İçeriğe Yönlendir

Sony Xperia Z5 Batarya Sorunu

Murat Gedik
Çözüme git Servet Aydın tarafından,

Recommended Posts

Murat Gedik
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. 4 yıldır Sony Xperia Z5 Dual akıllı telefon kullanmaktayım. Telefonumdan şimdiye kadar biraz ısınma dışında hiç bir şikayetim olmadı. 1500 TL'ye almıştım. 

Şimdi gel gelelim sorunuma, bundan bir hafta önce telefonumun kullanırken gıcırdadığını fark ettim. Biraz inceledim. Önden ekranın yanından hafif bir açılma vardı. Telefonun arka kapağı yapışma yani açılmıyor. Ama arka kapağa baktığımda onun da yerinden oynadığını hafif kalktığını gördüm. Elimle bastırdım ama hafif şişen batarya arka kapağın açılmasına sebep olmuştu ve tekrar yerine oturmuyordu. 

Kısa bir araştırmadan sonra bataryanın internetten satıldığını öğrendim. En azından bataryayı değiştirebilirsem bir iki yıl daha kullanabilirim diye düşündüm. Batarya kodu LIS1593ERPC. Hemen nasıl değiştireceğimi öğrendim. Çok basit şekilde değiştirmeyi kendim yapacağımı düşündüm ve Amazon üzerinden sipariş verdim. Batarya geldikten sonra yanında bulunan batarya değiştirme kiti ile bataryayı değiştirdim. İçinde hiç şarj yoktu. Denildiği gibi 8 saate yakın bataryayı şarj ettim ama batarya çok çabuk doluyor ve çok çabuk boşalıyor. 

Deji ve Galio marka bataryaların iyi olduğunu duydum ama telefonuma uygun batarya üretmiyorlar galiba. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı acaba? Şöyle sağlam bir yan sanayi de olabilir orjinal de olabilir bulabilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim. 

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Amozondan aldığınız bataryayı bir telefoncuya göstermek daha faydalı olacaktır. Çok anladığım bir alan olmamasına rağmen çabuk dolup boşalması bir kaçak mi var sorusunu aklıma getirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Takmış olduğunuz bataryanın hızlı dolması bataryanın zayıf olduğunu gösteriyor.
Satın aldığınız batarya raf ömrünü tamamlamıştır.
Alacak olduğunuz farklı bir markada da %100 verim alamazsınız. Daha önce akıllı olmayan telefonda da benzer sorunu yaşamıştım.
Diğer bir ihtimal batarya arızalı da olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sony üretilmediği için artık kalan yedek parçalar muhtemelen rafta bekleyen ürünler. Zaten bataryalar konusunda bir çok çakma ürün varken bi de 6 ay geçince rafta hepten ölüyorlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Hacı Şenyurt yazdı:

Amozondan aldığınız bataryayı bir telefoncuya göstermek daha faydalı olacaktır. Çok anladığım bir alan olmamasına rağmen çabuk dolup boşalması bir kaçak mi var sorusunu aklıma getirdi.

Eski bataryası kullanımdan ötürü biraz zayıflamıştı ama o kadar kötü değildi. Batarya süresi beni idare ediyordu. Sadece şişme olduğunu gördüğümde patlar diye korktum ve değiştirdim. Amazon'daki satıcı da telefonunuzun şarj entegresinde sorun olabilir diyor ama ben ihtimal vermiyorum. Çünkü eski batarya uzun gidiyordu. Teşekkür ederim.

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Diğer bir ihtimal batarya arızalı da olabilir.

Evet Mustafa bey ben de sizin gibi düşünüyorum. Acaba aldığım batarya da mı sorun var acaba. Çünkü kapasitesi 2900 mAh olmasına rağmen 1000'den az gibi. 

Zaten ben de %100 verim almayı düşünmüyorum. Beklentim bir günü gündüz kurtarsın. Yanımda şarj aleti taşıtmasın. Akşam eve ulaştırsın. Bir iki yıl daha kullanabileyim şu telefonu. 

Sani Gerşon yazdı:

Sony üretilmediği için artık kalan yedek parçalar muhtemelen rafta bekleyen ürünler. Zaten bataryalar konusunda bir çok çakma ürün varken bi de 6 ay geçince rafta hepten ölüyorlar. 

Evet orijinal batarya bulmak çok zor. Zaten orijinal bulsak bile o da bekleye bekleye ölmüş oluyor. Ancak aşağıdaki linkteki ürün benim telefonumdan çıkan batarya ile aynı. Büyük ihtimalle kırılan aynı model bir telefondan çıktı. Acaba bunu alsam taksam kurtarır mı telefonu. 

Eğer çözüm bulamazsam yeni telefon almak zorunda kalacağım.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-yedek-parca-sony-z5-z5-dual-lis1593erpc-2900mah-batarya-pil-sifir-926968312/detay/

Amazon'daki satıcıya mesaj attım. Değişim istiyorum. Eğer o da aynı olursa iade edeceğim. Bu çıkma ürünü alacağım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çıkma batarya da en az 4 senelik olacak. Bence çıkma batarya da mantıklı değil. Sanki "hangi telefonu alsam" konusunda görüşeceğiz gibi geliyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Haklısınız galiba Sani bey. 😞  5 bin altı telefonlar.

Sani Gerşon yazdı:

Çıkma batarya da en az 4 senelik olacak.

Şişme yoksa ve günü çıkarmaya yeterse olur mu ki. Denemeye değer gibi. Alınabilecek telefonlar en az 5 bin TL.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu zamana kadar aldigim tum telefonlar, asgari ucreti gecmeyecek sekildeydi. Su anda da o rakama guzel telefonlar mevcut. Xiaomi redmi lere bakmak sart.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sony'nin bataryalarını uzaylılar bile üretemez :)

Üretim yılı, rafta bekleme süresi konusundaki yorumlarınıza katılmıyorum ve yaptığım küçük testi buraya bırakıyorum.

np-bx1-comp.jpg

İlla telefon alınacaksa Samsung a52 derim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. 

Zaten gerçekten Sony kaliteli olduğu için onu tercih ediyorum. Kendi bataryası zaten kaliteli, büyük ihtimalle kendi orijinal şarj aleti bozulduğu için batarya şişti. Bu haldeyken bile sıfır aldığım bataryadan kat be kat daha iyi. Şişmese en az iki yıl daha giderdi diye tahmin ediyorum. 

Keşke orijinal sıfır üretimini bulabilsem ama çok zor. 2015'de çıkmış bir telefon için çok zor. N11'de bir yan sanayi var olumlu yorumlar var onu deneyeceğim. O da fos çıkarsa bir tane çıkma buldum. Raf ömrü çok iyi olduğu için onu deneyeceğim sanırım. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Amazon'dan aldığım pili iade etme işlemine başladım. Pazartesi geri göndereceğim. Eski pili taktım şarjı daha iyi gidiyor ama bir şey olacak diye korkuyorum ama mecburum kullanmaya. N11'den yeni pil siparişi verdim. Eğer o da aynı çıkarsa sarı siteden çıkma pil alacağım. 

Eğer bunların hiç biri de işe yaramaz ise dediğiniz gibi benim için en uygun telefon hangisi ise onu alacağım inşallah almak zorunda kalmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

İkinci aldığım yan sanayi bataryanın da boyutları uymadı. Dışarıdan test etmek için taktım. Şarjı %27 idi ve gene hızlı şekilde bitmeye başladı. Ayrıca voltajı 4.1 volt olması gerekirken 3.3 V gösteriyordu. Yani bu deneme de hüsran ile bitti. Eski şişmiş bataryayı tekrar taktım. 

Şimdi son olarak Ankara'daki bir sony servisinden orijinal olduğunu iddia ettiği bataryayı 300 TL'ye alacağım ve bu son şansım. İnşallah sorunum çözülür ve yeni telefon almak zorunda kalmam. 

Bu şekilde anlamış oldum ki. Kaliteli üretim yapan yan sanayi ve orijinal batarya dışında kesinlikle batarya almamak gerekiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ankara'daki sony servisi de boş çıktı. Orijinal olduğunu iddia ettiği bataryanın fotoğrafını atmasını istedim. Aldıklarımla aynı tamamen. O yüzden onu da iptal ettim. Şimdi çıkma orijinal olduğunu söyleyen sarı siteden alacağım. İnşallah o batarya iyi durumdadır. 

Bu arada umutlar iyice tükeniyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Gedik yazdı:

Şimdi çıkma orijinal olduğunu söyleyen sarı siteden alacağım. İnşallah o batarya iyi durumdadır. 

Şahsen hiç ihtimal vermiyorum ama kalbim sizinle alakalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Başka şansım yok. Her ihtimali denemek istiyorum. 

Aklıma sony Türkiye yetkili servisini aramak geldi. Numarasını buldum yarın arayıp şansımı deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Servet Aydın

Mevcut pil ebatında başka marka model pil alınıp takılır. Bms kartı aktarımı olacak sadece.. Piyasada sirkulasyonu bol olan pil tercih edilecek. Bunu yapabilmek için telefon parçası satan yere gidilip aynı ölçünün bir tık ufağı başka marka ürün pili bakılmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Servet Aydın yazdı:

Mevcut pil ebatında başka marka model pil alınıp takılır. Bms kartı aktarımı olacak sadece.. Piyasada sirkulasyonu bol olan pil tercih edilecek. Bunu yapabilmek için telefon parçası satan yere gidilip aynı ölçünün bir tık ufağı başka marka ürün pili bakılmalı.

O kadar uğraşmak istemiyorum Servet abi. Kendim yapabileceksem yapacağım. Yapamaz isem kullanabildiğim kadar kullanıp yeni telefon alacağım. 

Mustafa Yanar yazdı:

aliexpresten alın

Oradan gelenler ile yurt içinde satılanlar aynı. Çok uzun süre beklemekte istemiyorum. Amazon'dan aldım bir tane o da fıs çıktı. 

Mert Gülkokan yazdı:

deji alsanız işinizi görür

Deji'nin yetkili satıcısına mesaj attım. Uyumlu batarya üretmiyorlarmış. Tanıdık bir telefon tamircisine sordum. Deji ve Galio marka bataryaları önerdi. İkisine de baktım ikisinde de uyumlu batarya yok. 

Son olarak KVK yetkili servisi aradım. Orijinal batarya var mı diye. Malesef o şekilde satış yapamıyoruz, telefonu ücretsiz kargo ile gönderiyorsunuz, önce inceleniyor. Size bir fiyat çıkarılıyor. Eğer onay verirseniz tamiratını 20 iş günü içerisinde yapıp tekrar size yolluyoruz dediler. En yakın yetkili servis ise Ankara'da. 

Son olarak çıkma orijinal bataryayı aldım. İnşallah onda bir sorun çıkmaz. 140 TL ödedim. Garantili dedi. Sorun olursa tekrar gönderirsiniz dedi. Bu da olmaz ise konuyu burada kapatacağım.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Servet abi şundan bahsediyorsun galiba. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Burada da eski telefon bataryasını yeni telefona takmış BMS kartını değiştirerek. Aslında belki yapılabilir.

Servet Aydın yazdı:

Servet abi bunu ben de yapabilirim aslında. Verdiğin fikir için çok teşekkür ederim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Sonucu bekliyoruz. İşlem yaparken dikkat et

bunun benzerini vestel tel de yaptıydım, sokaktaki saç çöp konteynırı yanında, duman başlarsa konteynıra atıp kapağını kapatacaktım

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

bunun benzerini vestel tel de yaptıydım, sokaktaki saç çöp konteynırı yanında, duman başlarsa konteynıra atıp kapağını kapatacaktım

Mutfakta lamba değişmi yaparken sokağın sigortasını nasıl arttırdığından belli nasıl iş yaptığın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çağlar Bayur yazdı:

duman başlarsa konteynıra atıp kapağını kapatacaktım

Pillerin ne kadar tehlikeli olabileceğini biliyorum. O yüzden eğer bu işlemi yaparsam koruma gözlüğü ve eldiven takmayı ihmal etmeyeceğim. 

Evde bundan bir tane var. 

9745446142002.jpg

Tabi ki evde yapmam. Okulda atölyem var. Orada yangın çıkaracak bir şey yok. Çıkarsa da söndürücü var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...