İçeriğe Yönlendir

Belirli Hız Aralığında Gelen Ses

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın

Arkadaşlar merhabalar. İş için kullandığımız Peugeot 301 aracımız var. Araçta 97-98 km hız aralığında araçta garip bir uğuldama sesi gibi bir ses var. Uğuldama diye de tabir edemiyorum böyle farklı bir motor var da sesini yükseltip geri azaltıyor gibi. vınlama desem daha doğru olur sanırım. ama hızı 99-100 e çıkarttığım anda kesiliyor. Ya da 96 km hızın altında düştüğümüzde. Garip bir durum. Ön tekerler 2019 good year arkaların birisi 2015 diğeri daha da eski olabilir. Yani tekerler farklı. Acaba bu sebepten olabilir mi? Rulmanlarda olabilir mi? Defransiyel aklıma geliyor aslında ama km daha 60 binlerde. O km de ses çıkma olasılığı düşük gibi geliyor. Siz değerli forumdaşlarımın fikirleri nelerdir acaba?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Babamda da var aynı araçtan. Bilya olsa hiç kesmez. Büyük ihtimal lastiklerle alakalı bir durum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Belli bir hızda olan sesler lastik ya da rüzgar kaynaklı olabilir. Bence de lastik gibi. Ama bazen belli bir hızda rüzgarın etkisiyle aracın bazı kısımlarından (ayna, tampon kenarları ya da cam fitilleri gibi) ses gelebiliyor. İyi dinlemek lazım. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

2 ayrı araçta başıma geldi. 100 km/s civarı zırıltı  tarzı ses. Katalizör dağılmıştı her ikisinde  de. Tabi aynı sesten bahsediyorsak. Kontrol edilecekler listesine ekleyin bence.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Tayfun Aydın yazdı:

Rulmanlarda olabilir mi

Porya rulmanları hıza eş değer olarak sesi artarak gider.

Lastik de aynı şekilde, sanırım rüzgar ile ses oluşturan bir durum var. 

Bence belirli bir hızdan sonra kesmesi bunu gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

90 kmyi geçince öten kış lastiklerim aklıma geldi. 95i geçince de kesiyordu. Hız limitörü gibiydi 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

%90 lastiklerle alakalıdır. İmkan var ise emanet lastik takıp denemeli. Çok seneler evvel Aynı sorunu lastik değişimiyle çözmüştük, teşhisi osman usta koymuştu..

sorun sadece ses mi, titreşim de eşlik ediyor mu? Kendi arabamda 120 de başlayan, 150 ve üstünde kesilen titreşim sorunu oldu yakın zamanda, rot balans ayarı ile çözdük ama sizde titreşim yok anladığım

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Babamda da var aynı araçtan. Bilya olsa hiç kesmez. Büyük ihtimal lastiklerle alakalı bir durum

Ben de öyle düşünüyorum hocam. Lastikler baş şüpheli çünkü good year lastiği daha önce de uzun süre kullandım. Son zamanlarında yada sertleşme olduğunda gerçekten arabada çok garip sesler çıkardığını hatırlıyorum.

Sani Gerşon yazdı:

7 yaş lastik için uzun bi süre. Lastiklerden yana oyumu kullanıyorum.

Bence de hocam bakalım bir değişim gerekli gibi duruyor :)

H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Belli bir hızda olan sesler lastik ya da rüzgar kaynaklı olabilir. Bence de lastik gibi. Ama bazen belli bir hızda rüzgarın etkisiyle aracın bazı kısımlarından (ayna, tampon kenarları ya da cam fitilleri gibi) ses gelebiliyor. İyi dinlemek lazım. 

Hocam rüzgar sesi değil ondan eminim böyle sanki bir titreme sesi var çok artıyor ve azalıyor. Bu sürekli oluyor öyle düşünün..

İnan Çınar yazdı:

2 ayrı araçta başıma geldi. 100 km/s civarı zırıltı  tarzı ses. Katalizör dağılmıştı her ikisinde  de. Tabi aynı sesten bahsediyorsak. Kontrol edilecekler listesine ekleyin bence.

hmm tamam hocam çok teşekkür ederim..

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Porya rulmanları hıza eş değer olarak sesi artarak gider.

Lastik de aynı şekilde, sanırım rüzgar ile ses oluşturan bir durum var. 

Bence belirli bir hızdan sonra kesmesi bunu gösteriyor.

Hocam lastik olayında rot balans ayarsızlığında ses bazı aralıklarda gelir diye hatırlıyorum. Bu sebepten lastikler sanki baş şüpheli. Dediğiniz gibi olsa yüksek hızlarda sesin artması lazım değil miydi?

Baha Kanberoğlu yazdı:

90 kmyi geçince öten kış lastiklerim aklıma geldi. 95i geçince de kesiyordu. Hız limitörü gibiydi 

İnşallah lastiklerdendir diye düşünüyorum zaten değiştireceğim hiç olmazsa sorun hallolur.

Cem Işık yazdı:

%90 lastiklerle alakalıdır. İmkan var ise emanet lastik takıp denemeli. Çok seneler evvel Aynı sorunu lastik değişimiyle çözmüştük, teşhisi osman usta koymuştu..

sorun sadece ses mi, titreşim de eşlik ediyor mu? Kendi arabamda 120 de başlayan, 150 ve üstünde kesilen titreşim sorunu oldu yakın zamanda, rot balans ayarı ile çözdük ama sizde titreşim yok anladığım

Hocam titreşim yok ama ses titreşim sesi gibi . sadece 3-4 km hız farkla yapıyor. 96-97-98 civarı. 102-103 e sabitlediğimde sıfır ses.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam lastik olayında rot balans ayarsızlığında ses bazı aralıklarda gelir diye hatırlıyorum. Bu sebepten lastikler sanki baş şüpheli. Dediğiniz gibi olsa yüksek hızlarda sesin artması lazım değil miydi?

Şöyle lastik de belirli bir hızdan sonra sesi keser ama sizin dediğiniz kadar bir aralık değildir bu, yani 97 den 100 e çıkmak gibi.

90 dan 120-130 lara çıkınca ses kesilebilir, bunun nedeni hızla birlikte düşen yere uygulanan basınç. Araç hızlandığı sürece, lastiğin yere uyguladığı basınç düşer ve ses yapan kısım ile zemin alakası kesildiği için ses kaybolur.

Benim demek istediğim şöyle

Bir a4 kağıdı alın, 3 kademeli bir saç kurutma makinesi ile kağıda doğru hava verin, 1. kademe de kağıt salınımla ses yapacaktır ama 3. kademe açtığınız zaman kağıt duvara yapışacak ve sesi kesecektir, sonra yeniden 1. kademeye alın ses çıkmaya devam edecektir.

Böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Şöyle lastik de belirli bir hızdan sonra sesi keser ama sizin dediğiniz kadar bir aralık değildir bu, yani 97 den 100 e çıkmak gibi.

90 dan 120-130 lara çıkınca ses kesilebilir, bunun nedeni hızla birlikte düşen yere uygulanan basınç. Araç hızlandığı sürece, lastiğin yere uyguladığı basınç düşer ve ses yapan kısım ile zemin alakası kesildiği için ses kaybolur.

Benim demek istediğim şöyle

Bir a4 kağıdı alın, 3 kademeli bir saç kurutma makinesi ile kağıda doğru hava verin, 1. kademe de kağıt salınımla ses yapacaktır ama 3. kademe açtığınız zaman kağıt duvara yapışacak ve sesi kesecektir, sonra yeniden 1. kademeye alın ses çıkmaya devam edecektir.

Böyle bir durum yaşıyor olabilirsiniz.

Anladım hocam teşekkür ederim.. 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Aracın modelini yazmamışsınız. Kadran elektronik mi, km göstergesinden geliyor olabilir mi. Eski Doğan/Şahin gibi araçların kilometre göstergesinin teli öterdi, onu hatırlattı tarifiniz

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...