İçeriğe Yönlendir

Farklı Jant Ölçüleri Arasında Basınç Sensörü Arızası

Celal YÜCEL

Recommended Posts

Celal YÜCEL

Merhaba.
Orjinal 15' kara jantlara kışlık lastik takımı satın aldım. Yazlık lastiklerimi ise yeni 16' jant takımı ile birlikte satın alacağım. Lastikleri değiştirirken basınç sensörlerinin nerede olduğunu sordum ancak lastik değişimi yapan vatandaş kara jantların içerisinde olmadığını abs sistemi üzerinde olduğunu söyledi. Doğru mu bilemiyorum pek içime sinmedi hala jant içinde olduğunu düşünüyorum.

Sorum şu şekilde; yeni jant setine geçildiğinde sensörler ayrıca yeni jant ebatlarına göre kodlanacak buna göre kullanacağım. Ancak bu işlemden sonra 16'den 15'e geçtiğimde kodlama yapmadan kullanmaya kalkarsam arıza lambası yanar mı, yanarsa ayarlarından set tpw ile kapatılabilir mi? Her sezon lastik değişimi yapmak yerine jantlarla birlikte geçiş yapmak daha doğru olacaktır. Bu durumda siz nasıl bir yol izliyorsunuz? 
Teşekkür ederim.

clio.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

teker sensörlerinden ölçüm yapıyor ise birşey yapılmasına gerek yok her tekerin dönüş hızını aynı okudukça inik lastik yok demektir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bu araçta basıncı abs sensöründen ölçüyor. Şöyle ki bar veya psi olarak değil sıfırlanmış konumdan sonra lastiğin biri inerse diğerlerinden daha farklı devirle döneceği için sistem lastik uyarısı veriyor. Şu lastik düşük diyemiyor dolayısı ile. Sizin kodlama yapmanıza gerek yok. Yeni lastik takınca uyarıyı 1 2 km inde verir. Aracı durdurup yeniden set tuşu ile sıfırlamanız gerekecek.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
Çağlar Bayur yazdı:

teker sensörlerinden ölçüm yapıyor ise birşey yapılmasına gerek yok her tekerin dönüş hızını aynı okudukça inik lastik yok demektir

Herhangi bir lastik düşük olduğunda uyarı veriyor hepsini kontrol edip set ediyorum. 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Bu araçta basıncı abs sensöründen ölçüyor. Şöyle ki bar veya psi olarak değil sıfırlanmış konumdan sonra lastiğin biri inerse diğerlerinden daha farklı devirle döneceği için sistem lastik uyarısı veriyor. Şu lastik düşük diyemiyor dolayısı ile. Sizin kodlama yapmanıza gerek yok. Yeni lastik takınca uyarıyı 1 2 km inde verir. Aracı durdurup yeniden set tuşu ile sıfırlamanız gerekecek.

İvedikte lastikçinin biri sensörlerin kodlanması için bir cihaza gerek olduğunu ve kodlama içinde ayrıca 300 lira gibi bir rakam çıkardı. Toplamda rakam fazla gelince vazgeçtim ve 15' teneke jantlara kışlık lastik aldım. Eğer böyle ise harika olur, kodlanacaksa bile 16'dan 15'e geçtiğimde arıza lambası gibi bir uyarı can sıkıcı olur diye endişe ettim açıkcası. Sensörler jant içerisinde değil bu durumda, bu benim için daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bazı araçlar ABS sensöründen okuyor bazılarında sensör jantta mevcut misal ben öyle olunca kışlık jantları taktığım zaman arıza veriyor 😁 Sensörler yazlıkta.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ford mondeo aracımda iki takım jant ve sensör var sorunsuz kullanıyorum. Arkadaşın astrasında iki takım jant bir takım sensör var kışlıkları takınca tmps lambası sürekli yanıyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
Metin Akbal yazdı:

Bazı araçlar ABS sensöründen okuyor bazılarında sensör jantta mevcut misal ben öyle olunca kışlık jantları taktığım zaman arıza veriyor 😁 Sensörler yazlıkta.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Ford mondeo aracımda iki takım jant ve sensör var sorunsuz kullanıyorum. Arkadaşın astrasında iki takım jant bir takım sensör var kışlıkları takınca tmps lambası sürekli yanıyor.

Teneke jantlarıma ilave sensör almak çözüm olabilirdi belki. Kış sezonunda bende böyle gezeceğim sanırım. Jantlara uygun sensör olursa alınabilir. Teşekkür ederim ilginiz için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Celal YÜCEL yazdı:

Teneke jantlarıma ilave sensör almak çözüm olabilirdi belki.

çözeceğiniz bir şey yok ki?

Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
Çağlar Bayur yazdı:

çözeceğiniz bir şey yok ki?

Kodlama gerekirse eğer bunu her jant değiştirdiğimde yapamam anlamında demek istedim. 

Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

gerekmiyor

Affola, 16' çelik jant ve lastiğimi takıp yola çıktığımda lastik basınçlarını tamamlayıp set edeceğim. Sensörler abs sisteminde olduğu için mi kodlamaya gerek kalmıyor.

tarihinde Celal YÜCEL tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Celal YÜCEL yazdı:

İvedikte lastikçinin biri

Yağdıran lastik mi ? 

Yorum bağlantısı
Celal YÜCEL
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yağdıran lastik mi ? 

Hayır değil, Öztaşdüzer lastik bayiye gittim. Yağdıran lastiğe uğramadım hiç ancak sahibinden favorilerimde renault jantını takip ediyorum.
Kışlıklarımı lastikcim adresinden sipariş ettim. Alışverişim olmadı kendileriyle.

tarihinde Celal YÜCEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sensörler abs sisteminde olmasa bile renodaki sensörler rf ile çalışır ve kodlama istemez. Jantlar yer değiştirse de yeni sensör alınsa da kodlama istemez. Sadece ilk tanıma biraz uzun sürebilir (8-10 km).  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yağdıran lastik mi ? 

uzak olsun.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Doğan Arşiray yazdı:

uzak olsun.

Katılıyorum. Çok kaliteli deyip dunlop satmışlardı bana :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...