İçeriğe Yönlendir

Astra J Araçtan Gelen Sesler

Kadir Güvener

Recommended Posts

Kadir Güvener
(düzenlendi)

Arkadaşlar hepinize merhaba. Astra J hb aracımdan özellikle kasisli ve bozuk yollarda kapı bölümünden esneme sesleri geliyor. Fitillerden kaynaklı diye düşünüyorum. Araç esnedikçe tuhaf sesler geliyor. Kemer tokasının olduğu yerdeki tıkırtılar başka bir sorun. Ayrıca sürücü koltuğundaki gıcırtıları kesebilen var mı? Öyle ki gaza bas çek yaptığımda bile koltuktan gıcırtı geliyor maalesef

tarihinde Kadir Güvener tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Kadir Güvener yazdı:

Arkadaşlar hepinize merhaba. Astra J hb aracımdan özellikle kasisli ve bozuk yollarda kapı bölümünden esneme sesleri geliyor. Fitillerden kaynaklı diye düşünüyorum. Araç esnedikçe tuhaf sesler geliyor. Kemer tokasının olduğu yerdeki tıkırtılar başka bir sorun. Ayrıca sürücü koltuğundaki gıcırtıları kesebilen var mı? Öyle ki gaza bas çek yaptığımda bile koltuktan gıcırtı geliyor maalesef

Sürücü koltuğunun araca bağlantı yerlerini kontrol ettiniz mi, vida gevşemesi vs olmasın? Benim sattığım jeep’te ağır tonajdan(ben) ötürü koltuk demiri çatlamış, kaynak yaptırmam gerekmişti:)oturmadan koltuğu sallayın. Yolcu koltuğunu da sallayın bakalım fark var mı aralarında?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

kullandığım eski şirket aracım J sedanda bahsettiğiniz esneme sesleri vardı, kapı fitillerinden gıcırtı geliyordu bozuk yoldan ziyade eğimli yerlere park ederken çok duyuyordum. Bence araç esniyor bunun çözümü yoktur diye düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Aynı aracı bende kullanıyorum aman aman rahatsız edici bir ses olduğunu sanmıyorum esnemelerden kaynaklı illaki ses geliyor. Emniyet kemerinden gelen ses ise Honda Civic sıfır aldığımız araçta da vardı normal geliyor bu durumlar artık. Koltuktan ise ses gelmiyor fakat koltuğa oturma biçiminiz sağa sola yatık vaziyetteyse yanlarda bulunan plastik kaplamalara baskı yapıyorsanız ondan dolayı gelebilir. Bende gelmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yollar çok kötü eskiyor arabalar. yapacak birşey yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Sürücü koltuğundaki civataları biraz gevşetip sallayın ses geliyor mu? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Araç zaten sert ama abartılı bir seste yok ki. Kapı fitillerine denk gelen kaporta kısma bez bant yapıştırarak esneme seslerini kesebilirsiniz. Eski arabamda öyle yapmıştım. Astra J den o sesler gelmiyor.

Kemer tokalarından tıkırtı değilde koltuğa dokunan tarafta gıcırtı geliyor. Oraya da bez bant yapıştırdım kesti.

Ya sizin araba çok sessiz ya da lastikleriniz çok kaliteli ses almıyorsunuz :) O yüzden içerideki sesleri duyuyorsunuz.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Aynı sorun bende de oluyor özellikle aşırı bozuk kısımlardan geçince.

Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Cem Işık yazdı:

Sürücü koltuğunun araca bağlantı yerlerini kontrol ettiniz mi, vida gevşemesi vs olmasın? Benim sattığım jeep’te ağır tonajdan(ben) ötürü koltuk demiri çatlamış, kaynak yaptırmam gerekmişti:)oturmadan koltuğu sallayın. Yolcu koltuğunu da sallayın bakalım fark var mı aralarında?

Gözle görünür birşey bulamadım ben hocam. Yağlamayı düşünüyorum ama işe yararmı emin değilim. Daha önce döşeme altındaki yaylardan geliyor gibi

Burak Kuşçu yazdı:

kullandığım eski şirket aracım J sedanda bahsettiğiniz esneme sesleri vardı, kapı fitillerinden gıcırtı geliyordu bozuk yoldan ziyade eğimli yerlere park ederken çok duyuyordum. Bence araç esniyor bunun çözümü yoktur diye düşünüyorum. 

Aynen tarif ettiğiniz gibi hocam. Bu araç normalde sert ve rijit bir araç ama bukadar esnemesi çok enteresan

Arif Aykın yazdı:

Aynı aracı bende kullanıyorum aman aman rahatsız edici bir ses olduğunu sanmıyorum esnemelerden kaynaklı illaki ses geliyor. Emniyet kemerinden gelen ses ise Honda Civic sıfır aldığımız araçta da vardı normal geliyor bu durumlar artık. Koltuktan ise ses gelmiyor fakat koltuğa oturma biçiminiz sağa sola yatık vaziyetteyse yanlarda bulunan plastik kaplamalara baskı yapıyorsanız ondan dolayı gelebilir. Bende gelmiyor. 

Hocam koltuk maalesef kronik. Bir çok kaynakta aynı sesleri duyanlar mevcut. Ne mutlu ki sizde henüz başlamamış. Bahsettiğim koltuk sesi gıcırtı. Yağsız kalan bir parça gibi düşünün

Doğan Arşiray yazdı:

yollar çok kötü eskiyor arabalar. yapacak birşey yok.

Hocam bu koltuk ve kapıdaki esneme sesleri çok düşük km deki araçlarda da var. Birşeyler kronik gibi görünüyor. Tam olarak eskime kaynaklı denilemez

Ümit Türk yazdı:

Sürücü koltuğundaki civataları biraz gevşetip sallayın ses geliyor mu? 

Henüz denemedim bunu ama deneyebilirim

Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Metin Akbal yazdı:

Araç zaten sert ama abartılı bir seste yok ki. Kapı fitillerine denk gelen kaporta kısma bez bant yapıştırarak esneme seslerini kesebilirsiniz. Eski arabamda öyle yapmıştım. Astra J den o sesler gelmiyor.

Kemer tokalarından tıkırtı değilde koltuğa dokunan tarafta gıcırtı geliyor. Oraya da bez bant yapıştırdım kesti.

Ya sizin araba çok sessiz ya da lastikleriniz çok kaliteli ses almıyorsunuz :) O yüzden içerideki sesleri duyuyorsunuz.

Metin hocam tam olarak araç esnerken geliyor bu kapı fitillerindeki sesler. Kış ayındayız ve acaba diyorum fitillerin sertleşmesinden dolayımı daha fazla duyar olduk. Ses konusunda biraz pimpirikli olmamında belki etkisi vardır bilemiyorum ama koltuktaki ses sizin bahsettiğiniz gibi bir ses değil. Gacırtı sesi. Koltuğu ileri geri kastırtığınızda baya bir geliyor. Bazen ileri ve ya geri alıyorum hafiften geçiyor ama tekrar bir süre sonra gelmeye başlıyor

Evren Erakçora yazdı:

Lastik havaları fazla mı? 

17 inc lastiklerde 34 kullanıyorum. Bu sesler pat küt sesler değil hocam. Esneme sesleri ve koltuğun gıcırtısı. Lastik havası kaynaklı değil

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dolaylı olarak lastik havası fazla olursa kasa da fazla esner. Lastik , jant fark eder bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

fitillere bakım yapılmalı..  Ayrıca Ses gelen baska yerleri iyice kulak kabartıp, tam  tespit yapılması lazım. sonra yine fikir verebiliriz.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Özellikle kapı fitilleri için silikon spreyler baya iş görüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Onur Çelebi yazdı:

Özellikle kapı fitilleri için silikon spreyler baya iş görüyor.

Geçici olarak işe yarasa da uzun vadede sertleştirdiğini ve daha kötü yaptığını söylemişler. O yüzden cesaret edememiştim

Alpay Sumer yazdı:

fitillere bakım yapılmalı..  Ayrıca Ses gelen baska yerleri iyice kulak kabartıp, tam  tespit yapılması lazım. sonra yine fikir verebiliriz.

Ne tür bir bakım hocam?

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Kadir Güvener yazdı:

Geçici olarak işe yarasa da uzun vadede sertleştirdiğini ve daha kötü yaptığını söylemişler. O yüzden cesaret edememiştim

Evet maalesef geçici çözüm oluyor fakat aracın şasesinin esnemesinden gelen seslerin başka türlü çözümü çok zor. Würth markanın silikon spreyi biraz pahalı ama sertleşme sorunu olacağını sanmıyorum. Ben ara ara kullanıyorum tüm fitillerde ve cam sıyırıcılarında.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Kadir Güvener yazdı:

Ne tür bir bakım hocam?

fitillere esneklik saglagan ve gıcırtıları engelleyen sprey ürünler var. Fitil seslerini giderecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Alpay Sumer yazdı:

fitillere esneklik saglagan ve gıcırtıları engelleyen sprey ürünler var. Fitil seslerini giderecektir.

Ürün markalarını ve detaylarını paylaşabilirseniz çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Kadir Güvener yazdı:

Ürün markalarını ve detaylarını paylaşabilirseniz çok sevinirim

vürthü begeniyorum.. Kullanıyorum da.. Önce fitilleri temizleyin sonra uygulayın. kapı ayarlarına da baktırın.. İc trime de fayda gösteren modelleri var..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kadir Güvener yazdı:

Metin hocam tam olarak araç esnerken geliyor bu kapı fitillerindeki sesler. Kış ayındayız ve acaba diyorum fitillerin sertleşmesinden dolayımı daha fazla duyar olduk. Ses konusunda biraz pimpirikli olmamında belki etkisi vardır bilemiyorum ama koltuktaki ses sizin bahsettiğiniz gibi bir ses değil. Gacırtı sesi. Koltuğu ileri geri kastırtığınızda baya bir geliyor. Bazen ileri ve ya geri alıyorum hafiften geçiyor ama tekrar bir süre sonra gelmeye başlıyor.

Dediğim gibi. Eski arabamda fitillere karşılık gelen kısımlara bez bant yapıştırdım ses kesildi. Koltuktan ses almıyorum ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...