İçeriğe Yönlendir

i20 LPG Tank Dönüşümü Hakkında

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

2015 i20 1.2mpi araç aldım. 8 ay önce atiker lpg takılmış. Ancak takan arkadaş gitmiş silindir lpg takmış. Arkadan öne doğru diklemesine 32lik tank koymuşlar.

İğrenç bir görüntü oluşturmakla birlikte alanda kapladığı için simit tank istiyorum. Simit tank için eli yüzü düzgün bir yerden olmak kaydıyla en uygun 2.700₺ fiyat aldım. Yapılacak tek iş depo silindirden simite çevrilip stepne yerine koyulacak.

Bir diğer + ise 32 lik depodan 42 lik depoya çıkmış olacağım. Şuan depo fullenince 25 litre alıyor. Simite geçince yaklaşık 34 litre alıyor olacak.Buda bir diğer isteme sebebim.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Simit tüp takınca stepne ortada gezecek.

Ben süresi dolduğu için 47 litrelik tüpü 42 litre ile değiştirdim. Ellerinde 47 litrelik yokmuş.

42 litre olan da ilk zamanlar 36 litre civarı alıyor. Nasıl olduğunu anlamadım ama sadece bir sefer 40 litre aldı.

Sonuç olarak, simit tüp kesinlikle tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Mantikli. Ben olsam ben de simit tank taktirirdim. Bagajin bir yerine lastik tamir sivisi yada sisleme usulu takilan yama ve elektrikli pompa koyardim. Bagaji her zaman temiz ve bos tutarim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mantıklı, stepne ihtiyacı olmazsa, istasyon uğrama süresi uzar. Bagaj alanı da artar.

Tespit muayenesi gerekir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Lastik yarılmadığı sürece yedek lastik çok mantıklı gelmiyor artık yeni araçlarda da tamir kitleri geliyor. Yanınızda taşıyacağınız bir pompa patlama durumunda bile lastikçiye götürür. Zaten küçük olan bagaj için epey yer açılmış olur.

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Dönüşüm sonrası proje ile tespit muayenesi yaptırmanız gerekecektir diye düşünüyorum. Cj kullanırken muayeneye gittiğimde tankın süresinin bittiğini söylemişlerdi. Tekrar yeni tank yeni proje ile tespit yapılmıştı. 

Birde sanki bir dönem simit tüpün artık kullanımdan kalkacağı ile ilgili haberlerde vardı. Aslı astarı var mıdır bilemedim. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

muaynede yapılması lazım

merak ettim tüp varken şuan bagajın bir resmini atabilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Benim araçta da öyle, bagajda sol çamurluktan tarafta aracın yönünde yan takılmış 32'lik tank. Bagajı öldürüyor...

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Evren Erakçora yazdı:

Neden böyle yaparlar acaba? 

3 kuruş daha ucuza maloluyor silindir tank simit tanka göre. Kar ettik sayıyorlar. yoksa hiç bir anlamda bir avantajı yok hb araçta silindir tankın.

Süleyman Can yazdı:

Çok binilmiyorsa komple sökülüp atılır benzinde binilir.

LPG mevcut olan araçta sökmek olmayan araca LPG bağlatmakla neredeyse aynı paraya maloluyor :) Sökmek yetmiyor, yine belgeleri alınıyor, gidilip tespit muayenesi yapılıyor, ruhsat değişiyor falan. Bu kadar uğraşılacaksa tankı değiştirmek çok mantıklı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Murat Sahın yazdı:

3 kuruş daha ucuza maloluyor silindir tank simit tanka göre. Kar ettik sayıyorlar. yoksa hiç bir anlamda bir avantajı yok hb araçta silindir tankın.

LPG mevcut olan araçta sökmek olmayan araca LPG bağlatmakla neredeyse aynı paraya maloluyor :) Sökmek yetmiyor, yine belgeleri alınıyor, gidilip tespit muayenesi yapılıyor, ruhsat değişiyor falan. Bu kadar uğraşılacaksa tankı değiştirmek çok mantıklı. 

Takan adam da kasap mıyım ben demesi lazım , Teknik bir sebep varsa bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Evren Erakçora yazdı:

Takan adam da kasap mıyım ben demesi lazım , Teknik bir sebep varsa bilemiyorum. 

Akıl işi değil. Takarken 500₺ fazla vermedi diye ben şimdi 3.000 vereceğim.

Sani Gerşon yazdı:

Mantıklı, stepne ihtiyacı olmazsa, istasyon uğrama süresi uzar. Bagaj alanı da artar.

Tespit muayenesi gerekir mi acaba?

Abi stepne ile 1 gram işim yok. Lastik sorunu olduğu an arıyorsun 15 dakkada yanına gelip yolda yapıp gönderiyorlar oda olursa yani.

Muayene tarihime 2 hafta var. Simite çevrildikten sonra proje çiziyorlarmış ben onu muayenede gösteriyormuşum bu kadar.

Ali Gök yazdı:

muaynede yapılması lazım

merak ettim tüp varken şuan bagajın bir resmini atabilirmisiniz

Hiç çekmedim sabah ilk işim çekip atacağım. C hatchbakte yine anlarımda B hatchbak arabaya üstüne para verseler silindir taktırmazsın ya

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

B hb araçlarda stepne kısımına her ebatta yedek lastik sığmıyor. Genelde 14 jant oluyor hatta. Bu sebeple takılacak yere uygun tankın olmasının yanında alacağı kapasite de önemli. 

Kullanan kişi uzunyolda kullanıyorsa ve kullanılan güzergahta da çok fazla istasyon yoksa o sebeple seçmiş olabilir. Ya da sık sık doldurmak istemiyordur. 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ü.Emre Kartal yazdı:

B hb araçlarda stepne kısımına her ebatta yedek lastik sığmıyor. Genelde 14 jant oluyor hatta. Bu sebeple takılacak yere uygun tankın olmasının yanında alacağı kapasite de önemli. 

Kullanan kişi uzunyolda kullanıyorsa ve kullanılan güzergahta da çok fazla istasyon yoksa o sebeple seçmiş olabilir. Ya da sık sık doldurmak istemiyordur. 

Minik silindir takmış. İ20 simit olarak 42 litre alabiliyor. 32 litrelik silindir tankı takmış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Bu arada hazır konusu açılmışken buraya yazmak istedim ford kalara simit tank takılmıyor deniyor doğrumudur?

Benim tankta silindir sinirimi bozuyor çünkü...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ka da stepne araç dışında olduğu için bagajda stepne havuzu yok o yüzden takılamıyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Çağlar Bayur yazdı:

ka da stepne araç dışında olduğu için bagajda stepne havuzu yok o yüzden takılamıyor

Çağlar abi teşekkür ederim bilgi için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

sonra proje çiziyorlarmış ben onu muayenede gösteriyormuşum bu kadar.

Randevu alırken tespit muayenesi diye vs almak gerekiyor olabilir mi? İyice öğrenin prosedürü de sonra o kadar yolu eli boş dönmeyin.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tüp çıktıktan sonra delikler nasıl kapatılacak döşemedeki, metal aksamdaki?

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Tüp çıktıktan sonra delikler nasıl kapatılacak döşemedeki, metal aksamdaki?

Döşemeyi almak kolayda metal aksamı düşünmedim. Direkt bagajın içinden yol mu görünecek 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Döşemeyi almak kolayda metal aksamı düşünmedim. Direkt bagajın içinden yol mu görünecek 

Yol değil, 2 koca delik olması lazım.

Döşeme de pahalıdır, çıkma araştırmaya başlayın derim.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Yol değil, 2 koca delik olması lazım.

Döşeme de pahalıdır, çıkma araştırmaya başlayın derim.

Döşemede 1cm lik delikler var. Çok büyük değil gibi. Yama falan bir şeyler olabilir belki bilemedim.

Yani daha doğrusu tank montajı çıkarılırsa oluşacak.

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...