İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta 2011 Spor Yay Titreme Sorunu

Ali çal
Çözüme git Ali çal tarafından,

Recommended Posts

Ali çal

forumda sayfaları bayağı gezdim fakat benzer bir konu bulamadım. Aracım 2011 model 1.4 tdci üzerinde 30mm eibach pro kit yay var araç hızlanırken 50-60km hızlarda önde sarsıntı-titreşim oluşuyor.

akslar yapıldı salıncak z rot vs yapıldı fakat titreşim devam ediyor. Spor yaydan dolayı akslar gergin çalıştığı için olur orjinal tak düzelir diyenler var. bu şekilde sorun yaşayıp çözüm bulabilen oldu mu acaba ?

orjinal dizel yayı bulamadım benzin dizel fark ediyor mu acaba ?

Yorum bağlantısı
Ali çal
Çağlar Bayur yazdı:

jantlar orjinal mi

Orjinal 17 inç yeni aldım lastikler de sıfır ayrıteyen daha önce çok jant lastik değişimi yaptım hepsinde vardı sorun 15-16-17 hepsini taktım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o yayı takan binlerce araba var, yaydan yapmaz bu titreşimi.sabit hızda yok, hızlanırken belli bir hız aralığiında titriyor? bu şekilde mi?

Yorum bağlantısı
Ali çal
Çağlar Bayur yazdı:

o yayı takan binlerce araba var, yaydan yapmaz bu titreşimi.sabit hızda yok, hızlanırken belli bir hız aralığiında titriyor? bu şekilde mi?

Evet 50-60 arası titriyor hızlanınca bişey yok ön takımı komple elden geçirdik ama yine aynı yokuş çıkarken veya arabada 2-3 kişi varken daha da artıyor ben tek binerken öyle aşırı bişey yok

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali çal yazdı:

yokuş çıkarken veya arabada 2-3 kişi varken daha da artıyor

arka dingil bağlantı burcundaki boşluğa bakılsa iyi olur. gözden kaçar, genelde sabit hızda giderken araçta çalkalanma da yapar ama rüzgar vurmuş gibi

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Çağlar Bayur yazdı:

arka dingil bağlantı burcundaki boşluğa bakılsa iyi olur. gözden kaçar, genelde sabit hızda giderken araçta çalkalanma da yapar ama rüzgar vurmuş gibi

Ford Taunus'ların arkayı sağa sola sallaması da bu yüzden mi? :) 

Yorum bağlantısı
Ali çal
Çağlar Bayur yazdı:

60 I geçtikten sonra herhangi bi sorun yok arabada ama yine de bi kontrol ettireyim rotçu dingilin sol tarafı 6mm kapanmış ama onunla alakası yok demişti 

Birde aynı sorunu yaşayıp orjinal yay taktıktan sonra sorunu çözülenler de var arabayı yükseltmek istemiyorum ama aksların açısı bozulduğu işin bu şekilde problem oluyorsa başka yapacak bişey yok gibi

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aks kafasına 3 4 mm pul koyarak çözebilirsiniz bence. Aks kısa geliyor olabilir basınca. Megane 2 lerde spor yay sonrası aks titremesi olur. Pul koyarak sorunu çözüyorlar.

Yorum bağlantısı
Ali çal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Aks kafasına 3 4 mm pul koyarak çözebilirsiniz bence. Aks kısa geliyor olabilir basınca. Megane 2 lerde spor yay sonrası aks titremesi olur. Pul koyarak sorunu çözüyorlar.

Bi aksçı da aynı şeyi söyledi de megane a biri yapmış aks bilyası bozulmuş bu seferde 

Yayları benzinli arabadan çıkma almıştım onunla alakalı bi sorun olabilir mi acaba ? Birde orjinal yayları 2.5 cm soğuk pres yaptırmıştım onda titreme varmıydı yokmuydu hatırlamıyorum onları geri açabileceğini sorun olmayacağını söyledi pres yapan yer ama bu konuda tecrübesi olan varmıdır acaba 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

Ford Taunus'ların arkayı sağa sola sallaması da bu yüzden mi? :) 

o arkadan itişli bambaşka dinamikler var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali çal yazdı:

soğuk pres yaptırmıştım onda titreme varmıydı yokmuydu hatırlamıyorum onları geri açabileceğini sorun olmayacağını söyledi

Bir kaç kere daha basıp açsın tüm sorunlar kökten çözülür. :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali çal
Selim Bilgin yazdı:

Bir kaç kere daha basıp açsın tüm sorunlar kökten çözülür. :) 

O topa girmek istemiyorum zaten de deneme amaçlı açtırıp taksam yükselince titreme geçerse yeni yay alıp taksam diyorum kafamda deli sorular :)

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ali çal yazdı:

Bi aksçı da aynı şeyi söyledi de megane a biri yapmış aks bilyası bozulmuş bu seferde 

Yayları benzinli arabadan çıkma almıştım onunla alakalı bi sorun olabilir mi acaba ? Birde orjinal yayları 2.5 cm soğuk pres yaptırmıştım onda titreme varmıydı yokmuydu hatırlamıyorum onları geri açabileceğini sorun olmayacağını söyledi pres yapan yer ama bu konuda tecrübesi olan varmıdır acaba 

Bilyenin bozulması aksın geçmişi ile alakalıdır. Megane grubunda çoğu kişi bu yöntemle kullanıyor bahsettiğiniz olayı hiç duymadım ben. 

Yorum bağlantısı
Ali çal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bilyenin bozulması aksın geçmişi ile alakalıdır. Megane grubunda çoğu kişi bu yöntemle kullanıyor bahsettiğiniz olayı hiç duymadım ben. 

Birde o yöntemi deneyeyim bakalım ozaman 4mm yaptırsam yeterli sanırım 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ali çal yazdı:

Birde o yöntemi deneyeyim bakalım ozaman 4mm yaptırsam yeterli sanırım 

Kalınlığa birşey diyemem malesef. 

Yorum bağlantısı
Ali çal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Kalınlığa birşey diyemem malesef. 

En iyisi ben orjinal yay alıp takayım teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Orj yay alip deneyin bence de. Fakat eibach pro kitler gercekten cok kaliteli yaylardir. Acaba araca uygun yay mi takilmadi? 

Ben jettamda yillardir eibach prokit yay kullaniyorum. 0 sorun. Konfor olarak da gayet guzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Benim aracımdada Eibach Prokit mevcut. Dizel ve Benzinli farkı sadece alçalma ile alakalı olur. Dizel motor agır olduğu için Benzinli yayı takılırsa ön taraf bir tık daha aşagıda durur. Sizin sorun Aks'da gibi geldi bana. Yaydan titreme olmaz çünkü. Farklı bi alt takımcıya gösterin. Sonucu paylaşırsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Ali çal

Bugün orjinal yay taktım titreme sorunu ortadan kalktı fiestanın ön takımı biraz nazik aks açısı bozulduğu için oluyormuş demek ki cevap veren herkese teşekkür ederim 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araçta bikaç kişi varken tekrar titeme yapmaz ise sorrun çözülmüş demektir

Yorum bağlantısı
Ali çal
Çağlar Bayur yazdı:

araçta bikaç kişi varken tekrar titeme yapmaz ise sorrun çözülmüş demektir

3 kişi bindik yine yoktu titreme 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...