İçeriğe Yönlendir

Dahili Hard Disk Tavsiyesi

Gencay Bengli
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Gencay Bengli

Merhaba,

Konuya çok hakim değilim. İşin uzmanı birisi varsa destek verirse sevinirim.

7/24 çalışacak 8tb dahili hard disk arıyorum. Ofiste kullanacağım. Sağlam, güvenli ve performans olarak iyi bir hard disk önerebilir misiniz? 

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Biz şirkete kamera kayıt cihazı için mor renkte olan WD almıştık. Sanırım 3 yıl olacak, bir problem olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Sani Gerşon yazdı:

Görevi ne olacak?

Uzun süre açık kalacak ( ayda 2 ya da 3 kere bir günlük dinlenme olabilir),bir yılda yaklaşık 800 GB veri yüklenecek.( Çoğunluğu video) ve belli aralıklarla ( haftada 2 sefer) bu diskten başka diske yedek alınacak. 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Gencay Bengli yazdı:

Uzun süre açık kalacak ( ayda 2 ya da 3 kere bir günlük dinlenme olabilir),bir yılda yaklaşık 800 GB veri yüklenecek.( Çoğunluğu video) ve belli aralıklarla ( haftada 2 sefer) bu diskten başka diske yedek alınacak. 

Güvenlik kamerası kaydı yapılmayacak. Onu da eklemek isterim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Gencay Bengli yazdı:

seagate'in ironwolf serisi sizin için biçilmiş kaftan.

Veriler bu kadar önemli ise, 2 diskli bir NAS cihazı alıp verileri kendi içinde donanımsal yedekleme yapmanızı öneririm.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Sani Gerşon yazdı:

seagate'in ironwolf serisi sizin için biçilmiş kaftan.

Veriler bu kadar önemli ise, 2 diskli bir NAS cihazı alıp verileri kendi içinde donanımsal yedekleme yapmanızı öneririm.

Sani Bey bilgi için teşekkür ederim. Son olarak bir şey sormak isterim.

8TB'lık disk alsam beni 7-8 sene uzun soluklu sağlıklı bir şekilde götürür mü?

Yoksa 4 tb'lık alıp 5 sene de bir yenileme daha mı mantıklı olacaktır.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Beyaz eşya gibi şans işi hardiskte.WD var 4 TB film arşivi için aldım hiç sıkıntı çıkarmadı zira 2 tane de 4TB seagate kullanıyorum onlarda da sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Sani Gerşon
Gencay Bengli yazdı:

Sani Bey bilgi için teşekkür ederim. Son olarak bir şey sormak isterim.

8TB'lık disk alsam beni 7-8 sene uzun soluklu sağlıklı bir şekilde götürür mü?

Yoksa 4 tb'lık alıp 5 sene de bir yenileme daha mı mantıklı olacaktır.

Teşekkür ederim.

Buna cevap bulursanız evrenın sırlarını çözmüş sayılırsınız :)

Bunun kesin bir yanıtı yok maalesef. Tamamen şans işi.

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Buna cevap bulursanız evrenın sırlarını çözmüş sayılırsınız :)

Bunun kesin bir yanıtı yok maalesef. Tamamen şans işi.

zamanla yavaşlıyor mu bunlar, bana öyle geliyor, arada boşaltığ format falan aatmak gibi bir şey var mı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

zamanla yavaşlıyor mu bunlar, bana öyle geliyor, arada boşaltığ format falan aatmak gibi bir şey var mı

Çağlar Bayur yazdı:

ssd tiplerinde defrag sakıncalı denmişti sanırım? değil mi

Normal hard disklerde veri sürekli okunup yazılınca disk birleştirme şart.

SSD'lerde yapmamak gerekiyor zira ömründen yiyor aletin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağlar Bayur yazdı:

ssd tiplerinde defrag sakıncalı denmişti sanırım? değil mi

Gereksiz oluyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

harici ssd ler arası hız çok farklı oluyor, spec leri kağıtta aynı bile olsa reelde fark oluyor, bunu kalite ile mi alakası var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

harici ssd ler arası hız çok farklı oluyor, spec leri kağıtta aynı bile olsa reelde fark oluyor, bunu kalite ile mi alakası var?

Harici ssd'ler USB portundan haberleşirken dahililer SATA ve PCI Express portundan haberleşiyor. Harici USB'ler maksimum 600mbps görebilirken SATA'lar 550mbps, PCIe'ler ise 5500mbps'ye kadar çıkabiliyor.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Sani Bey den aldığım bilgi doğrultusunda 4TB seagate disk'e karar kıldım. Konu kapatılabilir. Destek veren arkadaşlara da ayrıca teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Harici USB'ler maksimum 600mbps görebilirken SATA'lar 550mbps, PCIe'ler ise 5500mbps'ye kadar çıkabiliyor.

ikisi de harici, ikside 3.0 , specleri aynı, ama haydi çalış bakalım deyince hızlar farklı oluyor markalar arasında

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

ikisi de harici, ikside 3.0 , specleri aynı, ama haydi çalış bakalım deyince hızlar farklı oluyor markalar arasında

O normal. Markadan markaya hız değişebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Harici disk olarak piyasadaki en iyi markalardan birisi WD dir . Kesinlikle pişman olmazsınız , hardisk kutusunun bile kalitesi diğerlerinden farklı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...