İçeriğe Yönlendir

İlk Arazim.

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

en son kazayağı denen alet ile yüzeyi düzelttik. bir açık havuz yapmak için kalıpçıların elinin boşalmasını bekliyorum açıkçası. bu arada da hala kuyu kullanım iznimin çıkmasını da bekliyorum. başa bela bu tip formalite işlemler.

tarladaki tilki yuvası, iki tane oldu ben giderler diye düşünürken.

çevredeki tel örgülere bağlı olan ortada yer alan iki kapıyı, söküp yerlerini iki başta olacak şekilde konumlandırdım. eğey zor oldu. beton çükür vs vakit aldı.  böylece traktör hasat için gelince, bir uçtan girip öbür taraftan çıkıp yine gelebilecek.

400 metre kadar terleyen boru aldım stoğa koydum. kullanırım yada kullanmam ama bu paraya alamayacaktım. yüzde 50 ucuz maliyeto oldu 2 ayda.

kuyudan su çekmek için mekanik rüzgar güllerine bakar oldum. kimse çalmaz ve yaz,kış, gündüz gece rüzgar olduğunca havuzu doldudur diye düşünüyorum. ya mevsimi hariç sürekli rüzgarlı biryer çünkü. ancak parası önemli. yani tşaıyıp kuracağım güneş panelleri de aynı işi yapabiliyor çünkü.

ilçe tarım'a gittik biraz bilgi aldık. irtifa nedeniyle ve dümdüz olması nedeniyle ceviz yapamayacağımızı öğrendik. kışın donarmış. araştırmalara devam. belki az su isteyen türde çalı benzeri yemişlerden ekeriz kim bilir. açıkçası pekçok şeyi öğrenmem gerektiği için acele etmek istemedim. zaten yazın ortasında inşaat harici birşey yapamam. 2 ay daha vaktim var.

Murat Sürmeli yazdı:

Nedir arazideki son durum? 

Erhan Doruk yazdı:

Kaba filtre ve Aktif karbon ile büyük oranda arıtabilirsin. Su test sonucunu bana mail atabilir misin. Erhan.doruk@hach.com

bu mesajı fark etmemişim. su analizini farklı bir labaratuvarda tekrar yapacağım.  sonra göndereyim. ayrıca iyi bir tds metre aldım ph a kadar herşeyi ölçüyor. naparsam yapayım hiçbir su örneğinide bu önceki labaratuvarın çıkarttığı garip verilere ulaşılmıyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Doğan Arşiray yazdı:

mekanik rüzgar güllerine bakar oldum

Bunu mekanik olarak kuyudan suyu çıkartmak için mi düşünüyorsun.

Yoksa elektrik üretip pompa kullanmak için mi ?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Doğan Arşiray yazdı:

en son kazayağı denen alet ile yüzeyi düzelttik. bir açık havuz yapmak için kalıpçıların elinin boşalmasını bekliyorum açıkçası. bu arada da hala kuyu kullanım iznimin çıkmasını da bekliyorum. başa bela bu tip formalite işlemler.

tarladaki tilki yuvası, iki tane oldu ben giderler diye düşünürken.

çevredeki tel örgülere bağlı olan ortada yer alan iki kapıyı, söküp yerlerini iki başta olacak şekilde konumlandırdım. eğey zor oldu. beton çükür vs vakit aldı.  böylece traktör hasat için gelince, bir uçtan girip öbür taraftan çıkıp yine gelebilecek.

400 metre kadar terleyen boru aldım stoğa koydum. kullanırım yada kullanmam ama bu paraya alamayacaktım. yüzde 50 ucuz maliyeto oldu 2 ayda.

kuyudan su çekmek için mekanik rüzgar güllerine bakar oldum. kimse çalmaz ve yaz,kış, gündüz gece rüzgar olduğunca havuzu doldudur diye düşünüyorum. ya mevsimi hariç sürekli rüzgarlı biryer çünkü. ancak parası önemli. yani tşaıyıp kuracağım güneş panelleri de aynı işi yapabiliyor çünkü.

ilçe tarım'a gittik biraz bilgi aldık. irtifa nedeniyle ve dümdüz olması nedeniyle ceviz yapamayacağımızı öğrendik. kışın donarmış. araştırmalara devam. belki az su isteyen türde çalı benzeri yemişlerden ekeriz kim bilir. açıkçası pekçok şeyi öğrenmem gerektiği için acele etmek istemedim. zaten yazın ortasında inşaat harici birşey yapamam. 2 ay daha vaktim var.

bu mesajı fark etmemişim. su analizini farklı bir labaratuvarda tekrar yapacağım.  sonra göndereyim. ayrıca iyi bir tds metre aldım ph a kadar herşeyi ölçüyor. naparsam yapayım hiçbir su örneğinide bu önceki labaratuvarın çıkarttığı garip verilere ulaşılmıyor.

Lab olarak nereye analiz gönderiyorsun bilemiyorum ama  Nen mühendislik, çınar çevre, segal çevre , febas çevre ye gönderebilirsin. Devlette de yapılabiliyor fiyatlar yaklaşık aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bunu mekanik olarak kuyudan suyu çıkartmak için mi düşünüyorsun.

Yoksa elektrik üretip pompa kullanmak için mi ?

Suyu dogrudan cekmek icin.

Erhan Doruk yazdı:

Lab olarak nereye analiz gönderiyorsun bilemiyorum ama  Nen mühendislik, çınar çevre, segal çevre , febas çevre ye gönderebilirsin. Devlette de yapılabiliyor fiyatlar yaklaşık aynı.

Bu sefer devlette yapacagim. Ayni para zaten. Ancak once aldigim aktif karbon ile klor u filtre etmeyi deneyecegim. Bu bile toplam tuzlulugu dusurmek icin etkin bir metodmuş.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

kuyu kullanım izni diye birşey var. bunu alabilmek için iznini aldığınız kuyuyu açıp 1 sene içinde açtım bunu demeniz lazımmış. eski sahibi izinle sondajı yapmış ancak pandemi sırasında gidip ben bunu açtırdım dememiş. şimdi ben gidip kuyu kullanım izni alacağım deyince kendimi ihbar etmek zorunda kaldım. gerçi kimse yakalamaış değil ama sonuçta formaliteden bir ceza çıkacak. bu ceza 20 bin tl ye kadar çıkıyormuş. bunun küçük bir kısmını ödüyormuşsunuz. cezayı kaymakamlık hazırlıyormuş bir türlü ceza gelmedi. hala bekliyorum. ne saçma birşey değilmi? ceza gelince ödediğimde izin vereceklermiş çünkü hiçbir eksik yok normalde.

durum bu olunca ne havuz yaptım nede başka birşeye para harcadım. bu arada bölgede bazen uygun fiyatlı yol kenarı arazile çıkıyor alsammı almasammı emin olamıyorum. her nasılsa iç anadolunun en ucuz tarlaları burada.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

ben gidip kuyu kullanım izni alacağım deyince kendimi ihbar etmek zorunda kaldım.

1 sene içinde ben açtım diyeydin? kuyu ne zaman açıldı kim nasıl bilecek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

1 sene içinde ben açtım diyeydin? kuyu ne zaman açıldı kim nasıl bilecek?

başvuru tarihi var. sondaj için arazi sahibi adına izin alınıyor. bunun yapılması için bir jeoloğun firması ile anlaşıp vekalet veriyorsunuz. eski sahibinin yaptığı da bu. parasını ödedikten sonra başvuru tamamlanıyor ve izin çıktığında süre işliyor. açıp açmadığınızı 1 sene gidip bildirmeniz lazım. pandemi sırasında bu bildirilemediği(neden bilmiyorum artık) için ben alırken çoktan zamanı geçmiş olmuş zaten. kestirme bir yol yok yani. açılmış kuyuyu tekrardan izin alıp açamayacağımıza göre, cezayı ödeyip problemi ortadan kaldırmak gerekli. normalde bence göz ardı edilebilecek bir durum ama etmiyorlar. yok yere masraf malesef.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

bunun yapılması için bir jeoloğun firması ile anlaşıp vekalet veriyorsunuz. eski sahibinin yaptığı da b

anlaşmış ama sondaj olmamış/matkap krılımış /çamura batmış her neyse, deyip yeni sondaj yapıldı diye firmala yeni anlaşma yapılsa? stajımı kapaçarşıda yaptıydım, olmaz olmaz diye birşey olmaz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Doğan Arşiray yazdı:

bu arada bölgede bazen uygun fiyatlı yol kenarı arazile çıkıyor alsammı almasammı emin olamıyorum. her nasılsa iç anadolunun en ucuz tarlaları burada.

Su sorunu olduğu için ucuz çıkıyor olabilir mi ? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Su sorunu yok aslinda. İlginc olan da bu. Ugrasmak istemeyen babadan ogula gecen sinirli ve gecersiz bilgi ile yapilan ciftcilik var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...