İçeriğe Yönlendir

2015 1.2 LPG Benzinli Symbol Aracımda Sarı Motor İkazı Yandı

Cihan Yaşar

Recommended Posts

Cihan Yaşar

tamircime gittim lpg deyken yanar dedi oksijen sensor arızasıymış sildi fakat yine yandı daha sonra obd cihazı alsam kendim söndürebilirmiyim 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

LPG ayarından da yanabilir bu ışık. Zengin/ Fakir  karışıma düşüyor olabilir. OBD cihazı ile anlık belki söndürebilirsiniz ama tedavi olmaz bu, geçiştirme olur ancak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

İyi bir lpg cinin ayar yapması gerek yoksa  zengin fakir karışımından önce katalitik konvektör sonra siboplar yanacaktır.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Arıza ışığı yenimi yanmaya başladı ?

Benim kullandığım Benzin LPG li Symbollerde LPG de arıza ışığı yanmazdı araçlarda Hararet artınca kırmızı Motor Stop ışığı yanardı.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar
Çağlar Bayur yazdı:

arıza kodu nedir

oksijen sensör arızası dedi ve söndürdü lpg kullanırsan yine ikaz yanar dedi ve yandı yanarsa oksijen sensörüne bakarız demişti tamircim

Mehmet Göktürk yazdı:

Işığın sönmesi mi arızanın gitmesi mi amaç?

lpg kullandığında yine yanacak dedi oksijeen sensör arızasıymış lpg de oluyor dedi bu hata yine yanarsa oksijen sensor değiştirebilir belki

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar
Aytac Sakal yazdı:

Arıza ışığı yenimi yanmaya başladı ?

Benim kullandığım Benzin LPG li Symbollerde LPG de arıza ışığı yanmazdı araçlarda Hararet artınca kırmızı Motor Stop ışığı yanardı.

pek lpgde kullanmazdım yağ değişimi yaptıktan sonra bu aruza verdi

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Muhtemelen LPG ile ilgili, bizde de 2010 1.2 HB var, 12 senesi oldu sorun yaşamadık, az yaktığından ve pek tavsiye olmadığından LPG taktırmadık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

bende pek lpg de kullanmadım ara ara denedim ve arıza işıgı yandı tamircim ikazı sildi lpg de yine yapar dedi oksijen sensör değiştiririz dedi .en iyisi lpg ci ustasına gitmek gerek galiba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sensör arızası başka şey karışım hatası başka arıza kodu olsa yorum yapılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Astra G almıştım ekotek motorlusundan, LPG taktıracağım, herkes diyor ki arıza ışığı yanar. Hiç sevmem kendisini. İki usta yanmaz dedi, aynı kiti önerdiler, uygun fiyat verene yaptırdım. 20 bin kmden fazla bindim, yanmadı. Baya müşteri falan gönderdim, ahbap olduk ustayla. Sonra golfü götürdüm kontrole, ayarlar hatalı, regülatör patlak falan çıktı. Elemanlar o işleri hallederken sordum nasıl oluyor bu iş diye. 

"LPG'de önemli olan ilk şey doğru kiti takmak, her kit her araçta olumlu sonuçlanmıyor. Sonra montaj işi, enjektör hortumlarından biri 3 cm diğeri 23 cm olursa tabi sorun çıkar, orayı burayı delmeden hesap edeceksin, neyi nereye koyacağın belli olacak, emin olunca montaj başlayacak, sonra da ayarlar devreye giriyor, zengin karışım yada fakir karışım, ikisi de hem arıza ışığı yakar hem araca uzun vadede zarar verir. Özellikle az yakıyor diye bir çok araç fakir karışımla geziyor, yine bir çok araçta çalıştırınca 5-10 saniyede gaza geçiyor, bunlar hep ayar hatası, sonra randıman alamadık diyorlar."  dedi.

Benzinde yanmayan ışık lpg ile yanıyorsa kesin bir şeyler yanlıştır. Oksijen sensörü bozuksa benzinle de bozuk olması gerekir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Işığın sönmesi mi arızanın gitmesi mi amaç?

Aslında temelde ikisi aynı şey, arızayı gidermeden ışığı söndürünce 20 km gitmeden tekrar yanar :) 

Ustalar bu arabalarda yanar diyor hocam. 1.6 zetec focus 1 için, 1.6 ecotec astra g için, 1.6 8v clio 2 için, şu an bindiğim golf için hep arıza ışığı yanık dolaşan bir sürü arkadaşım var ortak motorlara sahip, bende yanmıyordu arıza ışığı, arkadaşlarda yanıyor. Birinin önce lpg montaj pazarlığına, sonra da ayar yaptırmasına şahit oldum, özelikle pazarlık aşamasında ben utandım.

"Az yaksın ha" diyor. Adam kısıyor yakıtı. Benzini çok kullanıyor diyor, adam düşürüyor lpgye geçis sıcaklığını. Sonra ya araba kötü oluyor ya lpg.

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Lpg ayarı kesinlikle çok önemli. Geçiş sıcaklığı da dahil. 2015 focusum vardı, lpg de çekmiyor bir ustaya götürdüm normal dedi, başka ustaya gittim yolda ayar yaptı ve araba kendine geldi 😊 arabanın ayarı kısılmış fakirdeydi araba dedi. Genelde 35 derece üstünde ayarlatırım geçiş sıcaklığını. Böyle olunca da lpg de çok şükür fazla bir sorun yaşamıyorsunuz 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mustafa Karaca yazdı:

Lpg ayarı kesinlikle çok önemli. Geçiş sıcaklığı da dahil. 2015 focusum vardı, lpg de çekmiyor bir ustaya götürdüm normal dedi, başka ustaya gittim yolda ayar yaptı ve araba kendine geldi 😊 arabanın ayarı kısılmış fakirdeydi araba dedi. Genelde 35 derece üstünde ayarlatırım geçiş sıcaklığını. Böyle olunca da lpg de çok şükür fazla bir sorun yaşamıyorsunuz 😊

Yolda ayar yapan quattro Bekir abi miydi? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...