İçeriğe Yönlendir

C4 1,6 HDİ vs Focus 3 1.0 GTDİ

Barış Özer

Recommended Posts

Barış Özer

Merhaba , yılar önce de yazmıştım Focus1'den beri yıllardır Focus alma düşüncem hayalim  var. Şuan da buna çok yaklaştım. Ama ilanları incelerken 2012 C4 1,6 HDi 92 hp cazip göründü.  Şimdi elimde 2 seçenek var 2013 Focus 1.0 Style ve 2012 C4 1,6 hDİ comford plus. Günümüzde motorinin 30tl'ye dayandığını göz önüne alırsak Focus ile tl/km olarak daha az tüketim rakamları yakalayabilir miyiz? Dizel C4'ün geleceği var mı ? Focus 1.0 ile ilgili yazılanları arattığım zaman bulamıyorum. Linkini cevap olarak paylaşırsanız memnun olurum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
(düzenlendi)

5 seneye yakın 1.0 focus kullandım, en tecrübelilerden birisi olabilirim bu konuda. Focus ortalama 7-7.5 litre yakar. Psa grubu 1.6 dizel de aynı şartlarda 5.5 litre falan yakar. Hemen hemen aynı hesaba gelir yakıt olarak. Ben focustan çok memnundum ama su kaçırma mevzuları, su eksilince hararet yapıncaya kadar herhangi bir uyarı vermeyişi, sandık motorun çok pahalı olması vs.vs. beni soğutmuştu araçtan. Ama sürüş olarak, gidiş olarak halen tadı damağımda. Benzin ucuz diye benzinli araba almayı ben de bazen düşünüyorum ama eminim benim benzinliye dönmemi bekliyorlar, ben benzine geçince motorin ucuzlayıp benzin fiyatı yükselecektir 😃 şaka bi yana şu an ki fiyat farkıyla bile tüketim olarak benzer araçlar, ileride ne olur bilemem.

Şunu da söyliyim. Style focus alıncaya kadar bütçeye uygun titanyum da bulunabilir. Arada donanım olarak çok fark var. Aklınızda olsun.

tarihinde Fatih Mehmet Uslu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

eminim benim benzinliye dönmemi bekliyorlar, ben benzine geçince motorin ucuzlayıp benzin fiyatı yükselecektir 😃

+1 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

1,6 Her zaman her yerde her şekilde 1,0 motordan  daha etkilidir daha uzun ömürlüdür daha az arıza yapar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

1.0 çıtır üretimli ecoboost güzel macera. 

ben ikisini de tercih etmem. Ya da tanımadığım kişiden almam. İnsanlar minibüslere kadar her turboluya yazılım attırıyorlar. Motorun durumu muamma

zaten su şikayetleri çok. Bir çok kullanıcı o motorları sandık motor değişimi yapmak zorunda kalmıştı

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Benzin ucuz diye benzinli araba almayı ben de bazen düşünüyorum ama eminim benim benzinliye dönmemi bekliyorlar, ben benzine geçince motorin ucuzlayıp benzin fiyatı yükselecektir

Alptuğ Özcan yazdı:

+1 

Bir şey önereceğim, siz ikiniz benzinli araç alsanız, benzin fiyatı yükselse, dizel düşse, dizel kullanıcıları (sanıyorum bu gruba katılmak üzereyim) size yakıt destek parası gönderse olmaz mı? :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Dizel egeasi olan bir arkadaş bende tüplü alacağım diye isyan ediyordu. Karşılaştırdık benim 6 silindir 350k aracım ile egea aynı yakıyor :)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Abi dizelin en sevdiğim yönü uzun yolda az yakması. 20 litre ile tam  520 km gittim. aynı şekilde geri geldim.  

Ve 1.4 benzinli fiesta ile 35 litre ile sadece gidebildim.  Tamam pahalı olsada gideceğin km önemli :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Abi dizelin en sevdiğim yönü uzun yolda az yakması. 20 litre ile tam  520 km gittim. aynı şekilde geri geldim.  

Ve 1.4 benzinli fiesta ile 35 litre ile sadece gidebildim.  Tamam pahalı olsada gideceğin km önemli :D 

Niye çölde mi gidiyoz? Her yer benzinlik, bitince durur tekrar doldurursun :D Mesele cepteki papel ile kat edebileceğimiz yol olmalı. Hesap ettim, en az yakacak dizel olan 1.5 dci benim mondeodan %20-30 civarı fazla yakıyor para karşılığı olarak.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Niye çölde mi gidiyoz? Her yer benzinlik, bitince durur tekrar doldurursun :D Mesele cepteki papel ile kat edebileceğimiz yol olmalı. Hesap ettim, en az yakacak dizel olan 1.5 dci benim mondeodan %20-30 civarı fazla yakıyor para karşılığı olarak.

mazot hep böyle kalmaz. Yine eşit seviyeye gelirler diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

amerikada hep böyle idi oranlar ? neyimiz eksik?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Para karşılığı hesaplarsak doğru. Litre bazında konuşursak daha sağlıklı olur 🤣

Her yer benzinlikte niye iki kere dolum yapayım. Tek seferde bitiriyoruz. 😬

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

amerikada hep böyle idi oranlar ? neyimiz eksik?

fazlamız var. 9 saat öndeyiz :) 

avrupa’da ya denk ya çok az fark var iki yakıt arasında. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geliyor gelmekte olan.( anlamı siyasi değildir)  İntikam acı olacak 🤣🤣🤣

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ümit Türk yazdı:

Geliyor gelmekte olan.( anlamı siyasi değildir)  İntikam acı olacak 🤣🤣🤣

beni niye alıntıladın. Dizelden de az yakıyorum :) 

iş yerinden arkadaşta 3008 dizel var. 7,5 yakıyor dedi. Hibrit bakacağız ona hafta sonu :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hibrit bakacağız ona hafta sonu

hiç konvoy halinde uludağa çıkılmadan karar verilir mi yahu? kullanmayacak ise olabilir ama mantıklı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Para karşılığı hesaplarsak doğru. Litre bazında konuşursak daha sağlıklı olur 🤣

Her yer benzinlikte niye iki kere dolum yapayım. Tek seferde bitiriyoruz. 😬

Ben çok su içiyorum. Çok da ihtiyaç molası veriyorum. "Dolsun" deyip wcye gidiyorum, gelene kadar doluyor. Katettiğim yol ve cebimden çıkan paraya bakarım :D 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Düşünme abi zira hiç bir şey düşündüğümüz gibi olmayacak. Teknik olarak LPG'li araçlar hep dizelden ya az yakmıştır ya eşit. Ben bu saatten sonra dizel yakıtın yine eskisi gibi karlı olacağına ihtimal vermiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

5 seneye yakın 1.0 focus kullandım, en tecrübelilerden birisi olabilirim bu konuda. Focus ortalama 7-7.5 litre yakar. Psa grubu 1.6 dizel de aynı şartlarda 5.5 litre falan yakar. Hemen hemen aynı hesaba gelir yakıt olarak. Ben focustan çok memnundum ama su kaçırma mevzuları, su eksilince hararet yapıncaya kadar herhangi bir uyarı vermeyişi, sandık motorun çok pahalı olması vs.vs. beni soğutmuştu araçtan. Ama sürüş olarak, gidiş olarak halen tadı damağımda. Benzin ucuz diye benzinli araba almayı ben de bazen düşünüyorum ama eminim benim benzinliye dönmemi bekliyorlar, ben benzine geçince motorin ucuzlayıp benzin fiyatı yükselecektir 😃 şaka bi yana şu an ki fiyat farkıyla bile tüketim olarak benzer araçlar, ileride ne olur bilemem.

Şunu da söyliyim. Style focus alıncaya kadar bütçeye uygun titanyum da bulunabilir. Arada donanım olarak çok fark var. Aklınızda olsun.

Forum olarak sana bir benzinli araç alalımda dizelciler rahat etsin:)

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Sahın yazdı:

Bir şey önereceğim, siz ikiniz benzinli araç alsanız, benzin fiyatı yükselse, dizel düşse, dizel kullanıcıları (sanıyorum bu gruba katılmak üzereyim) size yakıt destek parası gönderse olmaz mı? :D 

Destek parası olacaksa ben ok :D 

Hay şansıma s.... dedim o dönemde :) 

Haftalık yarım depo mazot yakıyorum :s  varın siz hesaplayın yakıt giderini

Mazot 28,63

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sevdiğimden. 

Murat Sahın yazdı:

Ben çok su içiyorum. Çok da ihtiyaç molası veriyorum. "Dolsun" deyip wcye gidiyorum, gelene kadar doluyor. Katettiğim yol ve cebimden çıkan paraya bakarım :D 

Beni güldürdün ya Allah'ta seni güldürsün :D :D:D 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aramızda 0,3 ün bir lafı olmaz bence :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Alptuğ Özcan yazdı:

Destek parası olacaksa ben ok :D 

Hay şansıma s.... dedim o dönemde :) 

Haftalık yarım depo mazot yakıyorum :s  varın siz hesaplayın yakıt giderini

Mazot 28,63

Dizel yüksek model bir araç alasim var. Sonra bir yakıt hesabı yapınca hop diyorum kendime, ne yapıyorsun 😁

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Sahın yazdı:

Dizel yüksek model bir araç alasim var. Sonra bir yakıt hesabı yapınca hop diyorum kendime, ne yapıyorsun 😁

2013 Focus 3 TDCİ 121.000 km'de :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Alptuğ Özcan yazdı:

2013 Focus 3 TDCİ 121.000 km'de :D 

Taşıt kredisi çıkmaz, çıksa da benim bütçeyi aşar. Fakirim ben :D 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Sahın yazdı:

Taşıt kredisi çıkmaz, çıksa da benim bütçeyi aşar.

Fakirim ben :D 

Taşıt kredisi çıkan araçların fiyatı en düşük ne kadar ki?

:D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...