İçeriğe Yönlendir

Hangi Otomatik-Dizel?

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın

Arkadaşlar merhabalar. Bir konuda siz değerli forumdaşlarımın bilgilerine danışmak isterim. Şu anda mevcut aracım 2012 Astra h manuel dizel essential comfort paket. 110 binde ilk sahibiyim. boya değişen söz konusu değil. Komple yetkili servis bakımlı. 

Sorum işe şu: Aracımı bu günlerde satacağım. Çok temiz, yakıtı süper, donanımı mükemmel olsa da otomatik araç alma zorunluluğum var. Dizel otomatik istiyorum. Dizel otomatik dışında tek alternatif civic fb7 kasa olabilir. Sizler bana 250000-300000 aralığında hangi aracı önerirsiniz? B segmentine inmek istemiyorum çünkü 2 evlat var. Sığmak önemli. Mokka-x çok baktım ama maalesef 300 bin liranın üstüne çıkamıyorum. Sedan olmasından önce hb almam lazım çünkü ağırlıklı olarak hanım kullanacak ancak zorda kalırsam alacağım. Yakıt ve sorunsuzluk (şanzıman) önemli. Aklımdaki araçlar:

Egea urban plus dizel otomatik
Captur dizel otomatik

fb7 civic benzin/lpg elegance

c4 dizel otmatik

yüksek km megane-3 dizel otomatik
astra j sedan dizel otomatik

Sizler ne dersiniz? Kullanıcı yorumları var mıdır? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece vitesi kendi değiştirmesi yeterli mi. Her hangi bir otomatik olur mu ?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Megane 3 dizel otomatik kullanan birisi olarak size 2 yıllık tecrübemi yazayım, sonra karar verin. 

Uzun yolda hiç üzmeyen, yormayan bir araba. Ancak şehir içinde özellikle sıkışık trafikte aynı şeyi söyleyemiyorum. EDC şanzıman biraz yorucu oluyor çünkü dur kalk trafikte vitese karar veremiyor. Buna rağmen eğer bakımlı olursa her koşulda çok ekonomik bir araç. Tam satıyordum, kıyamadım benim kara mambaya :D

Bildiğim kadarıyla Egea urban plus dizel otomatik pek yok .

Astra j sedan bana ikame araç olarak gelmişti, hayatımda oturma pozisyonu vs derken bu kadar yorulduğum bir araç kullanmadım. 

2014 sonrası otomatik c4 araçlarda o takır tukur geçişler yok, ben bir süre Ankara'da kullandım (otlakçılık yaptım :D ) gayet konforlu araçtı. 

Sorunsuzluk olarak size önereceğim tam otomatik (tork konvertörlü) şanzımanlı araçlardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

2013-2014 renault scenic 1.5 edc icon öneririm ( 5 kişilik olandan)

hem donanımlı hem konforlu hemde tüketimi düşük

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sadece vitesi kendi değiştirmesi yeterli mi. Her hangi bir otomatik olur mu ?

Mehmet hocam tam otomatik olsa daha iyi ancak özellikle tork konventörlülere çok gücüm yetmiyor. Olursa fb7 civic ancak alabilirim. Vites geçişlerinin seri , düzgün olması ve şanzımanın sorunsuz olması benim açımdan yeterli olur..

Deniz Kom yazdı:

Megane 3 dizel otomatik kullanan birisi olarak size 2 yıllık tecrübemi yazayım, sonra karar verin. 

Uzun yolda hiç üzmeyen, yormayan bir araba. Ancak şehir içinde özellikle sıkışık trafikte aynı şeyi söyleyemiyorum. EDC şanzıman biraz yorucu oluyor çünkü dur kalk trafikte vitese karar veremiyor. Buna rağmen eğer bakımlı olursa her koşulda çok ekonomik bir araç. Tam satıyordum, kıyamadım benim kara mambaya :D

Bildiğim kadarıyla Egea urban plus dizel otomatik pek yok .

Astra j sedan bana ikame araç olarak gelmişti, hayatımda oturma pozisyonu vs derken bu kadar yorulduğum bir araç kullanmadım. 

2014 sonrası otomatik c4 araçlarda o takır tukur geçişler yok, ben bir süre Ankara'da kullandım (otlakçılık yaptım :D ) gayet konforlu araçtı. 

Sorunsuzluk olarak size önereceğim tam otomatik (tork konvertörlü) şanzımanlı araçlardır. 

Hocam Megane aklımda ancak şu var ki dediğiniz gibi temiz ve bakımlıları 350 civarı. Mevcutta ev kredim olduğu için tekrar kredi işine girmek istemiyorum. Bu sebepten 300 ü de fazla geçemem... Ancak temiz bulursam önceliklerim arasında..

Kutluay Selçuk yazdı:

2013-2014 renault scenic 1.5 edc icon öneririm ( 5 kişilik olandan)

hem donanımlı hem konforlu hemde tüketimi düşük

Hocam aslında çok beğendiğim bir araç ancak çok geniş ve çok heybetli. Hanım ilk defa araç kullanacak nasıl olur düşünmem lazım ancak teşekkürler , bakacağım :)

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Ben otomobil olacak ise ; Citroen Ce5 2.0 hdi otomatik Hydractive düşünürdüm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

alacagınız aracın test şürüşünü yapın öyle alın. :) belirttiğiniz fiyatlarda atmosferik otamatiklere yönelceksiniz muhtemelen, performans olarak tatmin etmeyecek dizel araçtan sonra demedi demeyin :)

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Hanımın aracını satmayı düşünüyoruz 2016 model tam otomatik dizel otomatik 308 triger 1 ay önce yetkili serviste değişti bütün bakımlar I yetkili serviste yapıldı 308 şu ana kadar kullandığımız en az yakan en sağlam şanzımanı olan araç mutlaka araştırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Fatih Keskin yazdı:

Hanımın aracını satmayı düşünüyoruz 2016 model tam otomatik dizel otomatik 308 triger 1 ay önce yetkili serviste değişti bütün bakımlar I yetkili serviste yapıldı 308 şu ana kadar kullandığımız en az yakan en sağlam şanzımanı olan araç mutlaka araştırın.

Audi takas? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Fatih bey satış ilanı açacak mısınız?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Fatih Keskin yazdı:

en az yakan en sağlam şanzımanı olan araç mutlaka araştırın.

üzülüyorum :) 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Hayırlısı olsun...

Captur için yorum yapacak olursak Aracınıza bakarsak yeni aracın 2012 üstü bana göre 2015 üzeri İcon paket olmalı.Otomatik olunca malesef 300 bin üzerine çıkıyor bulmak problem olabilir.

Captur oldukça ekonomik bir araç yakıtta özellikle gayet başarılı arka koltuklar çok geniş diyemem ama Çocuklar için uygun.Clio tabanlı servis yada yedek parça sıkıntısı yok.90 Beygirlik kendini kanıtlamış bakımlı ise sorunsuz bir motora sahip.Aile aracı için bana göre yeterli tabi performans beklentiniz yoksa.Yol konforu açısından amortisörler sert bu nedenle mutlak kullanıp test etmenizi öneririm Yerden yüksekliği ayrıca avantaj.

Benim araç manuel vites otomatik için yorum yapamayacağım Capturda iyi ancak Megane seçeneğini göz ardı etmezdim test edip içinize sinen aracı almakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Fatih bey satış ilanı açacak mısınız?

Bu hafta sonu araç bakacağız aklımıza yatarsa buradan da yazarım mutlaka

Audi takas? 

V6 severiz akşam gel de bi deneyeyim beğenirsem ne Den olmasın
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Osman SEVİM

Merhaba,

Seçenekleriniz arasındaki C4 dizel otomatik için kısaca bahsedebilirim. 

Yaklaşık 4 yıldır C4 2011 Confort plus dizel otomatik aracı (MCP Robotize şanzıman) Hanım ile birlikte kullanıyoruz. Sağ olsun Hanım hiç bir tarafından şikayetçi olmadı. Şanzıman geçişleri 1-2-3. vites de öne eğilim şeklinde daha fazla hissediliyor 4-5-6 daha konforlu değişiyor. Şanzımanda gözlemlediğim başka bir dezavantaj da şöyle, yokuşa yaklaştığımızda kullanılan vites kurtarmaz ise şanzıman kararsızlık yaşayabiliyor ve durma aşamasına gelince alt vitese geçiyor. O duruma gelmenin hemen öncesinde F1 kulakçık ile 1 alt vitese geçiş işi kurtarıyor. Bu F1 kulakçık ile vitesi düşürüp yardımlama durumunu Hanıma da öğrettim :) kısaca genel olarak aracın gidişi, duruşu, bayan kullanımı için HB kasa olup sedana göre küçük boyutu, ve işletme maliyeti olarak biz araçtan memnunuz. Niyetiniz bu araç yönünde olursa konuları detaylandırabiliriz.

C4 için Etraftan aldığım değerlendirilebilecek olumsuz yorumlar;

- Çok fazla elektrikli aksam var arıza yapar

- Şanzıman çok ilkel insanı sürekli secdeye götürüyor

- Süspansiyon çok sert böbrek taşlarım düştü gibi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Talha Bilgi yazdı:

Ben otomobil olacak ise ; Citroen Ce5 2.0 hdi otomatik Hydractive düşünürdüm 

c5 hem büyük hem 2.0 dizel hocam. Şu an için gerek yok :)

Serkan Gülderen yazdı:

alacagınız aracın test şürüşünü yapın öyle alın. :) belirttiğiniz fiyatlarda atmosferik otamatiklere yönelceksiniz muhtemelen, performans olarak tatmin etmeyecek dizel araçtan sonra demedi demeyin :)

Test sürüşü evet güzel olur ancak çevremde olanları bindim. Onun dışında kiralama vs. zor. Ağırlıklı olarak şanzıman kalitesine ve donanıma bakıyorum. İşin açıkçası 1 sene kadar bineceğim. Ev kredim bitince değiştirmeyi düşünüyorum.

Fikri Keleş yazdı:

308 derim 

Şahane araba. Çok da severim. Benim fiyatlara temiz yakalarsam affetmem :)

Fatih Keskin yazdı:

Hocam fiyat ne düşünüyorsunuz? İlan varsa görebilirim. Hatta takas bile olur :)

Hayrettin Bahadir yazdı:

Egea 1.6 loung plus SW

Aklımdaki ilk arabalardan. sw deil de hb düşünüyorum. Bir tane gözümde var hatta ancak kendi aracımı satmam lazım tabi.

Aytac Sakal yazdı:

Hayırlısı olsun...

Captur için yorum yapacak olursak Aracınıza bakarsak yeni aracın 2012 üstü bana göre 2015 üzeri İcon paket olmalı.Otomatik olunca malesef 300 bin üzerine çıkıyor bulmak problem olabilir.

Captur oldukça ekonomik bir araç yakıtta özellikle gayet başarılı arka koltuklar çok geniş diyemem ama Çocuklar için uygun.Clio tabanlı servis yada yedek parça sıkıntısı yok.90 Beygirlik kendini kanıtlamış bakımlı ise sorunsuz bir motora sahip.Aile aracı için bana göre yeterli tabi performans beklentiniz yoksa.Yol konforu açısından amortisörler sert bu nedenle mutlak kullanıp test etmenizi öneririm Yerden yüksekliği ayrıca avantaj.

Benim araç manuel vites otomatik için yorum yapamayacağım Capturda iyi ancak Megane seçeneğini göz ardı etmezdim test edip içinize sinen aracı almakta fayda var.

Captur gerçekten ideal bir araba konumunda ancak dediğiniz gibi 320-330 dan aşağı düzgün temizi maalesef yok. Bu sefer yıpranmış yada yüksek km araçlar geliyor önüme. Ancak denk gelirse düşünüyorum ciddi ciddi.

Ali Osman SEVİM yazdı:

Merhaba,

Seçenekleriniz arasındaki C4 dizel otomatik için kısaca bahsedebilirim. 

Yaklaşık 4 yıldır C4 2011 Confort plus dizel otomatik aracı (MCP Robotize şanzıman) Hanım ile birlikte kullanıyoruz. Sağ olsun Hanım hiç bir tarafından şikayetçi olmadı. Şanzıman geçişleri 1-2-3. vites de öne eğilim şeklinde daha fazla hissediliyor 4-5-6 daha konforlu değişiyor. Şanzımanda gözlemlediğim başka bir dezavantaj da şöyle, yokuşa yaklaştığımızda kullanılan vites kurtarmaz ise şanzıman kararsızlık yaşayabiliyor ve durma aşamasına gelince alt vitese geçiyor. O duruma gelmenin hemen öncesinde F1 kulakçık ile 1 alt vitese geçiş işi kurtarıyor. Bu F1 kulakçık ile vitesi düşürüp yardımlama durumunu Hanıma da öğrettim :) kısaca genel olarak aracın gidişi, duruşu, bayan kullanımı için HB kasa olup sedana göre küçük boyutu, ve işletme maliyeti olarak biz araçtan memnunuz. Niyetiniz bu araç yönünde olursa konuları detaylandırabiliriz.

C4 için Etraftan aldığım değerlendirilebilecek olumsuz yorumlar;

- Çok fazla elektrikli aksam var arıza yapar

- Şanzıman çok ilkel insanı sürekli secdeye götürüyor

- Süspansiyon çok sert böbrek taşlarım düştü gibi :) 

c4 de neden bilmiyorum en son seçenek olarak bakıyorum. Görüntü, donanım gerçekten güzel ancak yukarıda yazdığınız olumsuz yorumları gerçekten çok duyuyorum. Okulda öğretmen arkadaşımda eski kasası var. Pek sorun da yaşamıyor aslında. Bir ara ben de manueline bakmıştım. Hayırlısı ancak fiyat/donanım olarak cazip...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam fiyat ne düşünüyorsunuz? İlan varsa görebilirim. Hatta takas bile olur :)

opel astra h kasa en sevdiğim araçlardan sizin aracınızda kaçırılmayacak araç ancak bize otomatik lazım aracı hanım kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Fatih Keskin yazdı:

opel astra h kasa en sevdiğim araçlardan sizin aracınızda kaçırılmayacak araç ancak bize otomatik lazım aracı hanım kullanıyor.

Fatih hocam benim aracın grisini yaza doğru arkadaş satacak. Acil değilse bilginiz olsun.. Benim araç otomatik olsa zaten satma işine girmem hocam. Maalesef hanım otomatik diyor başka birşey demiyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tayfun Aydın yazdı:

Fatih hocam benim aracın grisini yaza doğru arkadaş satacak. Acil değilse bilginiz olsun.. Benim araç otomatik olsa zaten satma işine girmem hocam. Maalesef hanım otomatik diyor başka birşey demiyor..

Hanımlar bizi yordu. 

Bende otomatik yüzünden satışa çıkardım. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Keskin yazdı:

patron ne derse o, ütü bitti ise kaveye gel, az çamaşırım kaldıydı

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
patron ne derse o, ütü bitti ise kaveye gel, az çamaşırım kaldıydı

Bitmek üzere koy kahveleri geliyorum
Tutturdu kırmızı cam tavanlı 308 diye gri neyimize yetmiyorsa
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

B segment istemem dizel otomatik isterim denmiş. Yine de yakın tarihte satılacak bi Toyota Yaris mevcut 2015 model 1.33 otomatik LPG'li cam tavanlı 100 bin km civarında düşünürseniz 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...