İçeriğe Yönlendir

Lastikler Farklı Olabilir mi?

Gencay Bengli
Çözüme git Gencay Bengli tarafından,

Recommended Posts

Gencay Bengli
(düzenlendi)

Ofisten başka birisine daha aldırmış olduğum goodyear vector 4 sezon gen 3 model lastiklerde birşey dikkatimizi çekti. Ön lastiklerle arka lastiklerde desen farklı. Şöyleki ön lastiklerde karlı zemine tutunmayı sağlayacak olan zigzag desenler arka lastiklerde yok. Ya da bize öyle geliyor. Lastik görsellerini ekte paylaşıyorum. 

Böyle birşey olabilir mi ? Screenshot_20221016-195210_Photos.jpg.5377677928af919d7b1be7a887954f96.jpg

Screenshot_20221016-195106_Photos.jpg

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gencay Bengli yazdı:

Ben daha düzgün bir foto ile geleyim. 

bir de lastiklerin üstünde üretim yerleri aynı olarak yazıyor mu ona bakılmalı

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bir de lastiklerin üstünde üretim yerleri aynı olarak yazıyor mu ona bakılmalı

Diğer araca lastikçi takarken bunları öne takalım, diye söyleyip zigzaglı olanları öne taktırmış. Ben ihtimal veremedim. Olaki lastik patladı gidip alırken modeli der geçersin. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gencay Bengli yazdı:

Diğer araca lastikçi takarken bunları öne takalım, diye söyleyip zigzaglı olanları öne taktırmış. Ben ihtimal veremedim. Olaki lastik patladı gidip alırken modeli der geçersin. 

bazen aynı marka model lastikte desen değişir üretimde, ayncak 4ü de aynı takılır, lastikçi elindekinden bir takım çıkarmış o zaman

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Çağlar Bayur yazdı:

bazen aynı marka model lastikte desen değişir üretimde, ayncak 4ü de aynı takılır, lastikçi elindekinden bir takım çıkarmış o zaman

Aynı durum bende de var :)

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Sanırım 4 mevsim olduğu için bahsettiğiniz zigzag desenler kışlık lastikler kadar yok. Biraz da random giden bir deseni var. E90 aracımda kullanmıştım. 

Ekran Resmi 2022-10-16 20.25.53.png

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Bu lastiklerde gen 2 , gen 3 diye ayrım var, ben son versiyonu  olan gen 3 almıştım. Çevrendekilere  de gen 3 aldırdım. Yarın gündüz gözü bir daha inceleyeceğim

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
(düzenlendi)
Gencay Bengli yazdı:

Bu lastiklerde gen 2 , gen 3 diye ayrım var, ben son versiyonu  olan gen 3 almıştım. Çevrendekilere  de gen 3 aldırdım. Yarın gündüz gözü bir daha inceleyeceğim

Pirelli Snow Control 3' lerde 3 farklı desen var (Kimisi zigzaglı, kimisi de düz desenli). Bunlar, üretim tarihleri, üreten ülke ve üretilen bölgeye göre değişebiliyor. Klimasız Golfler, CC' li ama manuel cam açmalı Focusların bir ara ülkemize gelmesi gibi.

tarihinde Tamer Topaç tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Gencay Bengli
(düzenlendi)

Değerli arkadaşlarım konuyu  Goodyear'a mail atarak neticelendirdim. Bilgi bilgidir. Kenarda bir yerde dursun

Gelen cevap şu şekilde arz ederim.;

Sayın Kullanıcımız,

Resimleri paylaşılan lastiğinizin bir özelliği olarak,zigzag (waffle blade) sırt desenleri belirli bir sırt aşınması sonrası görünür hale gelmektedir.

Günümüz araçlarının çoğunun önden çekişli olduğundan yola çıkarak aracınızın önden çekişli olduğunu varsayarsak, çeker yani ön aks lastiklerinizin arka aks lastiklerine oranla daha hızlı aşınması nedeniyle zigzag desenin daha erken belirgin olması normal bir durumdur.

Belirli bir kullanım sonrası arka akstaki lastiklerinizde de zigzag desenleri de belirgin hale gelecektir.

Bu durumun lastiğin performansına bir etkisi bulunmamaktadır.

Lastiklerinizden maksimum performans alabilmek için 5000-10000 km'de bir rotasyon (ön-arka yer değişimi) yapılmasını tavsiye eder en az 15 günde 1 kez lastik hava basınçlarının lastikler soğuk iken kontrolü ve araç üreticisinin tavsiye ettiği değerlere ayarlanması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla,

Goodyear Lastikleri T.A.Ş

Teknik Müşteri Hizmetleri Birimi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Anlamadım. Düz kanal çizgisi nasıl zigzag kanala dönüşüyor.

Tamam, Goodyear' ın böyle bir modeli vardı (optigrip) ve birçok model lastikte de benzer durum var ama, onlardaki durum aşınma oluştukça kanal çapında değişiklik ya da, gizli yeni kanalların açılması.

Ayrıca su tahliye ve kılcal kanallarının düz ve zigzag olması çok farklı amaçlar içindir. Asla aynı performansı göstermez.Goodyear-Optigrip.jpg.38456b4f6ea892ee63efc58d3464d2c8.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gencay Bengli yazdı:

Değerli arkadaşlarım konuyu  Goodyear'a mail atarak neticelendirdim. Bilgi bilgidir. Kenarda bir yerde dursun

Gelen cevap şu şekilde arz ederim.;

Sayın Kullanıcımız,

Resimleri paylaşılan lastiğinizin bir özelliği olarak,zigzag (waffle blade) sırt desenleri belirli bir sırt aşınması sonrası görünür hale gelmektedir.

Günümüz araçlarının çoğunun önden çekişli olduğundan yola çıkarak aracınızın önden çekişli olduğunu varsayarsak, çeker yani ön aks lastiklerinizin arka aks lastiklerine oranla daha hızlı aşınması nedeniyle zigzag desenin daha erken belirgin olması normal bir durumdur.

Belirli bir kullanım sonrası arka akstaki lastiklerinizde de zigzag desenleri de belirgin hale gelecektir.

Bu durumun lastiğin performansına bir etkisi bulunmamaktadır.

Lastiklerinizden maksimum performans alabilmek için 5000-10000 km'de bir rotasyon (ön-arka yer değişimi) yapılmasını tavsiye eder en az 15 günde 1 kez lastik hava basınçlarının lastikler soğuk iken kontrolü ve araç üreticisinin tavsiye ettiği değerlere ayarlanması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla,

Goodyear Lastikleri T.A.Ş

Teknik Müşteri Hizmetleri Birimi

bir noktayı anlamadım söz konusu  lastikler sıfır takıldığında desenleri farklı değil miydi? kaç km de lastikler?

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Şimdi baktım. Optigrip' e benzer bir yapısı var. Bazı kanalların arasında zigzag ara kanal var. Üst katman aşındığında, zigzag kanallar açığa çıkıyor.

2201001036953s0.jpg.8a050a0a39bac42484fcfce26d4b29a8.jpgt

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Çağlar Bayur yazdı:

bir noktayı anlamadım söz konusu  lastikler sıfır takıldığında desenleri farklı değil miydi? kaç km de lastikler?

Lastikler sıfır takıldığında düzdü. 20bin km oldu. Hiç rotasyon yapmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Normalde kullandıkça kanallar kapanır , ilginç bir tasarımmış.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bi yaşıma daha girdim. Madem kanal lazım neden en başta kanallı gelmiyor. Sonradan kanal açığa çıkınca yol tutuş değişmiyor mu. 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Lastiklerinde rotasyon dönemi geldi. Bi yer değiştireyim. Sonucu yazarım burdan. Enteresan bir durum. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Bi yaşıma daha girdim. Madem kanal lazım neden en başta kanallı gelmiyor. Sonradan kanal açığa çıkınca yol tutuş değişmiyor mu. 

Geniş kanal yağmurda ve karda iyi tutuş sağlam ama kuru zeminde dezavantaj , çünkü ayak izi azalır ve direksiyon hassasiyeti düşer.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Evren Erakçora yazdı:

Geniş kanal yağmurda ve karda iyi tutuş sağlam ama kuru zeminde dezavantaj , çünkü ayak izi azalır ve direksiyon hassasiyeti düşer.  

Onu anlıyorum da, bu lastik aşındıkça yeni kanal çıkarıyormuş o tuhaf.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Onu anlıyorum da, bu lastik aşındıkça yeni kanal çıkarıyormuş o tuhaf.

Lastik aşınınca kanalların derinliği azalıyor aynı zamanda hacmi de azalmış oluyor. Yeni kanallarla azalanı tamamlıyor olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...