İçeriğe Yönlendir

Sizce Hangi Midrange Daha İyi Ses Verir?

Mehmet Can Aydın

Recommended Posts

Mehmet Can Aydın
Çağlar Bayur

midrange den beklentiniz nedir? ayrıca biraz tersten başlanmış gibi,daha iyi derken, ses işi  zevk meselesi  , mesela ben hayatta aracıma bu tıngırtılardan takmam, zira dinlediğim müzik tarzına uygun değil. bir de anfi ne takılacak? bu kocaman ses hoparlörleri fiorinunun neresine takılacak? kapılar fiber mi yapılacak vs?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Can Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

midrange den beklentiniz nedir? ayrıca biraz tersten başlanmış gibi,daha iyi derken, ses işi  zevk meselesi  , mesela ben hayatta aracıma bu tıngırtılardan takmam, zira dinlediğim müzik tarzına uygun değil. bir de anfi ne takılacak? bu kocaman ses hoparlörleri fiorinunun neresine takılacak? kapılar fiber mi yapılacak vs?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler, aracıma pandizot yaptıracağım. Midrangelerde karar verebilsem anfi seçeceğim. Herkesin zevki farklı tabiiki de ben yüksek ses seviyorum aracın orjinal kolonları beni tatmin etmiyor :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Can Aydın yazdı:

aracıma pandizot yaptıracağım.

onu tahmin etmiştim de, ondan sordum mid ler yatayda ses vermez, yani kulağa dik bakmalı, o yüzden ön kapıya konur,dik durur yani,  görevi ses vermek, konuşma sesi, şarkıcının sesi, arka pandızoda takarsanız harcayacağınız paraya yazık

ayrıca 1 sub 2 tiz sonrası mid takılır, yoksa onlar olmadan alt ve üst sesler yok olur. mid seçiminde en önemli nokta mekanik veya kağıt sesini vermemesi, onu da dinleyerek veya yutuptan onlarca video içinden arayarak bulacaksınız

Yorum bağlantısı
Mehmet Can Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

onu tahmin etmiştim de, ondan sordum mid ler yatayda ses vermez, yani kulağa dik bakmalı, o yüzden ön kapıya konur,dik durur yani,  görevi ses vermek, konuşma sesi, şarkıcının sesi, arka pandızoda takarsanız harcayacağınız paraya yazık

ayrıca 1 sub 2 tiz sonrası mid takılır, yoksa onlar olmadan alt ve üst sesler yok olur. mid seçiminde en önemli nokta mekanik veya kağıt sesini vermemesi, onu da dinleyerek veya yutuptan onlarca video içinden arayarak bulacaksınız

Dediklerinizi alacağım zaten, sub elimde mevcut. Tiz ve midlerde kararsızım. Araç camlıvan değil panelvan pandizotuda en verimli bir şekilde yapacağız işin üstadı bir ustamla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Tercihlere saygımız var. Yüksek sesi tenha bir yerde açıyorsanız tabi. :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Can Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Tercihlere saygımız var. Yüksek sesi tenha bir yerde açıyorsanız tabi. :D 

Valla abicim öğrenci bölgelerinde biraz çizmeyi aşıyoruz :D Yaşımızında verdiği bir enerjide var :D

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Ses sistemi işi epey teknik bir konudur fakat en basit haliyle anlatmaya çalışayım. Yukarıda Çağlar abide bahsetmiş alt frekans ve üst frekanslardan.

Basit haliyle:

Subwoofer: Baslar, 80hz altını çalar

Midrange: Orta sesler, 80hz - 7khz (ortalama)

Tweeter: Tiz sesler, 3.5khz ve 20khz (ortalama)

Sizde subwoofer ve tweeter varmış orta sesler lazım. Almak istediğiniz ürünlerin iddia ettikleri özelliklerine bakınca:

XMD-1520NEO: 100-10K Hz FREQ. RESPONSE

For-X XMD-3025N: Frequency Respanse  104HZ-8kHZ

İkiside yaklaşık 100hz den başlıyor çalmaya...

Önünüzde iki seçenek var ya subwoofer'ı 100hz ve altını çalmak üzere ayarlayacaksınız amfi üzerinden ya da 80hz lere kadar inebilen bir Midrange bulacaksınız. 3. seçenek ise aradaki boşluğu dolduracak o frekanslara inen başka hoparlör ilave etmek (Meşhur oval hoparlörler gibi). (Fazla hoparlör en iyi sesi verir diye bişey yoktur.)

Örnek:

Forx XMD-1320: 82-10K Hz FREQ. RESPONSE

For-X Xmd-8: 84-10K Hz FREQ. RESPONSE

Xmd-1620 Neo: 83-12K Hz FREQ. RESPONSE

Seçim sizin, yinede arkadaşların dediği gibi mahalle aralarında çok yüksek seste dinlemeyin lütfen...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

spam yapıyormuşum gibi olmayayımda... benim ilanlardaki infinity leri gördünüzmü? bunlar ne marka o bile belli değil. ben olsan ilişmem bile.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Mobass mb8 ve cadence cvlt45 tavsiye ederim mobass 120.4 amfi ve Reiss 4ga ofc kablo 150 lik sigorta 2 adet bakır papuç miss.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...