İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 MCP şanzıman

Erdi Erhan

Recommended Posts

Erdi Erhan

Arkadaşlar merhaba 2011 model 1.6 eHDİ yarı otomatik aracım var yarım otomatik araç kullananlar bilir vites geçişleri sıkıntılı oluyor özellikle vites geçişlerinde  araç tam hızlanmadan düşük devirlerde vites atması rampa çıkarken belirsizlik yaşaması (boğulması) vitesi geç atarak aracın yavaşlaması ve toparlamada zorluk yaşaması gibi sorunlar var bununla ilgili araştırmalar yapıyorum sosyal medyada 1. Viteste ayağını frenden çektiğinde gaza  basmadan hareket eden programlama yapan yer ile karşılaştım özellikle trafikte çok işe yarayacağını tahmin ediyorum aracına bu uygulamayı yaptıran var mı ? İstanbulda uygulamayı yapabilecek yer arıyorum 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdi Erhan yazdı:

1. Viteste ayağını frenden çektiğinde gaza  basmadan hareket eden

Düz yolda böyle değil mi zaten şu an?

@Mehmet Ozyurek?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

@Mehmet Ozyurek?

Değil.. Yarı otomatik gaza basmadan yürümüyor.. Ancak yazılımla yapılıyor bu.. @Mustafa Tüfekçi araştırmıştı bu konuyu 

Erdi Erhan yazdı:

sosyal medyada 1. Viteste ayağını frenden çektiğinde gaza  basmadan hareket eden programlama yapan yer ile karşılaştım özellikle trafikte çok işe yarayacağını tahmin ediyorum aracına bu uygulamayı yaptıran var mı ? İstanbulda uygulamayı yapabilecek yer arıyorum 

Var doğru, ama bir tork konvertörlü verimi beklemeyin. Yarım debriyajda tuttuğu ve yürüttüğü için balatayı çabuk bitirir.. 

Ayrıca her modele de olmuyor diye biliyorum.. 

Mustafa'nın yorumunu bekleyelim.. konuya hakim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mustafa'nın yorumunu bekleyelim.. konuya hakim. 

ehtiyarladı ama bi çıtır yazılımı bile yok hala

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Pejodaki e hdi larda mcp de sürükleme modu standart geliyor. Yil bazinda emin olmamakla beraber 2011 sonrasi olabilir. 

Citroende fabrikasyon olarak aktif değil. Lexia cihazla açıldığını öğrendim ama onlarda e hdi motorlara oluyor dediler. Beninki hdi diye olmaz dedi buradaki özel servis. Bende bıraktım peşini.  Şöyle ki benim baski balata son demlerine yaklaşırken hafif gazla arac dur kalk yapınca konforsuz idi. Onun icin düşünmüştüm. Sonra şanzıman adaptasyon yaptiralim dediğimde yine km den dolayi yanasmadilar.  Ben cihazsiz olarak arac üzerinde alıştırma yaptım. Ara ara. ( Alıştırma dediği debraj çatalı mi bilyanin olduğu konumunu yaklaştırıyor) son 10 bin kmsini öyle kullandım sonra zaten beklenen oldu debrajin dibini sıyırdıgi için komple set değişim.  Sifirlayinca adaptasyon yapıldı şuan debraj yumusak olduğu için o titreme konforsuzluk gitti. 10 bin kmdir bi sıkıntı yok. Debraj seti iyi ise bakımdan bakima adaptasyon yapilirsa o surukleme modu cok lazım olmuyor.

Şöyle li sürükleme modu dediği iş yarım devraj tutuyor balata ömrü çabuk bitiyor. 3008 var is arkadaşımda onu da sürüyorum. Onun km 130 binde iken benim 190 bindeki balata gibi çalışıyor. Onda sürükleme var titriyerem gidiyor 

Kısaca İstanbul trafiğinde evet debraj setiniz iyi durumda ise bu sürükleme modu konfor artirir. Ama debraj değişim periyodu ve vites gecis tepkilerinizin erken bozulmasina neden olabilir. Benim yorumum bu. Lexia cihazi olan psa servisinde yapilabilir bir işlem 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

ehtiyarladı ama bi çıtır yazılımı bile yok hala

Nazarim degecek diye korkuyorum. Km sine göre çalışan sistemlerim olsun yakit tuketimim olsun muadillerden daha iyi. 

Pazarda ayni yil ve km de bi araç gördüm sürdüm. Benimki daha kondisyonlu ve performansliydi. Git gide yakit ortalamam düşüyor. Tek yaptığım bakim ve hiz sınırına uymak

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdi Erhan
Sani Gerşon yazdı:

@Mehmet Ozyurek?

hayır değil gaza bastığında hareket etmekte

Mert Gülkokan yazdı:

Her araçta öyle değil 

Eskilerinde yok ama 2011 c5 de olmaması çok garip

Fotodaki kişilerle iletişim kurun dükkanın sahibi eğitmenlik yapıyor aynı zamanda psa grubu için diğer sanayi ustaları bu adamdan eğitim alıyor 

Bu işide yaptıklarını biliyorum

Screenshot_2022-10-31-16-57-22-181_com.facebook.katana.jpg

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Mehmet Ozyurek yazdı:

gaza basmadan yürümüyor

Bendeki 2008de gaza basmadan yürüyor, bazen geri viteste gaz vermek gerekebiliyor. Motor benzinli bu arada, dizelden belki farklı olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...