İçeriğe Yönlendir

Arka Sağ Kaliper Arızası

Selim Ertürk

Recommended Posts

Selim Ertürk

Merhaba arkadaşlar, pandemi boyunca araba uzun süre yatmıştı, arka balata yapışmış bir şekilde bir süre yol yaptıktan sonra çıkan duman üzerine durmuştum sağ arka teker çok fazla ısınmıştı.

O günden sonra sağ arka el freni bırakmamaya başladı, yani el frenini çekiyorum tutmuyor, freni indirdiğim zaman da kaliper geri gitmiyordu.

Bi kaç yere gittim merkez bozuk dediler. Ümraniye de çağlar fren var oraya gittim ama orada yokmuşum gibi davrandılar hiç ilgilenmediler 30 dakika vs. sonra döndüm geldim kendim söktüm kaliperi.

Kaliperin içinde dişliyi tutan segman atmış dişlinin etrafına dolanmış vaziyetteydi, söktüm temizledim yağladım vs. contalarını değiştirdim (tamir kiti aldım sadece conta geldi) 

sonra geri taktım fakat gel gör ki bu dişnin girdiği delik resimde ki gibi sağa doğru yol yapmış kendine.

Pistonu takıp yerine otururken yine o yerden oynama döndü vs. sonunda yerine oturdu ama el freni çekince o yolda yine hareket ediyor sanırım ve yine el freni tutmuyor ve tam geri bırakmıyor.

27 ocak da muayene var, bu kaliper tamir olur mu? yoksa yeni kaliper mi almalıyım?

Tavsiye veya usta tavsiyeniz var mı?

Teşekkür ederim.

WhatsApp Görsel 2022-12-26 saat 13.48.48.jpg

WhatsApp Görsel 2022-12-26 saat 13.48.49.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tabi, geçmez bu hali ile muayeneden. Tamiri ile uğraşmayın. Yenisini alın. Çıkma da alabilirsiniz sağlam.

Yorum bağlantısı
Selim Ertürk

Teşekkür ederim, muayene den kalacağımı tahmin ediyorum zaten fakat işte tamir edilir mi yoksa yeni alayım mı diye sormak istemiştim. 

Teşekkür ederim bir yerden fiyat bekliyorum arayacaklarmış...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

2007 2014 arası Ford Mondeo, s max ve Galaksilerde sanırım bu arka fren kaliperi ile ilgili kronik sıkıntı var bu şekilde benim aracımda da sorun vardı, tamir ettirdim fakat hafif kısık dönüyor yine de çok sert olmadığı için sorun etmedim fakat bu sorunun çözülmesi için bazıları ABS beyninin tamir edilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda çözümünüzü takip edeceğim bakalım kaliper değişikliği gerçekten sorunu çözecek mi. Bu araçlarda arka yürüyen aksam bağımsız olduğu için arabanın alt düzenine de zarar veriyor arka root ayarını bozuyor.

Yorum bağlantısı
Selim Ertürk
(düzenlendi)

Ben yeni kaliper siparişi verdim, bugün teslim edilecek.
Değiştirip sonucu bildiririm ama çözülmesi gerekir, elektirikli değil çünkü, hidrolik ve tel ile mekanik. ABS beyni ile bağı olduğunu düşünmüyorum.
O resim de ki açılan yol yüzünden, el freni çekince dişi döndürmesi gerekirken, orada deliğin yol yapmasından dolayı gövdenin kendisi dönüyor, bu da pistonu itememesine sebep oluyor.

Dolayısı ile fren tutmuyor.

Gerçi onu da tamir için uğraşacağım tam o açılan yola, elekrot kaynağı ile punto atıp gravür ile fazlalağını temizleyip deneyeceğim.
Ama tabi yenisini alıp taktıktan sonra, bu sadece deneme olacak.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

tarihinde Selim Ertürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Selim Ertürk yazdı:

Ben yeni kaliper siparişi verdim, bugün teslim edilecek.
Değiştirip sonucu bildiririm ama çözülmesi gerekir, elektirikli değil çünkü, hidrolik ve tel ile mekanik. ABS beyni ile bağı olduğunu düşünmüyorum.
O resim de ki açılan yol yüzünden, el freni çekince dişi döndürmesi gerekirken, orada deliğin yol yapmasından dolayı gövdenin kendisi dönüyor, bu da pistonu itememesine sebep oluyor.

Dolayısı ile fren tutmuyor.

Gerçi onu da tamir için uğraşacağım tam o açılan yola, elekrot kaynağı ile punto atıp gravür ile fazlalağını temizleyip deneyeceğim.
Ama tabi yenisini alıp taktıktan sonra, bu sadece deneme olacak.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Hangi markayı ne kadara aldınız.

Yorum bağlantısı
Selim Ertürk
(düzenlendi)

T.K.E marka 915 TL ye aldım, fomoco 1500 demişti.

tarihinde Selim Ertürk tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Selim Ertürk yazdı:

T.K.E marka 915 TL ye aldım, fomoco 1500 demişti.

Dediğiniz markayı bilmiyorum ama Ben olsam fomoco alırdım. Fomoco da ucuzmuş ayrıca nereden aldığınızı bana özelden gönderebilir misiniz.

Muhtemelen bugün takarsınız sonucu paylaşırsanız çok sevinirim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...