İçeriğe Yönlendir

Corsa C (2003) 1.2 Benzinli F Hatası - Şanzıman Beynine Su Kaçmış

Kerem Cinel

Recommended Posts

Kerem Cinel

Herkese merhabalar. 2003 Corsa 1.2 benzinli aracımla görev yaptığım bölge, Cizre'ye geldiğimde aracın kontağını kapattım ve araç 15 gün civarı çalışmadı. Havası inmiş lastiğimi düzeltmek adına araca oturup kontağı çevirdiğimde meşhur F yazısı ile karşılaştım. Öncelikle aracın şanzıman beyninin tepesindeki düz tornavida ile aracı N konumuna alacağımız parçanın başında maalesef tıpa yoktu.

Aracın araştırıp sorunun 15 gün yatmasıyla akü olacağını düşündük ancak takviyeler hataları sildirmeler (Hataları sildikten sonra geriye kalan tek hata p1607 kavrama aktüatörü pozisyon kontrol) vs fayda etmedi. Hatta beyinciye çekip akümü söküp elektrikçilere gittiğimde 10.7 ile 11 civarlarında ölçümler aldım kimi çalışmaz derken kimi akü sağlam dedi. Usta bulmanın zor olduğu bu coğrafyada beyinci arkadaş parçayı söküp içine su kaçtığını söyledi. Attığı fotoğraflarda beyinde bir oksitlenme gözükmese de bakır sarılı sanırım rulman denen parçanın kapağı biraz oksitlenme yapmış.

Ne doğru dürüst usta bulabiliyorum ne de cevap. Usta beyinden cevap almaya çalışıyorum diyor. En son çarem parçayı söküp göndermek olacak sanırım.

Faydası olur diye resimleri de eklemeyi deniyorum, anlayan arkadaşlar ustalarım fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum...

e9dbb6cb-89b7-46cf-9a27-4c1cec2807b3.JPG

c3eadf4b-b45f-4e0c-9eda-2736cff8b509.JPG

a7bca04a-99f5-41c2-9dde-8e0cd20d0970.JPG

7409396f-1c78-43fa-9a24-9a3ccf0c3ca8.JPG

7429f213-fa93-4f11-8015-bd99e8f6409a.JPG

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

F hatası bu araçlarda kronik. Bir çok sebebi olabiliyor. İşi anlayan biri baksın bence.

İstanbul'da işten anlayan bir usta var. Youtube'da sürekli olarak videolar paylaşıyor, işinin ehli gözüküyor. Ama Cizre'de çok zor olacaktır. Bence daha fazla masraf yapmadan çekici ile aracı gönderin derim.

Yorum bağlantısı
Kerem Cinel

Çok teşekkür ederim. Araç Eylül 10 civarında yola çıktığından beri 15 gün üzeri çalışmadığı sürede de su kaçacak şekilde bir damla yağmur yağmadı. Önceden biriken suyu yarattığı bir hata ise bunu bilemiyorum tabii ki de.

Sani Gerşon yazdı:

F hatası bu araçlarda kronik. Bir çok sebebi olabiliyor. İşi anlayan biri baksın bence.

İstanbul'da işten anlayan bir usta var. Youtube'da sürekli olarak videolar paylaşıyor, işinin ehli gözüküyor. Ama Cizre'de çok zor olacaktır. Bence daha fazla masraf yapmadan çekici ile aracı gönderin derim.

Aracı buradan İstanbul'a göndermek de bayağı bir yük gibi duruyor, 1597 küsur km yol...

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Kerem Cinel yazdı:

Çok teşekkür ederim. Araç Eylül 10 civarında yola çıktığından beri 15 gün üzeri çalışmadığı sürede de su kaçacak şekilde bir damla yağmur yağmadı. Önceden biriken suyu yarattığı bir hata ise bunu bilemiyorum tabii ki de.

Aracı buradan İstanbul'a göndermek de bayağı bir yük gibi duruyor, 1597 küsur km yol...

Şüpheli beyni kargo ile gönderin bence araç yerine. Beyinden teşhis yapılsın. Servet abi müsait olsa çözer de, başı fena kalabalık şu sıra bildiğim, doğum günü tebriklerinden saçlarını kaşıyamıyor. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Kerem Cinel
Cem Işık yazdı:

Şüpheli beyni kargo ile gönderin bence araç yerine. Beyinden teşhis yapılsın. Servet abi müsait olsa çözer de, başı fena kalabalık şu sıra bildiğim, doğum günü tebriklerinden saçlarını kaşıyamıyor. 

Zar zor birleştirip bir araç aldık duran aracın şanzımanı bozuldu, şans diyelim :) @Servet Aydın 'e nice mutlu yaşlar dileyelim,  gördüğünde cevaplayacak diye umuyorum. Ve bence de bugün yarın çözüm bulunmazsa beyni kargolayacağım artık.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sırayla gidelim. Gövdesi mıknatıs olan motorun rotoru içinden alındığı vakit içeriye metal parça koyun ki mıknatıslar ölmesin. 

Motorun kollektör ciddi iz yapmış. Tornada üstünden paso geçilecek ve kollektör dilimleri arası ince falçata ile açılıp bakır ve karbon tortu temizlenecek. Motor rulmanları değişecek. Kontrol kartına sıvı gelmiş ise çok fazla oksit yoksa wd40 ile bir güzel yıkacanak. Bir saat beklenip sıcak su altında kart sabunla ve fırça ile tekrar yıkanacak. Sonra basınçlı hava veya saç kurutma makinası ile iyinece kurulama yapılacak ve sistem toplanacak. Muhtemelen çalışır yöntemleri doğru yapılırsa. 

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Kerem Cinel
Servet Aydın yazdı:

Sırayla gidelim. Gövdesi mıknatıs olan motorun rotoru içinden alındığı vakit içeriye metal parça koyun ki mıknatıslar ölmesin. 

Motorun kollektör ciddi iz yapmış. Tornada üstünden paso geçilecek ve kollektör dilimleri arası ince falçata ile açılıp bakır ve karbon tortu temizlenecek. Motor rulmanları değişecek. Kontrol kartına sıvı gelmiş ise çok fazla oksit yoksa wd40 ile bir güzel yıkacanak. Bir saat beklenip sıcak su altında kart sabunla ve fırça ile tekrar yıkanacak. Sonra basınçlı hava veya saç kurutma makinası ile iyinece kurulama yapılacak ve sistem toplanacak. Muhtemelen çalışır yöntemleri doğru yapılırsa. 

Çok teşekkür ederim Servet Bey, ustaya dışarıdan iş söylediğimizde biraz bozulsa da bugün kendisiyle anlattıklarınızı konuşup durumu tekrardan buraya yazacağım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

15 gün sonra marş bastığınzda motor çalıştı mı? henzü beyinlere el atılmamışken

Yorum bağlantısı
Kerem Cinel
Çağlar Bayur yazdı:

15 gün sonra marş bastığınzda motor çalıştı mı? henzü beyinlere el atılmamışken

F harfi yanıp sönerken marşa basıldığında tepki vermiyordu araç. Ben de birkaç deneme sonrası daha fazla zorlamadım.

Servet Aydın yazdı:

Usta mekanik parçaları hallettiğini beyini de çalıştırdığını iletti. Tech2 olmadan kalibrasyon yapamadığını ve aleti sordurduğun, aradığını iletti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Kerem Cinel yazdı:

Çok teşekkür ederim Servet Bey, ustaya dışarıdan iş söylediğimizde biraz bozulsa da bugün kendisiyle anlattıklarınızı konuşup durumu tekrardan buraya yazacağım.

çok sık olur o , ancak tamir faturasını da ödeyecek ise sorun yok :) ben olsam beynine saldırmadan önce tesisat, yeni akü ve debriyaj adaptasyon falan denerdim.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kerem Cinel

Devre görünürde temiz gibiydi sornların giderildiğini ama tech 2 cihazı araığını söyledi kalibre etmek için bakalım bulabilecek mi bekliyoruz :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Cinel

Peki ustalarım buralarda cihazı bulunma imkanı yok gibi kalibrasyonun bu cihaz olmadan bir yolu yok mudur acaba

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Kerem Cinel yazdı:

Peki ustalarım buralarda cihazı bulunma imkanı yok gibi kalibrasyonun bu cihaz olmadan bir yolu yok mudur acaba

Yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Kerem Cinel

Orijinal aleti bulup denediğini, olmadığını ve çıkma parçanın 9 bin lira olduğunu söyledi.  Orijinal aletten de aldığı hatalar bunlarmış. Aracı ustadan alıp mardin'de şanzımancı birine gönderim. Sanırım aracın tamirinde yüzü astarını geçecek...

IMG_4355.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

universal cihaz ile kalibrasyon denemesi olmaz çok yanıltır, her marka için geçerlidir

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Kerem Cinel

Araç maalesef ve maalesef haftalardır aynı durumda. İnsan gerçekten çıldıracak gibi oluyor. Mardin'deki şanzıman ustası gelen parçaların sıkıntılı olduğunu, 1.0 bir corsadan denediği beyinle aracın bir kez çalıştığını iletti. Aktivatör değiştiğinde de benim beyinimle ve gelen çıkma parçaların beyinlerinde şanzıman beynini programlamak isterken p1615 - p1616 araç kimliği yanlış hatalarını alıyor. Sanırım tam adını bilmesem de tuf 2000 adlı programla şase ve motor numarası öğrenilerek programlanması gerekiyormuş. Bir arkadaşımın da vesilesi ile parçayı gm opel garage'da şenol ustaya gönderdim. Bugün bakılıyor. Herkes yoğun ve aracımı gidip göremiyorum da. Tam olarak anladığım tek şey yni aktivatör takılıp benim beynim gerekli programla kodlanıp mardin'e tekrar gelecek ve mardin'deki usta sadece tech2'yi bağlayarak şanzıman beynini araca tanıtcak. İnternette de kısıtlı bilgi bulabiliyorum işten anlamadığımdan dolayı. Yardımlarınızı, yorumlarınızı sizleri tekrar konuyu hortlatıp rahatsız etmiş olsam da bekliyorum. Artık zihnen ve madden bu konudan dolayı tükenmiş durumdayım...

@Çağlar Bayur @Sani Gerşon @Servet Aydın

Parçanın istanbul'a gitmeden önce alınan son hataların fotoğraflarını da buraya ekliyorum.

e99101d8-32df-4cdd-b6a5-da5cc3f94951.JPG

f70e001e-476b-498d-a1a4-d49383c55abc.JPG

20d1544b-24ee-4cd0-89eb-7ec629d5fb82.JPG

91159715-4708-4026-934f-39665b7648e1.JPG

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani Gerşon yazdı:

Bence daha fazla masraf yapmadan çekici ile aracı gönderin derim.

En başında yazmıştım. Siz sanırım sadece bazı parçaları ulaştırdınız. Böyle çözüleceğini hiç düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Cinel
Sani Gerşon yazdı:

En başında yazmıştım. Siz sanırım sadece bazı parçaları ulaştırdınız. Böyle çözüleceğini hiç düşünmüyorum.

aracı mardin'den istanbul'a götürmek çekici ile imkansıza yakın bir şey oluyor. Sorunlu parçayı gönderdik umarım bir çözüm bulunur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

opel üstüne tecrübeli bir elktronikçi lazım iyi yapmışsınız, mesafeler sorun olabiliyor tamir için zaman uzunyor uzaktan iletişim gerekebiliyor bol sabır lazım

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Kerem Cinel yazdı:

aracı mardin'den istanbul'a götürmek çekici ile imkansıza yakın bir şey oluyor. Sorunlu parçayı gönderdik umarım bir çözüm bulunur.

Mardine tasima icin gelmis bos bir kamyon olabilir hocam yada kazali araclari servislerden toplayan cok katli cekiciler ben edirneden adanaya araba gondermistim (tospa) benzinden ucuza geldi 

Yorum bağlantısı
Kerem Cinel
Levent Güzelkalp yazdı:

Mardine tasima icin gelmis bos bir kamyon olabilir hocam yada kazali araclari servislerden toplayan cok katli cekiciler ben edirneden adanaya araba gondermistim (tospa) benzinden ucuza geldi 

Aynı şekilde sadece Konya'dan Düzce'ye 3 bin fiyat çektiler arkadaşıma çoklu çekiciler... 

Çağlar Bayur yazdı:

opel üstüne tecrübeli bir elktronikçi lazım iyi yapmışsınız, mesafeler sorun olabiliyor tamir için zaman uzunyor uzaktan iletişim gerekebiliyor bol sabır lazım

Parçayı tecrübeli birine gönderdik bakalım en mantıklısı buydu sanırım, beyni kopyalamak ve düzeltmek için sanırım bir araç beklediklerini söylediler. Fazlaca kurcalanmış dediler beyin. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...