İçeriğe Yönlendir

Aracımda Sebebini Bulamadığımız Bir Ses Var

Osman Yavuz

Recommended Posts

Osman Yavuz

Merhaba değerli Oto Club Türkiye dostları;

Arabamda ramazan bayramından dönüşte bir ses türedi başta motor yatak sardı sandım ancak ses vuruntu değilde sürtme sesi gibi araba hızlanınca sesin temposuda artıyor yani hızla doğru orantılı ancak gürültü artmıyor, araç hareket halindeyken viteste yada boşta ses devam ediyor. Lifte kaldırıp arabayı çalıştırıp tekerleri dönderdiğimizde ses gelmedi yada duyamadık liftte 60-70 gibi hıza çıkardık ses yok, yolda giderken ses var. Liftte tekerleride dönderdik ses duymadık. Jantın biri hafif yamulmuş, tekerin birine de vida saplanmış belki ondandır dedik onlarda değilmiş.

Birde otoclubtürkiye dostlarının sorunum hakkındaki çözüm fikirlerini almak istedim.

Sağolun, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Teker havadayken ses yok ise, amortisör takozu, tekerlek bilyaları ve taşıcıyı koruma metali geliyor aklıma. 

Yine üstüme yük binince davranışı değişecek parçaları ekleyebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

teker bilyası dışında bu tarife uygun ses yapacak bir parça aklıma gelmedi , yeni başlamışsa liftte ses yapamayabilir, sağa veya sola dönerken ses değişiyor ise ters tarafta aranmalı

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz
Çağlar Bayur yazdı:

teker bilyası dışında bu tarife uygun ses yapacak bir parça aklıma gelmedi , yeni başlamışsa liftte ses yapamayabilir, sağa veya sola dönerken ses değişiyor ise ters tarafta aranmalı

Sağa sola dönerkende bir tıkırtı geliyor sert kırınca ve özellikle bozuk yollarda daha çok ses geliyor ama bunu amortisörlerde falan bir sorun var diye düşünmüştüm. Teker bilyası ise kolay hallolacaktır :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

tıkırtı aks kafasından olabilir, ritmik olarak  tekrarlıyorsa

iki farklı sorun da olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sesin sadece frekansı değişiyorsa lastik bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Arsç hareket etmediğinde ve Vites boşta iken de ses devam ettiği için baskı balatanın göbeğindeki bilyaya da bakılmalı. 

Artı olarak motor ksyışları hattındaki bilyalarada bakın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Osman Yavuz
Çağlar Bayur yazdı:

Sorunum çözüldü ancak buraya yazmayı unutmuşum kusura bakmayın lütfen.

Sol ön tekerin bilyası bozulmuş, bilyayı değiştirdikten sonra ses ortadan kalktı. Sanırım temmuzda tamir ettirmiştim o günden bugüne başka sorun yaşamadım.

Şu aralar belli ki motor bakımı gelmiş o canımı sıkıyor. Yağ değişimi yapalı 7bin km oldu, yağ çubuğu yarıyı gösteriyor, nerdeyse 1lt yakın yağ yemiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Osman Yavuz yazdı:

Şu aralar belli ki motor bakımı gelmiş o canımı sıkıyor. Yağ değişimi yapalı 7bin km oldu, yağ çubuğu yarıyı gösteriyor, nerdeyse 1lt yakın yağ yemiş.

Bence öncelikle fiziki kaçak arayın. Aynı yağ ile tamamlayın bu süreçte yağsız kalmasın. Yağ filtresi, karter contası, yağ soğutucu ve hortumları ile başlayın derim. Aracın altı üstü vs yağ lekesi kaçağı var mı bakın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz

Öneriniz için teşekkür ederim.

Motorda enjektör diplerinden yağ yada yakıt kaçağı halihazırda var bunun için enjektör pullarının değişmesi gerek demişlerdi, değiştirmedim. Buda motoru kirletiyor yağ kaçağı var mı yok mu anlamak mümkün değil. Bana göre yağ yakıyor zaten 260bine geldi gazlayınca falan duman atıyor.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Osman Yavuz yazdı:

Sol ön tekerin bilyası bozulmuş, bilyayı değiştirdikten sonra ses ortadan kalktı. Sanırım temmuzda tamir ettirmiştim o günden bugüne başka sorun yaşamadım.

Yağ yakmamış kaçırmıştır. Dizel araba öyle yağ yakar mı bilemedim. Karter kapağına bir bakın sızıntı var mı. 

En son ne zaman karter kapağı sökülüp temizlenip geri takıldı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Osman Yavuz yazdı:

Yağ seviyesi maksimumdan yarıya düşmüş ise yaktığı yağ en fazla 400 gram falandır. 7000 km'de bu kadar yakması da normaldir. Bence ekleme bile yapmaya gerek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Osman Yavuz yazdı:

Min. dan Max. a 1lt civarina denk geliyor. Max. dan yariya indiyse 500ml civarinda eksilme olmustur. Yuksek devir kullaniyorsaniz bu km de arac icin normal denebilir. 250 binde 3.18d aracimda sakin kullanimda yag eksiltmiyordu ama yuksek devir kullandigim 5bin kmlik donemde 500 ml eksilme olmustu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Yavuz
Hüseyin Sönmez yazdı:

Yağ yakmamış kaçırmıştır. Dizel araba öyle yağ yakar mı bilemedim. Karter kapağına bir bakın sızıntı var mı. 

En son ne zaman karter kapağı sökülüp temizlenip geri takıldı?

Hüseyin hocam bakımdan bakıma açılıyor, ortalama yılda 2 defa yağ değiştiriyorum 7-8bin dedi mi değiştiriyorum yağı.

Karter tapasında herhangi bir yağ kaçağım yok.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Yağ seviyesi maksimumdan yarıya düşmüş ise yaktığı yağ en fazla 400 gram falandır. 7000 km'de bu kadar yakması da normaldir. Bence ekleme bile yapmaya gerek yok. 

Evet, Mehmet hocam max çizgisinden ortaya kadar inmiş. Nisan yada mayıs gibi 249binde yağ değşimi yapmıştım şu an 256binde, önümüzde ki hafta değiştireceğim bakalım.

Erdem Doğan yazdı:

Min. dan Max. a 1lt civarina denk geliyor. Max. dan yariya indiyse 500ml civarinda eksilme olmustur. Yuksek devir kullaniyorsaniz bu km de arac icin normal denebilir. 250 binde 3.18d aracimda sakin kullanimda yag eksiltmiyordu ama yuksek devir kullandigim 5bin kmlik donemde 500 ml eksilme olmustu.

Aslında yüksek devirde kullanamıyorum Erdem hocam, zaten işe gidip gelmede oda hepi topu 4km yol, dolmuşlar rezalet olmasa kullanmayacağım ama iki kişi olunca mecburen kullanıyorum. 4km yol en hızlı 15dk en uzun 25dk sürüyor 5 tane ışık, her sabah bir sürü trafik. Onu da standart 2000-2500 devir arasında sürüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...