir Norveçli İsveçli ya da Fin hatun. Yarı Viking yarı Türk bebelerim olurdu. Kral gibi yaşar giderdik. Kaçırdık o treni. Ailecek en kuzeye gidebileceğim yer Almanya şu an :D

Buradan bekar gençlere sesleniyorum valla arayın tarayın bulun bir Viking kızı :)

Bi de o değil kriptoculara laf ediyorlar elektriği sömürüyorsunuz zarar veriyorsunuz çevreye diye.. Kriptoculara elektrik yetiştiremeyen(!) adamlar milyonlarca arabaya elektrik yetiştirecek... Hayırlısı :)

Bunlar hep taktik hocam..

Finliler iyidir zaten Atatürkte adamları örnek almıştır, Mavi Zambaklar Ülkesinde kitabı, okullarda okutulsun demiştir mesela bknz.

Vikinglere gelince, Onlar zaten Türk, sıkıntı yok, keltler-Bulgarlar vs Türk, Ruslardada var Türklük, çocukta sorun yok, (Kaynak National Geographic Ön Türkler Belgeseli genetik araştırmalar) 

:D

elektrikmi, muahha şuan köpecik kazımındayım, gece gündüz açık makina :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Çevre kongresinden çıkan ilk karar bitcoin ile ilgili olmalıydı

çinliler, mayninkçileri amerikaya kaptırdı da kömür çıkarmayı bıraktı, şimdi joni düşünsün.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Göktürk yazdı:

Çevre kongresinden çıkan ilk karar bitcoin

Valla bence de olmalıydı. Ama adamlar ne paralar götürüyor bir bilseniz.. Kendi ayağına sıkar mı. O kongrede kaç tane balina vardı Allah bilir :) son düşüşten önce yine sağlam sazan.avi oldu :)

Ali Cihangiroğlu yazdı:

elektrikmi, muahha şuan köpecik kazımındayım, gece gündüz açık makina

Ben de ucundan başladım da çok yavaş ilerliyor ben hızlı adamım :D riske etmeden al sat yaptım düşüşten önce vurdum voleyi. 1.5 aylık süreçte 2000 küsür dolar, fena olmadı :) 4 katı olurdu da açıkçası riske etmedim. 

Ehehm konumuza dönersek. 

Elektriği daha çok üretebilirler inşallah temiz yöntemlerle biz de daha çok ekmek yeriz :D

Ön Türkler konusunda aynı bilgiler bende de vardı hocam aynı belgesel mi aynı kitap acaba araştırdığımız merak ettim :) Vikingler kardeşimizdir bize Arap kanı bulaşmış nesil hafiften esmerleşip kısaldı vikingli kardeşlerimize Slav kanı alaman kanı bulaştı sararıp uzadılar. Güzeller vesselam :)

Dm den ayrıca konuşalım bu konuyu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dünyanın içine mıçtık şimdi uzayı da kirletelim diyorsun yani 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Finliler iyidir zaten Atatürkte adamları örnek almıştır, Mavi Zambaklar Ülkesinde kitabı, okullarda okutulsun demiştir mesela bknz.

Vikinglere gelince, Onlar zaten Türk, sıkıntı yok, keltler-Bulgarlar vs Türk, Ruslardada var Türklük, çocukta sorun yok, (Kaynak National Geographic Ön Türkler Belgeseli genetik araştırmalar) 

:D

elektrikmi, muahha şuan köpecik kazımındayım, gece gündüz açık makina :)

Has ırk kaldı mı? Pigmeler falan harici?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Has ırk kaldı mı? Pigmeler falan harici?

has ırklar zaten sayılı ve azda olsa hala orjinale yakın mensuplarıda var ücra yerlerde yaşayan toplumlarda var mesela, benim kastettiğimse aslında tek bır ırk değildi yani hepsi Türktür demek istemedim, bu ırkın karıştığı başa ırklardı yani bağlıyız demek istedim, yoksa artık neredeyse tüm insanlık genetik olarak saf değil çorba gibi, fakat genel karakteristik özellikler olarak baktığımızda ise Millet olarak bir sürü devlet sayabiliriz, çoğunluğu o Milletin karakteristiğini taşıyan, mesela İngiliz Fransız Türkler Araplar Almanlar İsveçliler Ruslar vs. gibi, ilerde bunların hepsi önce birbirini almayacak ve yiyecek sonrası iş işten geçtikten sonra akıllanıp hepimiz kardeşiz diyecek, kalanlar tabii bu kısma dikkat, bu kalanlar uzun bir süre sağ kalırlarsa sil baştan başlayacak herşey, çünki İnsanız ve birbirimizi yeme özelliğimiz genlerimizde işli kardeş :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

has ırklar zaten sayılı ve azda olsa hala orjinale yakın mensuplarıda var hala, benim kastettiğim tek bır ırk değildi yani hepsi Türktür demek istemedim, bu ırkın karıştığı başa ırklardı yani bağlıyız demek istedim, yoksa millet genetik olarak saf değil çorba gibi, fakat genel karakteristik özellikler olarak baktığımızda ise Millet olarak bir sürü devlet sayabiliriz, çoğunluğu o Milletin karakteristiğini taşıyan, mesela İngiliz Fransız Türkler Araplar gibi, ilerde bunların hepsi önce birbirini almayacak ve yiyecek sonrası iş işten geçtikten sonra akıllanıp hepimiz kardeşiz diyecek, kalanlar tabii bu kısma dikkat, bu kalanlar uzun bir süre sağ kalırlarsa sil baştan başlayacak herşey, çünki İnsanız ve birbirimizi yeme özelliğimiz genlerimizde işli kardeş :)

Zaten bu genetik çeşitlilik ve birbirine karılma durumu olmasa nesil bu kadar gelemezdi heralde. Düşünsene saf ırk ve bir anda çoğalmış bir virüse ya da hastalığa hiçbir bağışıklığı yok ve kazanamıyor. Tamamı mefta olurdu zamanla. 7 milyarlık çorbada 500 binini öldürüyor. 6,5 milyarı bir şekilde yatkın değil.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Dünyanın içine mıçtık şimdi uzayı da kirletelim diyorsun yani 😁

Yani :) ama yanlış bilmiyorsam uzayda zaten sürekli fisyon ve füzyon tepkimeleri oluyor. Biz de katkı yapmış oluruz :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Zaten bu genetik çeşitlilik ve birbirine karılma durumu olmasa nesil bu kadar gelemezdi heralde. Düşünsene saf ırk ve bir anda çoğalmış bir virüse ya da hastalığa hiçbir bağışıklığı yok ve kazanamıyor. Tamamı mefta olurdu zamanla. 7 milyarlık çorbada 500 binini öldürüyor. 6,5 milyarı bir şekilde yatkın değil.

çeşitlilik olmasa zaten savunmasız kalırdık, duman olurduk evet, neyseki çorbayız, tabi bu dünyada ve insanlık için geçerli..

mesela bir teori atayım, Marsı kurcalarken birşey çıktı ve hadi geldi bizim gezegene, insanlık bile yokolabilir, belkide hiç başedemeyeceğimiz birşey çıkacak karşımıza, bence bu işlerle uğraşırken çok dikkat lazım, oradan gelenler uzayda kalmalı orada incelenmeli vs. gezegene girmemeli insan gidesre oda hiç girmemeli mesela....

Film önerisi, Prometeus, Alien ilk aklıma gelen :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
çeşitlilik olmasa zaten savunmasız kalırdık, duman olurduk evet, neyseki çorbayız, tabi bu dünyada ve insanlık için geçerli..
 mesela bir teori atayım, Marsı kurcalarken birşey çıktı ve hadi geldi bizim gezegene, insanlık bile yokolabilir, belkide hiç başedemeyeceğimiz birşey çıkacak karşımıza, bence bu işlerle uğraşırken çok dikkat lazım, oradan gelenler uzayda kalmalı orada incelenmeli vs. gezegene girmemeli insan gidesre oda hiç girmemeli mesela....
Film önerisi, Prometeus, Alien ilk aklıma gelen [emoji4]
Filmi var onun. Life.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...