İçeriğe Yönlendir

Mondeo Su Eksiltme

Çetin ÇAM
Çözüme git Ü.Emre Kartal tarafından,

Recommended Posts

Çetin ÇAM

Selamünaleyküm Hayirli günler. 

Biraz detayli yazacagim sabriniz için teşekkürler 

Aracim Mondeo 2011 Selective ecoboost Bg 135.000 Km de. 

Ilk basima geldigi gun calistirdim motor ariza uyarisi verdi. Önceden selective kullandim su eksiltmesi vardir dedim su ekledim hata gityi yola devam ettim. Sonra belirli araliklar ile su eksiltmeye basladi. Ama yollarda iken en ufak hararet çekiş düşüklüğü olmadi. Hala diri gidiyor.

Dayanamadim ford servisine gittim servis karbon test uygulamis dedigine motor blok su kacak varmış. Aynen söylediklerini yaziyorum. Yağa su karışması yok.

Karterde birikinti yok.

Egsozdan dumanıni kontrol etmemisler.

Motoru acmadan bilemeyiz.Biz servis olarak bu tarz motorlara revize olmaz sandik motor takariz dedi  bende kalsin dedim.

Yag, antrifiz ,filtreler degisti kullaniyorum. Antifiriz bende aldim bagajda eksilirse koyarim diye.

Ancak antfiriz maksimum yapiyorum tahliyeden mi atti ne minimum seviyeye iniyor ve epeyi öyle kullaniyorum.

Sizden bana yardimci olmanızı istiyorum.

Ne yapmalıyım.  Nasil ustesinden gelirim.

Muhakkak basindan gecen vardir. 

Saygilarimla

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Geçmiş olsun.Maalesef ecoboost motorlar doğuştan problemli hararet konusunda.Bu motorlarda rektefiye de pek işe yaramıyor ,size de söylendiği gibi çözümün sandık motor takılması olduğu söyleniyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Ü.Emre Kartal

Ben olsam fiziki bir kaçak var mı önce ona bakardım. Devirdaim, termostat, hortumlar vs vs bakılsın. Sorun motorda değildir belkide

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM

Fiziki olarak kaçak  görmemişler 

Servis bana karbon testi uyguladik dedi. Tesisatta kacak yok dediler.karbon testi nedir tam olarak bilmiyorum.

Baska ustalar ise yagda su  veya su da yag karışımı  var mi diyorlar. Yok dedim. Kaldim.oylece.

Emrah Korkmazz yazdı:

Geçmiş olsun.Maalesef ecoboost motorlar doğuştan problemli hararet konusunda.Bu motorlarda rektefiye de pek işe yaramıyor ,size de söylendiği gibi çözümün sandık motor takılması olduğu söyleniyor.

Hocam hararet yok araçta. Tabiri caizse Dünya kadar yol yaptim en ufak sıkıntı yok.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Ben olsam fiziki bir kaçak var mı önce ona bakardım. Devirdaim, termostat, hortumlar vs vs bakılsın. Sorun motorda değildir belkide

Servis bana karbon testi uyguladik dedi. Tesisatta kacak yok dediler.karbon testi nedir tam olarak bilmiyorum.

Baska ustalar ise yagda su  veya su da yag karışımı  var mi diyorlar. Yok dedim. Kaldim.oylece.

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Çetin ÇAM yazdı:

Fiziki olarak kaçak  görmemişler 

Servis bana karbon testi uyguladik dedi. Tesisatta kacak yok dediler.karbon testi nedir tam olarak bilmiyorum.

Hocam hararet yok araçta. Tabiri caizse Dünya kadar yol yaptim en ufak sıkıntı yok.

Servis bana karbon testi uyguladik dedi. Tesisatta kacak yok dediler.karbon testi nedir tam olarak bilmiyorum.

Hararet şu an yoktur ama su biryerlerden gidiyor, farkına varmayıp suyu bitirdiğinizde hikaye başlar.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çetin ÇAM yazdı:

Karbon testi dedikleri soğutma suyunda karbondioksit testidir. Conta yanıksa suya yanma odasından gaz karışırsa onu görmek içindir. 

Fiziki kaçak bambaşka bir şey. Bence sanayide iyi bir yerde su hatlarını komple kontrol ettirin. Zaten kaçak olmuşsa renkten anlaşılır

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Ü.Emre Kartal yazdı:

Karbon testi dedikleri soğutma suyunda karbondioksit testidir. Conta yanıksa suya yanma odasından gaz karışırsa onu görmek içindir. 

Fiziki kaçak bambaşka bir şey. Bence sanayide iyi bir yerde su hatlarını komple kontrol ettirin. Zaten kaçak olmuşsa renkten anlaşılır

Emre bey teşekkürler  bilginiz için. Şu nu mu anlamaliyim. Servis karbon testi yapti fiziki olarak kaçak olup olmadigini kontrol etmemiş tir. Ben Kapsamli bakarlar diye düşünüyordum.  Dediğiniz gibi kontrol ettirmek lazım ama gel gör ki kime gideceksin. Durduk yere motor indirmek hele ecoboost.  Sanayide servisye adamlar mondeoyu görünce yeminle tilt olanlar var

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Çetin ÇAM yazdı:

Emre bey teşekkürler  bilginiz için. Şu nu mu anlamaliyim. Servis karbon testi yapti fiziki olarak kaçak olup olmadigini kontrol etmemiş tir. Ben Kapsamli bakarlar diye düşünüyordum.  Dediğiniz gibi kontrol ettirmek lazım ama gel gör ki kime gideceksin. Durduk yere motor indirmek hele ecoboost.  Sanayide servisye adamlar mondeoyu görünce yeminle tilt olanlar var

Bence de derhal iyi bir usta bulup erken teşhis koydurun yoksa cidden sandık motor fiyatları dudak uçuklatan cinsten.Yeni kasa 1.5 ecoboost sandık motor+işçilik yetkili 120bin fiyat çekmiş.Bir de ecoboostlar soğutma sistemi probleminden dolayı yetkili servisler tarafından geri çağırılıp ücretsiz değişim yapılmıştı gerekli parçalar,buna da şasi nodan baktırın yetkilide,yapılmamışsa bu işlemi yaptırın belki sorun çözülür.

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Emrah Korkmazz yazdı:

Bence de derhal iyi bir usta bulup erken teşhis koydurun yoksa cidden sandık motor fiyatları dudak uçuklatan cinsten.Yeni kasa 1.5 ecoboost sandık motor+işçilik yetkili 120bin fiyat çekmiş.Bir de ecoboostlar soğutma sistemi probleminden dolayı yetkili servisler tarafından geri çağırılıp ücretsiz değişim yapılmıştı gerekli parçalar,buna da şasi nodan baktırın yetkilide,yapılmamışsa bu işlemi yaptırın belki sorun çözülür.

Fiyatlar yüksek bana sandik motor  80 civari demistiler  hatta 70 geçerse  %40 ford indirimi var mis. Teşekkürler  

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Çetin ÇAM yazdı:

Fiyatlar yüksek bana sandik motor  80 civari demistiler  hatta 70 geçerse  %40 ford indirimi var mis. Teşekkürler  

Umarım en hızlı ve en az maliyetle çözersiniz sorunu.

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Emrah Korkmazz yazdı:

Umarım en hızlı ve en az maliyetle çözersiniz sorunu.

Çok  teşekkür ederim .Biraz bekleymek zorundayım. Bakalim hayırlısı 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Modelli bir araç almak şimdiye kadar nasip olmadı eski arabalara bindiğim için alışkanlık oldu bende uzun yola çıkacaksam ilk önce aracın kaputu açıp su ve yağ kontrolü yaparım kaputu kapatmadan aracı çalıştırır bir iki dakika göz kontrolü yapar sonra yola çıkarım ilk molada aracı stop etmeden tekrar kaputu açıp yine ufak bi kontrol yapar ve kaputu kapatmadan aracı stop edip bakarım 

Sizde bir  kaç kez bu şekilde yapın derim eğer gözle görülecek bir problem varsa mutlaka farkedersiniz

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Ersen şahin yazdı:

Modelli bir araç almak şimdiye kadar nasip olmadı eski arabalara bindiğim için alışkanlık oldu bende uzun yola çıkacaksam ilk önce aracın kaputu açıp su ve yağ kontrolü yaparım kaputu kapatmadan aracı çalıştırır bir iki dakika göz kontrolü yapar sonra yola çıkarım ilk molada aracı stop etmeden tekrar kaputu açıp yine ufak bi kontrol yapar ve kaputu kapatmadan aracı stop edip bakarım 

Sizde bir  kaç kez bu şekilde yapın derim eğer gözle görülecek bir problem varsa mutlaka farkedersiniz

Size Rabbim inşallah en güzeline en iyisine hayırlısı ile binmek nasip etsin.

Bende kontrol ediyorum ozellikle su eksiltmesinden dolayi. Kafama takilan calismadigi zaman bile (yaklasik 8_10 gün eksiltme yapiyor)

Yola gidip geldikce eksiltiyor. Sorun daha da büyürse diye endise ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çetin ÇAM yazdı:

Kafama takilan calismadigi zaman bile (yaklasik 8_10 gün eksiltme yapiyor)

Yanıt burada işte. Demekki mekanik kaçak var. Motorda arıza olsa araç çalışırken eksilir contadan silindire kaçar vs. 

Bu şekilde bekleyerek olayı ve masrafı daha da artırırsınız. Örneğin suyun temas ettiği kayışlar hortumlar bozulur onların da değişmesi gerekir. Kaçak miktarı bir anda artar hararet tavan yapar conta gider. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
(düzenlendi)

Sanayide bir yerde aracı lifte alıp bakılması lazım. Ayrıca soğutma suyu için doldurma yapmadan önce ben olsam aracın altına kağıtlar serer sonra dolumu yaparım. Ondan sonra da aracın altını izlerim. Bir yerdeb kaçak varsa illaki görürsünüz. Sonuçta oraya odaklanıp çözüme basamak basamak gidebilirsiniz. Geçmiş olsun. En kısa sürede çözülür inşallah. Örneğin 

https://youtu.be/OLweu0ITZNQ burada bir kaçak durumu anlatılmış ama sizin araca uyar mı bilemem. Bir bakın yabancı forum ve yutub u 

tarihinde Hacı Şenyurt tarafından düzenlendi
Video ekleme
Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Çetin ÇAM yazdı:

Size Rabbim inşallah en güzeline en iyisine hayırlısı ile binmek nasip etsin.

Bende kontrol ediyorum ozellikle su eksiltmesinden dolayi. Kafama takilan calismadigi zaman bile (yaklasik 8_10 gün eksiltme yapiyor)

Yola gidip geldikce eksiltiyor. Sorun daha da büyürse diye endise ediyorum

Duanız için çok teşekkür ederim 

Eğer beş on günlük bir zamanda çalışmadığı halde su eksiltiyosa motor bloğuyla alakası yoktur muhtemelen bir yerde çatlak vardır yada bir kelepçe dibinde yırtık vs olabilir

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yanıt burada işte. Demekki mekanik kaçak var. Motorda arıza olsa araç çalışırken eksilir contadan silindire kaçar vs. 

Bu şekilde bekleyerek olayı ve masrafı daha da artırırsınız. Örneğin suyun temas ettiği kayışlar hortumlar bozulur onların da değişmesi gerekir. Kaçak miktarı bir anda artar hararet tavan yapar conta gider. 

Belki konuyu uzatiyorum ama lutfen kusuruma bakmayin. 

Araç çalışmadığı halde eksiltiyor. Çalışınca eksilme var.

Dediğime inanmazsiniz bazilari araci götürdüğünüzde bakmak bile istemiyor savusturuyor.

Bilmediğim için soruyorum. Motor blogunda kaçak olsa (servis dedi) yağ da ve suda karışım olmaz mi.

Birde eksiltmeyi eskiye nazaran biraz daha fazla yapiyor. Su vardi antifiriz koydum ondan sanirim.

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Hacı Şenyurt yazdı:

Sanayide bir yerde aracı lifte alıp bakılması lazım. Ayrıca soğutma suyu için doldurma yapmadan önce ben olsam aracın altına kağıtlar serer sonra dolumu yaparım. Ondan sonra da aracın altını izlerim. Bir yerdeb kaçak varsa illaki görürsünüz. Sonuçta oraya odaklanıp çözüme basamak basamak gidebilirsiniz. Geçmiş olsun. En kısa sürede çözülür inşallah. Örneğin 

https://youtu.be/OLweu0ITZNQ burada bir kaçak durumu anlatılmış ama sizin araca uyar mı bilemem. Bir bakın yabancı forum ve yutub u 

Teşekkür ederim . En kisa zamanda gitmem gerek yol göründü artik

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çetin ÇAM yazdı:

Belki konuyu uzatiyorum ama lutfen kusuruma bakmayin. 

Araç çalışmadığı halde eksiltiyor. Çalışınca eksilme var.

Dediğime inanmazsiniz bazilari araci götürdüğünüzde bakmak bile istemiyor savusturuyor.

Bilmediğim için soruyorum. Motor blogunda kaçak olsa (servis dedi) yağ da ve suda karışım olmaz mi.

Birde eksiltmeyi eskiye nazaran biraz daha fazla yapiyor. Su vardi antifiriz koydum ondan sanirim.

Yanıtını vermek zor, ama sizin sorun anlattıklarınızdan yola çıkarsak fiziki bir kaçak var. 

Bosch araç servislerine başvurun eğer başka yerlerde bakmak istemiyorlarsa. O da olmazsa aracı çekiciyle bir yere gönderin. Öyle kullanırsanız olacağı belli. 

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yanıtını vermek zor, ama sizin sorun anlattıklarınızdan yola çıkarsak fiziki bir kaçak var. 

Bosch araç servislerine başvurun eğer başka yerlerde bakmak istemiyorlarsa. O da olmazsa aracı çekiciyle bir yere gönderin. Öyle kullanırsanız olacağı belli. 

Antifiriz den sonra bazi seyler daha da netleşti. 

Sabah araci kontrol ettim. Resim attim park yerinde damlama var.

Diger resimde ise arac göğüsten motora gelen siyah hortum yerinde kaymak gibi krem bir sey var ve orasi islak

Motor altinda sonraki ye(orada su damlalari var .hava sabah soğuk ondan mi bilemedim resimde çıkmıyor arac antifiriz li)

20221011_091020.jpg

20221011_091048.jpg

20221011_091523.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...