İçeriğe Yönlendir

Ford Connect Silkeleme

Selamı Yıldırım

Recommended Posts

Selamı Yıldırım

Selamünaleyküm, arkadaşlar ford connect aracımda Ayağımı gazdan çektiğimde silkeleme oluyor özellikle sıkışık trafikte 1 ve 2 viteste ufak ufak giderken çok rahatsız edici boyutlarda oluyor. lpg arabanın silkekemesi gibi, hızlı giderken de ayağımı gazdan çektiğimde hissediyorum ancak trafikteki gibi rahatsız etmiyor.gaz verincede bu sarsıntı oluyor ama ayağı gazdan çekince daha farklı.aracımda bu sebepten dolayı bütün takozları orjinal olarak değiştik, bir sonuç alamadık. Egr sıfır yeni, akslarda yeni alt takım tamamen yeni diyebilirim boşluk olan hiç bir parça yok. Başına gelipte çözen veyahut önerisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Selamı Yıldırım yazdı:

Selamünaleyküm, arkadaşlar ford connect aracımda Ayağımı gazdan çektiğimde silkeleme oluyor özellikle sıkışık trafikte 1 ve 2 viteste ufak ufak giderken çok rahatsız edici boyutlarda oluyor. lpg arabanın silkekemesi gibi, hızlı giderken de ayağımı gazdan çektiğimde hissediyorum ancak trafikteki gibi rahatsız etmiyor.gaz verincede bu sarsıntı oluyor ama ayağı gazdan çekince daha farklı.aracımda bu sebepten dolayı bütün takozları orjinal olarak değiştik, bir sonuç alamadık. Egr sıfır yeni, akslarda yeni alt takım tamamen yeni diyebilirim boşluk olan hiç bir parça yok. Başına gelipte çözen veyahut önerisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Aynı sorun 1.4 tdci fiestalarda da mevcut. Bir çok yöntem denendi çözüm olmadı. Ben gaz pedalından olduğunu düşünüyorum. Orjinal obd cihazı ile baktırın, pedal ile ilgili bir sensör arızası çıkarsa pedal değişimi ile çözülebilir. En olmadı çıkmacıdan başka pedal alıp deneyebilirsiniz. Çözerseniz geri dönüş yapmanız faydalı olur. 

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım
(düzenlendi)
Süleyman Can yazdı:

Aynı sorun 1.4 tdci fiestalarda da mevcut. Bir çok yöntem denendi çözüm olmadı. Ben gaz pedalından olduğunu düşünüyorum. Orjinal obd cihazı ile baktırın, pedal ile ilgili bir sensör arızası çıkarsa pedal değişimi ile çözülebilir. En olmadı çıkmacıdan başka pedal alıp deneyebilirsiniz. Çözerseniz geri dönüş yapmanız faydalı olur. 

Mutlaka geri dönüş yaparım. Acaba piston lardan şüphelemelimiyiz ? Aslında gaz pedalını bir elektrikçi usta bana demişti.hatta başka yere bakma dedi. Sökülüp temizlenip sensörün adaptasyonu yapılması lazım dedi. Ancak servis ustama sordum öyle birşey olmaz dedi. Öylece kalmış idi. Denemek lazım aslında..

tarihinde Selamı Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Aynı sorundan muzdaribim çok can sıkıcı bi durum. Arabam 2013 focus dizel 1. ve 2. viteste düz yolda veya biraz yokuş aşağı sabit gazda yavaş yavaş gitmeye çalışayım. Araba ileri mi gitsem geri mi gitsem der gibi afedersiniz kerkine kerkine ileri geri yekleye yekleye gidiyor. 3. vitesten sonrasında sıkıntı yok. İnşallah sorunu çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Selamı Yıldırım yazdı:

Aracın km si kaçda selami debriyaj balatan bitikse oda yapar debriyajda kaçırma varmıki acaba tesbit etsen 

Erkan Işık yazdı:

Aracın km si kaçda selami debriyaj balatan bitikse oda yapar debriyajda kaçırma varmıki acaba tesbit etsen , iç aksların saglammı akslarda egik vs varmı lastik taban bozmus olmasın , takozlar orjinallari yaglı yan sanayilerin hiçbiri orjinali tutumuyor

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Selamı Yıldırım yazdı:

Mutlaka geri dönüş yaparım. Acaba piston lardan şüphelemelimiyiz ? Aslında gaz pedalını bir elektrikçi usta bana demişti.hatta başka yere bakma dedi. Sökülüp temizlenip sensörün adaptasyonu yapılması lazım dedi. Ancak servis ustama sordum öyle birşey olmaz dedi. Öylece kalmış idi. Denemek lazım aslında..

Pedal temizleme diye bir tamir olduğunu sanmyorum. Elktronik devre sonuçta. Bozulunca atılacak yerine yenisi alınacak. Benim araçta da var aynı sorun ama küçük yerde olduğum için çıkmacılarda pedal yok. Sıfırı 1.5-2k arası. Bekliyorum, bulduğum an değiştirip çözüm olursa yenisini alacağım.

İsmail Sefer yazdı:

Aynı sorundan muzdaribim çok can sıkıcı bi durum. Arabam 2013 focus dizel 1. ve 2. viteste düz yolda veya biraz yokuş aşağı sabit gazda yavaş yavaş gitmeye çalışayım. Araba ileri mi gitsem geri mi gitsem der gibi afedersiniz kerkine kerkine ileri geri yekleye yekleye gidiyor. 3. vitesten sonrasında sıkıntı yok. İnşallah sorunu çözersiniz.

Aslında üst viteslerde de yapıyor. Hız fazla olduğu için hissiyatı azalıyor. 

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım
Erkan Işık yazdı:

Aracın km si kaçda selami debriyaj balatan bitikse oda yapar debriyajda kaçırma varmıki acaba tesbit etsen 

Yeni abi debriyaj da 30 40 bin km önce değişmiş idi.orjinal..

Erkan Işık yazdı:

Araç 455 binde

Süleyman Can yazdı:

Pedal temizleme diye bir tamir olduğunu sanmyorum. Elktronik devre sonuçta. Bozulunca atılacak yerine yenisi alınacak. Benim araçta da var aynı sorun ama küçük yerde olduğum için çıkmacılarda pedal yok. Sıfırı 1.5-2k arası. Bekliyorum, bulduğum an değiştirip çözüm olursa yenisini alacağım.

Aslında üst viteslerde de yapıyor. Hız fazla olduğu için hissiyatı azalıyor. 

Doğru her viteste var .. hızdan dolayı üst viteslerde fazla hissedilmiyor. Benim düşüncem ya gaz pedalı yada piston..

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım
Süleyman Can yazdı:

Bilgisayara bağlayınca pedal sensörü ile alakalı bir arıza kodu bırakmıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Debriyaj balatası+volan ikilisinden yana benim oyum. Ayağınızı gazdan çektiğinizde yük volana bindiğinde oluyor gibi geldi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım
Ahmet Gül yazdı:

Debriyaj balatası+volan ikilisinden yana benim oyum. Ayağınızı gazdan çektiğinizde yük volana bindiğinde oluyor gibi geldi. 

Debriyaj balatası Yeni olduğuna göre volant olabilir

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım

konu daha önce tartışılmış mazot müşürünü değişip deneyeceğim. Sonucu buraya yazarım inşaallah..

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Valla çok farklı nedenlerden olabilir. Toyota grubunda sübab ayarlarından da bu sıkıntı olabiliyordu, bu konuda bir kaç şikayet okumuştum. Torna kurtarır mı bilemem ama ben olsam volantı indirdikten sonra tornalatmazdım. Asıl masraf zaten onu indirmekte. O kutuyu açtıktan sonra değiştirmek bana daha makul gelir. Bir ustayla yol testine çıkmanızda fayda var. 

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım

iframe

Ahmet Gül yazdı:

Valla çok farklı nedenlerden olabilir. Toyota grubunda sübab ayarlarından da bu sıkıntı olabiliyordu, bu konuda bir kaç şikayet okumuştum. Torna kurtarır mı bilemem ama ben olsam volantı indirdikten sonra tornalatmazdım. Asıl masraf zaten onu indirmekte. O kutuyu açtıktan sonra değiştirmek bana daha makul gelir. Bir ustayla yol testine çıkmanızda fayda var. 

Usta normal diyor, osman dumanli abi ye telefon üzerinden sordum kesin volant dedi.

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım

Ustalar genelde böyle kapalı arızalarda sorumluluk almamak için fikir beyan etmiyorlar. Bu yaz aracımın sürekli harareti çıkıyordu. Değişmedik hiç birşey kalmamıştı. Hatta kalorifer peteğine kadar su geçecek her yeri değiştik. Genede çözülmemisti. Fan rezistansıni değişerek çözenler olmuştu.Bende denemek istedim, Parçayı kendim alıp bir elektrikçiye değiştirtdim ve çözüldü hararet.. fan rezistansını daha önce elektirikciler sigorta kutusundan test ediyorlardı çalışıyor gözüküyor idi. Ancak hararet anında fanları suyu soğutacak kadar cevirmiyordu sanırım. Fanları çevirmeyi kesiyordu anladığım kadarı ile, öyle oluncada hararet yükseliyor idi. Connectlerde bu kesin çözüm bulanamayan hararet için..

Ahmet Gül yazdı:

Subap ayarida benim kafama yatıyor. Ustaya söyledim hatta geçen gün, üst kapağı sokelim subaplari kontrol et diye. O arada ara contada değişir dedim.bakalkm ne yapicaz. Suan herşey çok pahali volant fiyatı aldim bugun 5500 tl dediler . Ya ondan değilse naparim bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
(düzenlendi)

Allah kolaylık versin. Böyle arızalarda ustaya dert anlatmak çok zor. Yalnız bu pahalılıkta "bir deneyelim bakalım ne oluyor" diyecek ustayla ben çalışmazdım. Öyle ustalar var ki arabanın beş metre uzağından arızayı anlar. 

Kaldı ki bahsettiğiniz arıza çok anlaşılamaz bir durum değil. 2002 Toyota Corolla'm vardı, aynı dediğiniz gibi, özellikle birinci viteste gazdan ayağımı çektiğimde kerkinirdi. O kadar güçlüydü ki silkeleme, motor devir saati bir 1000-2000 arasında gezinirdi. Bu araba cahilliğime rağmen volant kaynaklı olduğunu az çok biliyordum. Usta için bu işler çocuk oyuncağı. Sübab ayarından olsa çekiş düşer, yakıt artar vs. İyi bir usta her şeyi çözer. Umarım en kolay yoldan halledersiniz. 

tarihinde Ahmet Gül tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Egzoz yada katalizör tıkalı olmasın? Accente başıma gelmişti son susturucu tıkalıymış kerkinirdi ikinci viteste , alt devirlerde yapıyordu genelde.

Yorum bağlantısı
Tuncay Uludağ
(düzenlendi)

Düşük hızlarda özellikle 10 - 15 km hızda öne atılmak istiyor ve haydi durma gaza bas der gibi arabayı itiyor. Dur kalk trafikte gazı fazla kullanmıyorum bu yüzden.

tarihinde Tuncay Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Selamı Yıldırım

arkadaslar enjektör bobinleri değişerek çözüm olundu. enjektör bobinlerinde kisa devre vardi ömrünü tamamlamış sanırım..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selamı Yıldırım yazdı:

arkadaslar enjektör bobinleri değişerek çözüm olundu. enjektör bobinlerinde kisa devre vardi ömrünü tamamlamış sanırım..

bunu nasıl tespit ettiler, vesile ile bu bilgi çok işine yarayacak birgün gagıldan buralara gelenlere

Yorum bağlantısı
Selamı Yıldırım
Çağlar Bayur yazdı:

bunu nasıl tespit ettiler, vesile ile bu bilgi çok işine yarayacak birgün gagıldan buralara gelenlere

Abi aslında ben araçtaki cekis düşüklüğü için gitmiştim pompa servisine, enjektörlerin bobinlerinde kisa devre olduğu tespit edilip, enjektörler söküldü, bobinler değişti ayar yapıldı. Farkettim ki silkemele olayida düzeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Selamı Yıldırım

Abi arıza devam ediyor, enjektör bobin ile alakası yokmuş, arabanın motor hissiyatı o an hoşuma gidince o sorununda gittigini sandım..

İsmail Sefer yazdı:

Aynısı benim connect,sorun ne olabilir acaba kimse çözemiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...