İçeriğe Yönlendir

Zyxel Modemde Hız Düşüm Sorunu

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Merhaba.

Yıllarca ADSL kullandım ve bu sebeple hep ADSL modemim oldu,

Zoom, Asus, ve 3 tane değişik Airties modeli kullandım.

Zoom ve Asus'u pek hatırlamıyorum ancak 3 Airties modem de arayüz kullanımı, ayar kaydetme, restart yapma gibi işlemlerde oldukça hızlıydı.

Ayrıca internetim 8 mbps idi ve stabil olarak hep 8192 kbps değerinde sabit kalıyordu. (ulaşılabilir hız 10.000mbps görüyor).

Dsmarta 10 mbps lik tarife gelince bu pakete geçtim. hızım bazen 10, bazen 9 oluyordu. ama hiç 8 altına inmedi.

Bulunduğum bölgeye VDSL geleceği haberini alınca, ben de VDSL modem aldım.

ZyXel VMG3312-B10a modeli.

ADSL ayarlarını yaptım, herşey iyi ancak bu modemde 7400 lerde internet alıyorum.

Her iki modem de açık iken telefon jakını airties modeme takıyorum 9000 leri görüyorum, çıkarıp zyxle modeme takıyorum 7300- 7500 lere düşüyor.

yaklaşık 6 aydır böyle. adsl'de bile 1 buçuk, bazen 2 mbps ye yakın hız farkı oluyorsa vdsl ye geçince ne kadar fark olur Allah bilir.

Bu sorunu çözemedim. Neden vdsl modemde daha düşük hız geliyor?

Şimdi vdsl geldi ve hattım 69 mbps destekliyor.

50 mbps tarifeye geçtim, aktif olmasını bekliyorum. Bugün yarın aktif olacak.

Bir diğer sorun da menülerde gezinmek, ayarları kaydetmek, modeme restart atmak airtiese göre çok fazla zaman alıyor.

Tüm VDSL modemler bu şekilde yavaş mı yoksa zyxel özelinde mi bu olay?

Her iki modemin hat ve sinyal değerleri resimdeki gibi.

Airties

https://i.hizliresim.com/3w1392y.jpg

ZyXel

https://i.hizliresim.com/elmfat9.jpg

Aynı kablo, aynı ev, aynı mesafe sadece modemler farklı.

Bu fark neden olur anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Vdsl destekli asus modemim var. Bu sene bende adsl den vdsl e geçiş yaptım. Ayarlari kendisi aldı ve hızı çok iyi şuan. 24 mbitlik paketi seçmiştim. 28, 30 mbit civarında geziyor hızı. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Modemde TP-Link'i tek geçerim.

Zyxel'ler biraz yavaştır arayüzde ama bu internet hızını değiştirmez. VDSL bi aktif olsun bakalım, öyle bi konuşalım.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Doğan Arşiray yazdı:

bozuk olabilirmi modem? ısınınca saçmalıyordur.

Hayır, modemde bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yeni açtığım zaman da aynı durum.

Farklı firmware ile denedim ama sorun devam etti.

Sani Gerşon yazdı:

Modemde TP-Link'i tek geçerim.

Zyxel'ler biraz yavaştır arayüzde ama bu internet hızını değiştirmez. VDSL bi aktif olsun bakalım, öyle bi konuşalım.

Mac filtreleme özelliği olan bir tp-link modem yazar mısın? inceleyeyim.

Bir yandan da yine Airties modemlere bakıyorum, belki ikinci elde uygun fiyata düşürebilirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Öner Kurukuz yazdı:

Mac filtreleme özelliği olan bir tp-link modem yazar mısın? inceleyeyim.

Mümkün değil ezbere bilemem :) Alıp bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Öner Kurukuz yazdı:

Airties modemlere bakıyorum, belki ikinci elde uygun fiyata düşürebilirim.

250 TL ye sıfır gibi Air5760 aldım, hem 5 GHz var hem de iki band için ayrı ayrı MAC filtreleme var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bazılarında şişme olur. ayarlara girip fuzuli özellikleri kapamak gerekebilir. QoS özellikle yavaşlatır.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Mehmet Göktürk yazdı:

bazılarında şişme olur. ayarlara girip fuzuli özellikleri kapamak gerekebilir. QoS özellikle yavaşlatır.

İşime yaramayan tüm özellikler kapalı. Qos özelliğini ilk çağlardan beri kapatıyorum.

İşin kötü tarafı modemde işime yarayan çok fazla özellik var.

Ebeveyn denetimi, cihazlara özel ayarlar, cihaza özel internet erişimi vs..

Ancak hız düşük geldikten sonra bi anlamı yok.

Bakıcaz artık neler yapabileceğimize.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Merhaba

3 yıldır Zyxel modem kullanıyorum 75 mgbit bir gelen hızı olduğu gibi yansıtıyor , hiçbir sıkıntı yaşamdım şuana kadar  

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Murat Öngür yazdı:

Merhaba

3 yıldır Zyxel modem kullanıyorum 75 mgbit bir gelen hızı olduğu gibi yansıtıyor , hiçbir sıkıntı yaşamdım şuana kadar  

Hocam bahsettiğim şey tam olarak öyle degil.

75 mbps net veriyor diyorsun ya, baska modemle net 85 verdiğini düşün.

Bahsettigim olay o.

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Öner Kurukuz yazdı:

Hocam bahsettiğim şey tam olarak öyle degil.

75 mbps net veriyor diyorsun ya, baska modemle net 85 verdiğini düşün.

Bahsettigim olay o.

şimdi durum şu binaya ait kutuya örnek 85 mg bir hız geliyor ise daireye en az 80gelmesi lazım he aynı yerde başka bir modeme daha fazla hız alıyorsanız iş o zaman tuhaf senelerdir modem kurarım hemen hemen her markayı kurdum kullandım böyle bir şey başıma gelmedi bir modem çok eski desem oda önemli değil az hız veren modemi raset lemek faydalı olabilir hem tüm ayarlarda sıfırlanmış olur. 

bu arada benim kullanığım modem de ZyXel VMG3312-B10 bire bir aynı modem kapatıp açtığımda ağa geç bağlanması dışında bir sıkıntı rastlamadım

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Murat Öngür yazdı:

şimdi durum şu binaya ait kutuya örnek 85 mg bir hız geliyor ise daireye en az 80gelmesi lazım he aynı yerde başka bir modeme daha fazla hız alıyorsanız iş o zaman tuhaf senelerdir modem kurarım hemen hemen her markayı kurdum kullandım böyle bir şey başıma gelmedi bir modem çok eski desem oda önemli değil az hız veren modemi raset lemek faydalı olabilir hem tüm ayarlarda sıfırlanmış olur. 

bu arada benim kullanığım modem de ZyXel VMG3312-B10 bire bir aynı modem kapatıp açtığımda ağa geç bağlanması dışında bir sıkıntı rastlamadım

Tam olarak bahsettigim olay da bu.

İnternet Türkiye'ye geldigi gunden beri dial-up dahil bir çok modem kurdum. Teknik servis isi yaptığım dönem kurduğum modemin haddi hesabi yok ama ilk kez boyle birşey goruyorum.

Hattimin kapasitesi 10 megabit. Airties ile 9400 leri gorurken zyxel 8000 leri goruyor.

Ayni dakika içinde kabloyu çıkarıp airtiese takiyorum yine 9000 ustu aliyor.

Bu 6-7 aydır böyle.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...