İçeriğe Yönlendir

Fusion 1.6 Gaz Yemiyor

Ayşe İşcen

Recommended Posts

Ayşe İşcen

Merhaba, benim 2004 Fusion 1,6 arabam özellikle rampalarda ve ani hızlanmalarda gaz yemiyor. Bujileri değiştirdik o gün hiç sorun yaratmadı. Ertesi gün yine aynı sorunu yaşadım. Hava filtresine temizledik ancak o da çözüm olmadı. Arıza lambası hiç yanmadı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Aracım 100 binde. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

motor soğukken sorun varmı? sadece ısınına oluyorsa oksijen sensörü bozulmak üzeredir.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ayşe İşcen yazdı:

Bujileri değiştirdik

Bobin değişimi yaptınız mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayşe İşcen

Yok bobin değişmedi. 2kutu katkı koyup benzini fulledim bir müddet sonra egzoz bir kaç kez kalkışta pat pat yaptı 

Doğan Arşiray yazdı:

motor soğukken sorun varmı? sadece ısınına oluyorsa oksijen sensörü bozulmak üzeredir.

Fark etmiyor, sürekli de yapmıyor. Bu gün özellikle biraz bastım rampalarda, bazen yaptı bazen yapmadı. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Bujileri değiştirdiğiniz gün hiçbi sıkıntı yaratmamış o tarafa odaklanmalısınız bence

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ayşe İşcen yazdı:

Yok bobin değişmedi. 2kutu katkı koyup benzini fulledim bir müddet sonra egzoz bir kaç kez kalkışta pat pat yaptı 

Hala ateşleme sorunu yaşıyorsunuz,

Birde yakıtınıza fazlaca katkı koymamanızı tavsiye ederim.

Çünkü koyduğunuz her katkı aldığınız benzinin kimyasal özelliklerini değiştirdiği için fayda yerine zarar görebilirsiniz.

Katkılar uzun soluklu kullanımda fayda sağlar, yakıt tankı içinde durdukça faaliyetleri değişir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ayşe İşcen
(düzenlendi)
Ersen şahin yazdı:

Bujileri değiştirdiğiniz gün hiçbi sıkıntı yaratmamış o tarafa odaklanmalısınız bence

Dün dikili de bir ustaya götürdüm. motoru dinledi. Motor sağlıklı çalışıyor. Rölanti sabit. Ona yaşadıklarımı anlattım ve bu olay başlamadan kısa süre önce aracı park ederken, çiğ benzin kokusu aldığımı belirttim. Bana 2 kutu katkı ve 1 depo benzin tavsiye etti 😁

tarihinde Ayşe İşcen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Ayşe hanim benim tahmimde ateşleme ile ilgili bir sorun yaşadığınız yönünde. Pistonlardan birisinde ateşleme olmadığı için benzin kokusu aliyor ve çekiş düşüklüğü hissediyorsunuz. Ateşleme sisteminde ilk akla gelenler buji, buji kabloları ve bobindir. Bujiler degişti demiştiniz. Geriye iki şüpheli kalıyor, bobin ve kablolar.  Bunları mümkünse orjinal ( motorcraft) almanizi tavsiye ederim.

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bobin ve buji kabloları. 

Pat pat ses ve çiğ benzinin genel sebebi bunlar. kontrol ettirin mutlaka. bobin çakmalardan uzak durun en kısa sürede tekrar bozulma yapıyor.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Kuvvetle ihtimal ateşleme hatası zira egzoz patlıyor. Bobini değiştirin 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayşe İşcen

Herbirinize teşekkür ederim. Dün nihayetinde egzoz emisyon lambası yandı. En azından makineye sokup derdini anlayabiliriz "inşallah". Zira dikili de çok imkan ve güvenilir usta var mı bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Topçu

1.6 motorların subap ayarının bozulması, ateşleme bobinin ve ateşleme kablolarının elden çıkması gibi kronik arızaları var. Sizinki de 100bin km.de olduğundan bu arızaları yapabilir. Dikili'de usta yoksa size 30 km mesafede, Bergama'da Ford-Süleyman Kıvrak usta var. Telefonla önceden görüşüp gidebilirsiniz. Adresi: OSB 2. Sanayi 3. Sk. Bergama/İzmir

Tel:0532 708 21 18

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İbrahim Topçu yazdı:

1.6 motorların subap ayarının bozulması,

ayar mı var tapetli iticide?

Yorum bağlantısı
İbrahim Topçu
Çağlar Bayur yazdı:

ayar mı var tapetli iticide?

Ben ayar var mı dedim? Dikkatli okursanız ayarının bozulmasından bahsediyorum. Ayar ustanın marifetine kalmış, ayarlanmıyorsa tapetleri yenisiyle değiştirir zaten.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İbrahim Topçu yazdı:

Ben ayar var mı dedim? Dikkatli okursanız ayarının bozulmasından bahsediyorum. Ayar ustanın marifetine kalmış, ayarlanmıyorsa tapetleri yenisiyle değiştirir zaten.

yani ayar var ki subap ayarı bozulabiliyor? usta neyi ayarlayamayınca yeni tapet takılıyor?

Yorum bağlantısı
İbrahim Topçu
Çağlar Bayur yazdı:

yani ayar var ki subap ayarı bozulabiliyor? usta neyi ayarlayamayınca yeni tapet takılıyor?

Subap ayarının bozulmasından bahsederken durduk yere tapetleri ortaya siz attığınıza göre neyi ayarlayamayınca yeni tapetlerin takıldığını da biliyorsunuzdur diye düşünüyorum...Eğer gerçekten bilmiyorsanız subap ayarında tapetlerin ilişkisini internette aratabilirsiniz.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

peki aratırım ga gagıldan gelenler için not: hidrolik tapetli sistemde ayar olmaz, rektifiye edilmiyorsa motor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayşe İşcen
İbrahim Topçu yazdı:

1.6 motorların subap ayarının bozulması, ateşleme bobinin ve ateşleme kablolarının elden çıkması gibi kronik arızaları var. Sizinki de 100bin km.de olduğundan bu arızaları yapabilir. Dikili'de usta yoksa size 30 km mesafede, Bergama'da Ford-Süleyman Kıvrak usta var. Telefonla önceden görüşüp gidebilirsiniz. Adresi: OSB 2. Sanayi 3. Sk. Bergama/İzmir

Tel:0532 708 21 18

Çok teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
İbrahim Topçu
Ayşe İşcen yazdı:

Çok teşekkür ederim 

Rica ederim. Ayrıca unutmadan söyleyeyim; triger setini de değiştirmediyseniz mutlaka değiştirin, yoksa motor elde çıkabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...