İçeriğe Yönlendir

Dizel Otomatik Volvo S60 nasıl alınır?

Cengizhan Deniz

Recommended Posts

Cengizhan Deniz

Arkadaşlar 2011- 2012 dizel otomatik 1.6 ya da 2.0 bir S60 alma planım var. Tek korktuğum nokta ise otomatik şanzıman. İncelediğim S60'larda otomatik vites kollarında görüntü farklılıkları var. Kimisi bildiğimiz powershift, kimisi de üzerinde ne olduğu yazmayan bir otomatik şanzıman. Şu anki aracım 2.0 Dizel Mondeo powershift şanzıman herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. S60 alırken kuru kavrama/ ıslak kavrama gibi alırken dikkat edilmesi gereken bir husus var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben de almayı düşünüyordum. Ama fiyatları çok arttı.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

o motorda 6dct450 diye bir getrag şanzıman var. dodge journeyde yanlış yağ nedeni ile sorun yapıyordu. doğru yağ ile de çok ciddi sıkıntılar yaşayanlar olmuş, yaygın olmadığı için tamirini bilen daha az kişi olur. vites geçişleri hızlı değil ve ilk viteslerde kararsızlık yaşayan tuhaf bir ünite.

arabayı ucuza almayacaksanız, sırf şanzımandan ötürü uzak durun derim... çift kavramanın alayından uzak durmak lazım aslında. normal otomatik vitesli birşey bakın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Nice s60-80 sahipleri çok ciddi paralar verip şanzıman değişti. O da çözüm oldu mu bilmiyorum. Ben olsam uzak dururdum

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

s60 larda ıslak kavrama varmıki olsa alınabilir demi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Doğan Arşiray yazdı:

6dct250

Bu şanzıman 1.5dci'lardaki şanzıman. Nasıl yaygın değil?

• Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Güya adı var. Bana göre sorunlara bitmeyen bir marka olarak görünmeye başladı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Bu şanzıman 1.5dci'lardaki şanzıman. Nasıl yaygın değil?

hayır değil, bu ford galaxy, dodge journey, s60 vs volvolarda var. o olsa olsa dct450 dir. kuru tip kavramalı.

Sedat Demircan yazdı:

s60 larda ıslak kavrama varmıki olsa alınabilir demi

ıslaktan kasıt yağ ise, bu zaten yağlı tip. dct450.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Alacağınız araç ile aracınızın motor ve şanzımanının ortak olması lazım. Gerçi o yıl hem 140 hem de 163 hp lik motorlar var. kabin ve bagaj hacmi olarak volvo daha dar bir araçtır. Sadece işçiliği ve sacı daha kalitelidir. 2012 MK4 mondeo alırken araştırmıştım. 

Mert Gülkokan yazdı:

Mondeo 2.0 varken s60 a bakmazdım

Cengizhan Deniz yazdı:

Arkadaşlar 2011- 2012 dizel otomatik 1.6 ya da 2.0 bir S60 alma planım var. Tek korktuğum nokta ise otomatik şanzıman. İncelediğim S60'larda otomatik vites kollarında görüntü farklılıkları var. Kimisi bildiğimiz powershift, kimisi de üzerinde ne olduğu yazmayan bir otomatik şanzıman. Şu anki aracım 2.0 Dizel Mondeo powershift şanzıman herhangi bir sıkıntı yaşatmadı. S60 alırken kuru kavrama/ ıslak kavrama gibi alırken dikkat edilmesi gereken bir husus var mı?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

km niz çok yükselmemişse veya bir sorunu yoksa 2012 model 2.0 mondeo tdci dan aynı modellerde s60 a geçmezdim ben olsam...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Doğan Arşiray yazdı:

hayır değil, bu ford galaxy, dodge journey, s60 vs volvolarda var. o olsa olsa dct150 dir. kuru tip kavramalı.

Sedat Demircan yazdı:

6dct450'miş dodge'larda kullanılan. Renault'da dediğim gibi, 6dct250 kullanılıyor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Getrag

Bu arada 6dct450 ford powershift olarak da geçiyor. @Çağlar Bayur bilebilir belki şeceresini.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

aa haklısın rakamı yanlış yazmışım. dodge, galaxy vs hepsi bundanç

150 250 450 diye gidiyordu bunlar. her durumda 2.0 dizel volvo da aynısı var uzak durmalı.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

aa haklısın rakamı yanlış yazmışım. dodge, galaxy vs hepsi bundanç

150 250 450 diye gidiyordu bunlar. her durumda 2.0 dizel volvo da aynısı var uzak durmalı.

150-250-300-400... diye gidiyor, şuan en gelişmiş olanları 300-400 ler daha üstleri bugattide falan kullanılan farklı şanzımanlar 8DCL900 gibi , yaygın olan ve henüz sorunu duymadığım 7dct300 lermiş galiba, kullanılan modelellere örnek, Ford Focus, Ford Galaxy, Renault Clio, Honda-Acura, Ferrari 458 Speciale, BMW-M, Volvo, Qoros vs....

250 sıkıntılı olanı, güncellenip daha geliştirilen (her iki baskı kısmıda çoklu diskli galiba her kavramada 7 şerden 14 disk vardı yanlış hatırlamıyorsam yağlı şanzıman, yağlı neyse demişsinyakavram disklerinin yağ içinde çalışması demek) 7DCT300, bunun üstüne henüz şanzıman çıkarmadılar, ufak bir ekle 7HDT300 hafif hibritleri yaptılar sadece, oda Clio E-tech lerde var şuan, başa nerede kullnıyorlar bilmiyorum ama, bize satmıyorlar ötv saçmalığından onu biliyorum ama :angry:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Cengizhan Deniz yazdı:

S60 teknoloji dışında bence emsali Mk4 Mondeo'yu aratır.Ozellikle ferahlık anlamında Mondeo'yu çok ararsınız.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Roteks VLV   http://roteksvlv.com/

Sahibi Timur Bey'e ismimi de vererek aklınıza takılan tüm detayı sorabilirsiniz. Belki müşterilerinde veya kendi elinde uygun bir araç da bulunabilir

Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

Kullanılan şanzıman mps6 dct 450 kodlu  yağlı şanzımansa eğer otomatik şanzımancıların çoğu şanzımanın mekatroniğini revize ediyor kavrama setide tork konvertörü revize ettikleri gibi revize edebiliyorlar ve uzun ömürlü, şanzımanın yağını gününde değiştirmek bu şanzımanın ömrünü uzatıyor, YouTube da epey powershift şanzımanın onarım bakım videoları var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...