İçeriğe Yönlendir

Müşürü Kırdım, Onsuz Sürmek Tehlikeli mi?

Alpay Urludağ

Recommended Posts

Alpay Urludağ

Gaz kelebeği ile maf sensörü arasındaki kalın bir hortum var birbirine bağlayan. Bu hortumun üzerinde, gaz kelebeğin yakın yerde aşağıdaki müşür var. Bu müşürü çıkartırken kırdım. 

Bunsuz 20 km yol yapmak tehlikeli mı? Müşürün boşluğunu kapatmalı mıyım geçici olarak? 

Klimayı açtığımda devir dalgalanması yapıyordu. Bu kırılınca iki kez çalıştırdım, klimayı kapattım, açtım, hemen hiç dalgalanma yok. Sorunun ucunu buldum. %99 buradan kaynaklanıyor.

Yaptırmak için gideceğim, bu arabayı bu şekilde sürmek tehlikeli mi? Yoksa bunsuz da olur mu? 

Mu%C5%9Fur.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
(düzenlendi)

Plastik aksamlar gevrek olduğu için elinizde kalmış. Bu sensör olmadan kullanmanız herhangi bir tehlike oluşturmaz. 

tarihinde Mustafa YILDIRIM tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Urludağ
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Plastik aksamlar gevrek olduğu için elinizde kalmış. Bu sensör olmadan kullanmanız herhangi bir tehlike oluşturmaz. 

Oluşan boşluğu bant ile kapatayım mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu sanırım IAT sensörü. Bunsuz kullanabilirsiniz ancak araç sürekli zengin karışımda çalışır. Hararete dikkat edin, yakıtı da göz ardı edin, bi sorun olmaz

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alpay Urludağ
Sani Gerşon yazdı:

Bu sanırım IAT sensörü. Bunsuz kullanabilirsiniz ancak araç sürekli zengin karışımda çalışır. Hararete dikkat edin, yakıtı da göz ardı edin, bi sorun olmaz

Boşluğu bant ile kapatayım mı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alpay Urludağ yazdı:

Boşluğu bant ile kapatayım mı

Sağlam bi bantla kapatın ama, kopup motora çekmesin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Alpay Urludağ yazdı:

Oluşan boşluğu bant ile kapatayım mı?

Yerine sensör takmazsanız yada deliği kapatmazsanız rölanti sorunu oluşur ve motor içine yabancı cisim kaçarak daha büyük sorunlara neden olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Urludağ
(düzenlendi)
Mustafa YILDIRIM yazdı:

Yerine sensör takmazsanız yada deliği kapatmazsanız rölanti sorunu oluşur ve motor içine yabancı cisim kaçarak daha büyük sorunlara neden olabilir.

Mustafa hocam

Sensörün ucundaki kare şeklindeki metal sensöre değil de, hortumu aitmiş. Çıkartırken yuvasında döndü. Çıkma bir tane sensör buldum, onda da ronalti dalgalanması yapıyor klimayı açınca. Metali yerleştirdik, 502 veya 402 ile yapıştırdık. Sensörü deliği kapatması için takınca, soket takılı değil, yine dalgalanma yapıyor. Garip bir durum, deliği açınca dalgalanma yapmıyor. Bunu defalarca denedim. Sensörü soketli veya soketsiz arabanın bünyesi kabul etmiyor. Orjinal bir soket bulmaya çalışacağım. Belli ki onu da taksam sorun çözülmeyecek. Boş olunca neden klimada devir dalgalanması sorunu olmuyor. Oradan geçen sıcak hava gaz kelebeğinin olduğu sisteme fazla mı geliyor

Not: Sensörlü veya sensörsüz soket takılı iken veya takılı değilken benzinde veya lpgde devir dalgalanması olmuyor. Klimayı açınca delik açık ise, yine devir dalgalanması olmuyor. Delik kapatılınca başlıyor dalgalanma

tarihinde Alpay Urludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Demek ki düzensiz bir hava girişi var sisteme. Bence buna yoğunlaşın derim.

Bir de araç aküsü sökülerek yakıt haritası sıfırlanmalı mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Urludağ
Sani Gerşon yazdı:

Demek ki düzensiz bir hava girişi var sisteme. Bence buna yoğunlaşın derim.

Yoğunlaşamam bilgim yok çünkü. Ustalara söylesem onların da yoğunlaşacağını sanmam.

Sani Gerşon yazdı:

Bir de araç aküsü sökülerek yakıt haritası sıfırlanmalı mutlaka.

Sadece akü söküp takmak mı, yakıt haritası nasıl sıfırlanıyor? Beyine reset atmak da aynı şey mi? İnternette 1997 clx 1,6 beyine reset atmakla ilgili iki video var, ikisi de birbirinden farklı. Biri eksi kutbunu çıkar diyor, diğeri artı... 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Klima açılınca aracın rölantisinin bir miktar yükselmesi gerekiyor, eğer Rölanti ayarlayıcısı daha önce temizlenmediyse yada değiştirilmediyse Rölanti ayarlayıcısı havayı ayarlama yapamadığı için dalgalanma yaptırıyor olabilir. İlerleyen zamanlarda stop etmeye kadar gidebilir.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

kesinlikle

Sani Gerşon yazdı:

Zetec'se efidir sizinki. Efi olanı yapmanız lazım.

@Coşku Mert doğru muyum?

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...