İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2 - Motor Arıza Uyarısı Sonrası Araç Çalışmıyor

Mehmet Okutan
Çözüme git Mehmet Okutan tarafından,

Recommended Posts

Mehmet Okutan

2009 model 1.6 benzin/lpg manuel aracim ile bugun 530 km yol yaptim arac ulasacagim  yere 10 km kala motor arıza uyarısı verdi uyariyi vermeden önce ayagimi gazdan cektigimde motorun gazı biraz gec kestigini farkettim uyari öncesi 30 km dik ve virajli rampa 2 ve 3.ucuncu vites araliginda gitmek zorunda kaldim uyariyi gorunce durdum gaz verdim arac gaz yemiyor benzine cekip denedim yine gaz yemedi birkac defa kontagi ac kapa yaptim ve marsa bastim arac calisti 10 km sonra babamin köydeki evine geldim araci durdurdum park yapmak icin araci geri vitese taktim araci hareket ettirmek istedim arac stop etti marsa tekrar bastim arac gaz yemedi arac benzindeydi gaza cektim tam gecis yaparken tekrar stop etti simdi arac marsa basiyor ama calismiyor herhangi bir uyari ya da mesaj bilgisi yok 1600 m rakimda dagin basinda kaldi arac en yakin sevsis 100 km de sizce sorun ne olabilir. Foumdaki deneyimli usta ve arkadaslar yorum yapalilir mi ? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben olsam aküyü söküp biraz beklerdim. Haricinde şundan veya bundan demek güç. Yakıt kaynaklı olma ihtimali var. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
2009 model 1.6 benzin/lpg manuel aracim ile bugun 530 km yol yaptim arac ulasacagim  yere 10 km kala motor arıza uyarısı verdi uyariyi vermeden önce ayagimi gazdan cektigimde motorun gazı biraz gec kestigini farkettim uyari öncesi 30 km dik ve virajli rampa 2 ve 3.ucuncu vites araliginda gitmek zorunda kaldim uyariyi gorunce durdum gaz verdim arac gaz yemiyor benzine cekip denedim yine gaz yemedi birkac defa kontagi ac kapa yaptim ve marsa bastim arac calisti 10 km sonra babamin köydeki evine geldim araci durdurdum park yapmak icin araci geri vitese taktim araci hareket ettirmek istedim arac stop etti marsa tekrar bastim arac gaz yemedi arac benzindeydi gaza cektim tam gecis yaparken tekrar stop etti simdi arac marsa basiyor ama calismiyor herhangi bir uyari ya da mesaj bilgisi yok 1600 m rakimda dagin basinda kaldi arac en yakin sevsis 100 km de sizce sorun ne olabilir. Foumdaki deneyimli usta ve arkadaslar yorum yapalilir mi ? 
Benzin pompasi olabilir mi arka koltuğunu kaldirin biri kontağı 2 konuma getirsin sizde o kisma yumruk atin bir iki deneyin mars yapin denemesi bedava sonucta
Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan

Ilk akla gelen o cekiciyle ordu sanayisine gidecek arac inşallah sorunum düzelir

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Ilk akla gelen o cekiciyle ordu sanayisine gidecek arac inşallah sorunum düzelir
100 km icin cok para alirlar abi kasko varsa sorun degil ama yoksa bence ustayi getirin
Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan

Aku takviyesi yaptim yine calismadi kontagi acinca arka koltugun ordan cizzźz seklinde ses geliyor. Aracta kasko var cekiciyle goturcem kayit actirdim 6 saat oldu ama donus yapan olmadi

Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan
Umut Kaya1 yazdı:

Aracın hararet yapmış olma ihtimali var mı ?

Sanmiyorum Hararet ibresi yukselmedi ayrica motor kaputunu acip su haznesi ve motoru elimle kontrol ettim motor isisi yuksek degildi

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bence sorun yakıttan çıkacak. 500 km yol yapılmış, ya yakıt alındı ya da deponun dibine gelindi. Bir şekilde yakıt kaynaklı sıkıntı var. 

Daha önce benzer şeyleri farklı araçta yaşadık, lpg olması problemi daha da karmaşıklaştırıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan

Yakiti hep ayni benzinlikten almaya dikkat ediyorum yola cikarken her zaman yakit aldigim petrol ofisinin benzinliginden lpg aldim ve bir miktar benzin 400 km sonra totalden lpg aldim bugun cekiciyle sanayiye gitti arac insallah yarin sorun cozulur de aracimla evime geri donebilirim 

Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan

Sanayide ustalar önce krank sensorunu degistirdi arac calismadi. Ust kapagi söktüler araç vida kesmis bu nedenle sente atlamis muhtamelende siboplar egildi arac hala tamir aşamasında

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun

Tesekkur ederim usta sizin gorusunuzu merak ediyorum sizce vida kesen bir aracin triger kayisi sıkı bir sekilde yerinde durur mu adamlar elinde cekic murcla trigerin oradaki yerlere biseyler yaptilar sonra vida kesmis dediler kirik bir somunu gosterdiler aklima takilan trigeri ceviren yuvarlak ismi sanirim kasnak o kasnagin oldugu yerdeki vidanin biri kestiginde trigerin bollasmasi gerekmez miydi triger sıkı sekilde yerinde duruyordu

tarihinde Mehmet Okutan tarafından düzenlendi
.
Yorum bağlantısı
Umut Kaya1
Tesekkur ederim usta sizin gorusunuzu merak ediyorum sizce vida kesen bir aracin triger kayisi sıkı bir sekilde yerinde durur mu adamlar elinde cekic murcla trigerin oradaki yerlere biseyler yaptilar sonra vida kesmis dediler kirik bir somunu gosterdiler aklima takilan trigeri ceviren yuvarlak ismi sanirim kasnak o kasnagin oldugu yerdeki vidanin biri kestiginde trigerin bollasmasi gerekmez miydi triger sıkı sekilde yerinde duruyordu
Vida kesmekten kastı egzantirik kasnagini tutan saplamalardan biriyse tek bir vida kesince triger bosalmaz orda en az 4 vidayla tutuyordur diye düşünüyorum diğer 3 u triger kayışını ve kasnağı sabit tutacaktır ama vida kesmesine bağlı olarak sente atlaması çok normal ama illa subab eğecek diye bişey yok sadece komprosyon olmayabilir üst kapak sökülmeden tekrar senteye alınıp denenmeli bence
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Okutan yazdı:

arıza ile ilgili foto görmeli ki bir fikir yürütebilelim, benim anladığım senta atladı bu araba?

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Oncelikle geçmiş olsun sanırım eniştemin aracınin başına gelenler sizin aracla aynı yukarıdaki konuya bir göz atabilir misiniz

Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan

Tesekkur ederim konuyu okudum benim aracimda hicbir belirti tekleme vs olmadi arac ordu da sanayide 30 yillik ford ustalariymis cevrede taninip biliniyorlar genelde fordun ticarisine bakiyorlar ustaya boyle bir arac boyle bir ariza ile geldi mi diye sordum hayir yanitini verdiler defalarca bu aracin trigerinin gelisi guzel takilmayacagini aparat ile semaya gore yaptiklari notunu verdim bu durumu bildiklerini ve sorun olmayacagini soylediler insallah duzgun takarlar kasnaklari sokerken takan ustaya baya bi soylendiler ilginiz icin tekrar tesekkur ediyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Geçmiş olsun en az masraf ile atlatırsınız inşallah.

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Mehmet Okutan yazdı:

Tesekkur ederim konuyu okudum benim aracimda hicbir belirti tekleme vs olmadi arac ordu da sanayide 30 yillik ford ustalariymis cevrede taninip biliniyorlar genelde fordun ticarisine bakiyorlar ustaya boyle bir arac boyle bir ariza ile geldi mi diye sordum hayir yanitini verdiler defalarca bu aracin trigerinin gelisi guzel takilmayacagini aparat ile semaya gore yaptiklari notunu verdim bu durumu bildiklerini ve sorun olmayacagini soylediler insallah duzgun takarlar kasnaklari sokerken takan ustaya baya bi soylendiler ilginiz icin tekrar tesekkur ediyorum

Rica ederiz geçmiş olsun Rabbim daha büyüğünü göstermesin inşallah 🤲 En az maliyetle atlatırsıniz inşallah

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Çözüm
Mehmet Okutan

Aracin onarimi 6500 TL tuttu  subaplar ust kapak contasi triger seti bujiler orjinal olarak degisti ust kapak taslandi usta lpg beyninin bozuk oldugunu aracin lpg de gitmedigini rolantinin dalgali oldugunu benzinde aracin sorunsuz calistigini soyledi otogazcida cikma ikinci el atiker marka beyni oldugunu ve 1350 TL istesiklerini soyledi ben taktirmadim arac suan ordu da sanayi de ben ankaradayim inşallah 1 hafta sonra araci almaya gidecegim ve benzinde donecegim lpg beyninin bozulmasi araca bu denli zarar verip subaplarin cakilmasina kasnak vidasinin kirilmasina yol acar mi bilmiyorum 16 yıldır arac kullanirim ilk defa boyle bir ariza ile karsilastim Allah kimsenin basina vermesin kazasiz arizsiz saglikli gunler diliyorum herkese

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
(düzenlendi)

Geçmiş olsun Rabbim daha büyüğünu göstermesin inşallah

Çağlar abi vites ufaltarak  yavaşlama sebep olabilir diye söylemişti eniştemin aracı için acaba sizin kulaniminizda böyle vites küçülterek yavaşlama yapıyor musunuz

tarihinde Ali Uymaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Okutan

Yok vites kucultup yığdırma yapmam araca lpg beyni gaz kestiginden bende inatlasip yola devam ettigimden motor hasar aldi ustalarin cekicilerin benden yiyecegi ekmek varmis herkesin nasibi bir sekilde ulasıyor sahibine

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...