İçeriğe Yönlendir

Selülozik Tiner

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Yakıt sistemi temizliği için 25lt mazot a, 1lt selülozik tiner koydu adam. Video da koydu. Çalıştırdı. Yakıtınız artar bitene kadar dedi.

Uygun mu böyle bir uygulama ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Denemeye değmez. Selülozik tiner çözücüğü çok yüksek bir madde. Sentetikten daha fazla şeyi çözebilir. Nerede nasıl tahribat yapacağı bilinmez. Araç boyasını bile kaldırabilecek bir şey yani

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Denemeye değmez. Selülozik tiner çözücüğü çok yüksek bir madde. Sentetikten daha fazla şeyi çözebilir. Nerede nasıl tahribat yapacağı bilinmez. Araç boyasını bile kaldırabilecek bir şey yani

O, sentetik olan değil miydi?

Elektronik devreleri selülozik tinerle temizliyorum ben. Sentetik sürünce karta hasar veriyor. Eritiyor bazı yerleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Öner Kurukuz yazdı:

Elektronik devreleri selülozik tinerle temizliyorum ben. Sentetik sürünce karta hasar veriyor. Eritiyor bazı yerleri.

etki alanları farklı olabilir ama selülozik daha kaliteli solventlerden yapılıyor. Tahriş edici özelliği fazla

@Muhittin Kaplan sadece tahriş edici değil. Silindir içinde yanma avans vuruntu ve farklı şeylere de sebep olabilir. Bunların teknik analizi olmadıkça denemek tehlikeli bence

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

sel. tinerin neler yapabileceğini üç aşağı beş yukarı kestirebiliyorum, ben böyle bir işe kalkışmam.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Muhittin Kaplan yazdı:

Hatta forumda biri "mavi şapkalı" biri

Allah Allah, kim ola ki o???

😁

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yıldız pompa ise sıkça yapılırdı, katkı diye satılanların da çoğu tiner zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bence bunlara da gerek yok. Arada devirli kullanmak her şeyi çözer

Arada würth tarzı temizleyici bir şeyler atıp devirli kullanmak en iyisi gibi ya da en azından ben öyle yapıyorum.

Muhittin Kaplan yazdı:

Bunları biliyoruz, tiner kullanan da varmış. Hatta forumda biri "mavi şapkalı" biri benzin dedi diye hatırlıyorum. Yanlış olabilir emin değilim.

Temizleyicilerde solvent türevi var ama en uygun kimyasal formülasyonda direkt tiner olmaz gibi. Mavi şapkalı üstat aracının deposuna tiner koyuyormuymuş ☺️ Motorun yağ kanallarını ve içini az mazotla temizleyip durulama yapın diyen biri daha vardı sanki 😄

Depoma katiyen koymam.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

diesel runaway yazmış lakin bu videonun alakası olmamış o şişsenin %40 ı alkol, deposu bayağı büyüktür motor hissetmememiştir

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

diesel runaway yazmış lakin bu videonun alakası olmamış o şişsenin %40 ı alkol, deposu bayağı büyüktür motor hissetmememiştir

Hissettikleri daha fazladır. Enjektörler mefta.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

su ile çalıştıran videosu vardı, mazdaclub ta, birçoğu da yemişti o videoyu :rofl: bu da öyle olmasın :sandalye:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Arabanın deposuna şunu dökersek ne olur değil konumuz yahu.

Temizlik yaptığını idda eden bir tiner mevzu var, benzin koyabiliriz diyen de var

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Tiner organik çözücüdür ama neticeten dizel motora ve yakıt hattına benzin veya tiner teknik olarak uygun değildir diyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Mert Gülkokan yazdı:

astra h aracının motoruna ayçiçek yağı koyan arkadaş

Arabayı sattı sanırım, alan arkadaşın haberi var mı o deneylerden acaba :)) ne çekti o astra bu arkadaşın elinden

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muhittin Kaplan yazdı:

Arabanın deposuna şunu dökersek ne olur değil konumuz yahu.

Temizlik yaptığını idda eden bir tiner mevzu var, benzin koyabiliriz diyen de var

burada ne dense boş. Akademik bi ortamda uzun süreli kullanım olarak tinerli mazot karışımının motora etkisi araştırma konusu olabilir. Dergipark’ta okuruz

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Yakıt sisteminde ne kadar plastik varsa pert eder. Plastiğe dökün bakın ne hale getiriyor anında 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

25/1 yakıt sisteminin ruhu duymaz.

Mazot içine benzin atsak 1/25 oranında

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Öner Kurukuz yazdı:

Eriten selülozik tiner ama kart temizliğinde kullanılır. Sentetik plastik bidonlarda satılır, boya inceltmede falan kullanılan bir nevi gazyağı. Selülozik tine teneke kutuda satılır yoksa plastiği eritir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...