İçeriğe Yönlendir

Sera Yapımı

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler, dostlar,

Karamürseldeki bahçemize sera yapmak istiyorum, prof olmayan, fiyat/fayda dengesi çerçevesinde hangi malzemeyi kullanmak, yaparken nelere dikkat etmek lazım? Tahmini ölçüsü 7x10 mt gibi düşünebiliriz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

7X10 Biraz dar olur. zirve yüksek atar. tünel tip yaparsanız ara makas yukarıda kalır üst birleşimler çabuk kırılabilir.

8x10 yapabilirsiniz. 42'lik dikişli boru kullanabilirsiniz. yağan kar durumuna göre 2-3 mm arasında kalınlık tercih edebilirsiniz. zemin sertliğine göre 1 mtr ye kadar kazık ayak kullanabilirsiniz. verim marka uv katkılı sera örtüsü kullanabilirsiniz. 24 yada 36 aylık ömürlü olması avantajınıza olur. 

eğer 8x10 yaparsanız, yukarıya ip ile yetişecek olan salatalık sırık domates biber gibi bitkiler için ortalama 80 cm aralıklar ile damlama hortumu serebilirsiniz ki bu 8 sıra dikim olanağı sağlar. eğer kıvırcık lahana gibi kış sebzesi olursa aralara birer sıra daha ekleyip 40 cm dikebilirsiniz.

örnekler için resim eklemeye çalıştım ;

https://m.facebook.com/105754781463480/photos/pcb.105850734787218/105848401454118/?type=3&source=49

https://m.facebook.com/Göçbeyli-seracılık-imalat-montaj-tamir-105754781463480/?ref=page_internal&mt_nav=0

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Murat Azalma yazdı:

7X10 Biraz dar olur. zirve yüksek atar. tünel tip yaparsanız ara makas yukarıda kalır üst birleşimler çabuk kırılabilir.

8x10 yapabilirsiniz. 42'lik dikişli boru kullanabilirsiniz. yağan kar durumuna göre 2-3 mm arasında kalınlık tercih edebilirsiniz. zemin sertliğine göre 1 mtr ye kadar kazık ayak kullanabilirsiniz. verim marka uv katkılı sera örtüsü kullanabilirsiniz. 24 yada 36 aylık ömürlü olması avantajınıza olur. 

eğer 8x10 yaparsanız, yukarıya ip ile yetişecek olan salatalık sırık domates biber gibi bitkiler için ortalama 80 cm aralıklar ile damlama hortumu serebilirsiniz ki bu 8 sıra dikim olanağı sağlar. eğer kıvırcık lahana gibi kış sebzesi olursa aralara birer sıra daha ekleyip 40 cm dikebilirsiniz.

https://m.facebook.com/105754781463480/photos/pcb.105850734787218/105848401454118/?type=3&source=49

https://m.facebook.com/Göçbeyli-seracılık-imalat-montaj-tamir-105754781463480/?ref=page_internal&mt_nav=0

Bende sadece içten kenarlara yoğunlaşma kanalını unutma diyebilir miyim ? 🧿

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Bireysel üretim ekonomisine geçiyoruz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

70-80 m² bir sera hmmm. Harika olur kardeşim benim. Hatta ürünleri satıp maliyet bile azaltılabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Murat Azalma yazdı:

Maliyet burada en önemli faktör, 3-4 aileye yetecek kadar ürün yetişse kafi, maksat yüksek fiyatlardan korunmak. Açık olarak da bahçemiz mevcut mevsimsel ekim için. Temiz su borularından oval şekilde yapılsa olmaz mı maliyet açısından, çok yüksek olmasına gerek yok. 

Serkan Toker yazdı:

Bende sadece içten kenarlara yoğunlaşma kanalını unutma diyebilir miyim ? 🧿

Halkçası su gideri midir abi?

Çağlar Bayur yazdı:

rüzgar geçmişi nasıl oranın?

Abi arazi rüzgar alan bir konumda ancak benim yapacağım yer evin rüzgarı kestiği tarafı, evle arası da 2 mt olur olmaz yakın yani.

Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

rüzgarı iyi hesap edin hocam, askerde çiçek yetiştirmek için yaptığımız seranın iskeleti oldukça sağlam olmasına rağmen örtüsünü yırtıp atmıştı rüzgar. baharda arkadaşlar aramıştı her taraf çiçek oldu diye, rüzgar tohumları savurmuş hep 😊

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Köksal Yılmaz yazdı:

Halkçası su gideri midir abi?

Evet, bir muhabbette kulak misafiri olmuştum. Çok bildiğim bir konu değil. Galiba oradan gelen suyun bitkiye ulaşmaması gerekiyormuş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kamçı tipi rüzgarda, vurur naylonu atar götürür, bahçe heba olur. bir de buraya tohum falan bulması mesele?

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Naylon kısmını bilemiyorum ama kendi yaptığım tecrübeme göre

Evden açabildiğiniz kadar açın gölge olmasın.

Karık sistemi yapın. Kariklar yürüyecek genişlikte bir kürek boyu kadar derinliği ise yarım metreden fazla olsun. Fideleri yüksek kısma dikeceksiniz. Bunun avantajı arsa yüzeyini mızıka misali arttırmak.

Damla sulama yapın çok çok su tasarrufu sağlayıp iş yükü bırakmıyor. Kariklar açıldıktan sonra hortumu serin sonunda iki ucunu bir araya getirip T atın. Baslara kalın boru falan ek vs. yapmaya gerek yok.

Birde fideleri diker iken masraba gibi toprağı açın. Tam yanmış hayvan gübresini 3-5 avuç koyup hafif karıştırıp fideyi dikin. Bir iki el arabası kemre ile tüm bahçeyi dikersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

kamçı tipi rüzgarda, vurur naylonu atar götürür, bahçe heba olur. bir de buraya tohum falan bulması mesele?

Hasat zamanı beni davet edecekse tohum çok bende :)

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

davet edecekse

benim araba 3 lt ile gidebiliyor, gidelim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

benim araba 3 lt ile gidebiliyor, gidelim

Senin bagaj küçük.. 

Ben kasarsam koca bagajla 3,5 la giderim.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Senin bagaj küçük.. 

cama kadar gizli kapasite var ama, 3.60 bot+6ps motor taşıdım onunla, çapası tankı ıvır zıvırı, bir de güneş yağı

Mehmet Ozyurek yazdı:

3,5 la giderim.. 

onun yanında 8d ses sitemin var mı arbada? yol bitmez müzksiz

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben iki de benzin bidonu koyar arkaya da 3 yolcu alırdım. [emoji8]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

arkaya da 3 yolcu alırdım

1/5 mazot mantıklı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Biz haberciyiz. Sistemimiz ona göre 😅

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Biz haberciyiz. Sistemimiz ona göre 😅

yolda layk ta atarız, usb şarj var mı solar camda?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

yolda layk ta atarız, usb şarj var mı solar camda?

Çok. Ön arka ikişer tane.  

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Köksal Yılmaz yazdı:

Temiz su borularından oval şekilde yapılsa olmaz mı maliyet açısından, çok yüksek olmasına gerek yok. 

Bulunduğunuz yer çok kar yaparsa mevsiminde , serayı yıkabilir. kışın örtüyü açıp baharın terar örtebilirsiniz. hem toprak kar suyu yer hemde serayı korursunuz. ekşm ayına kadar yaz sebzesi sonrasında kıvırcık lahana ekip aralıkta da üzerindeki örtüyü alabilirsiniz. bu da zayıf ama ekonomik sera yapmanıza olanak sağlar.

Serkan Toker yazdı:

Bende sadece içten kenarlara yoğunlaşma kanalını unutma diyebilir miyim ?

iç terleme diyorsanız küçük serada bir etkisi olmaz. zeminine göre su çekme olayı olursa dışardan bir kürek ağzı kanal açılabilir. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Köksal Yılmaz yazdı:

Selamlar abiler, dostlar,

Karamürseldeki bahçemize sera yapmak istiyorum, prof olmayan, fiyat/fayda dengesi çerçevesinde hangi malzemeyi kullanmak, yaparken nelere dikkat etmek lazım? Tahmini ölçüsü 7x10 mt gibi düşünebiliriz.

Arkadaşa soruvereyim sana köksal peki gelip geçici birseymi daimi kaliteli bir seramı olacak 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Erkan Işık yazdı:

Arkadaşa soruvereyim sana köksal peki gelip geçici birseymi daimi kaliteli bir seramı olacak 

Bizimkiler 3 mevsim orda abi hemen hemen, bağ bahçeyi de çok sever annem ama 4-5 bin ayıramayız şu anda. Hurdacı/çıkmacılara bakıp pprc borulardan alıp bi de ucuz yollu kaynak makinesi ile bağlantı yapılır veya ucuz yollu çıkma tahtalardan, direkleri de betona gömersek yapılabilir gibi geliyor. Atıyorum yükseklik 2 mt olacak, çatısı oval gelecek.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Köksal Yılmaz yazdı:

Bizimkiler 3 mevsim orda abi hemen hemen, bağ bahçeyi de çok sever annem ama 4-5 bin ayıramayız şu anda. Hurdacı/çıkmacılara bakıp pprc borulardan alıp bi de ucuz yollu kaynak makinesi ile bağlantı yapılır veya ucuz yollu çıkma tahtalardan, direkleri de betona gömersek yapılabilir gibi geliyor. Atıyorum yükseklik 2 mt olacak, çatısı oval gelecek.

En güzeli plastik boru kazık  12 lik demirlerden kenarlara kazık yaparsın kazıklarada boruyu monte edersin üst orta bölgeleyede destekamacı ile t boru atarsın  ozaman üstünede bir naylon çekersin tamam 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...