İçeriğe Yönlendir

Audi A6 C6 2.0 TDİ Kaput - Yağ Seviye Sensörü İlişkisi

Eren Solak

Recommended Posts

Eren Solak

Kıymetli arkadaşlar herkese selamlar. Yaklaşık 1.5 yıldır 2008 Model A6 2.0TDİ (140HP) Mulitronic araç kullanıyorum. 

Sorunum şu; Araç genel olarak her 50-100 km de bir yağ seviyesi düşük uyarısı veriyor. Aracın hiç yağını kontrol etmeye gerek duymadan aracın kaputunu açıp kapatınca bu uyarı gidiyor. Araçta yağ eksiltmesi yok. Bu Vw grubu araçlarda kaputta bir yağ sensörü varmış. Nerededir. Bu sorunu nasıl çözebilirim başına gelen varmı. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Ayrıca Ankarada usta tavsiyelerine de açığım. Herkese iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

3.0 TDI kullanıyorum hiç duymadım böyle bir şey, yağ kesin var değil mi motorda?

Ankara'da benim bildiğim Atom Ali var, onun dışında Ankaralılar daha iyi yol gösterebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tekinler vosvogen Celal usta uygun olabilir. şaşmaz da.

tiguan da yağ müşürü bozulmuştu tek bir kablosu var zaten. içinden yağ akıyordu incecik yağ bitik motor patladı bittin mahvoldun servise gidip öpül mesajı çıkıyordu. sensörü değiştirmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Eren Solak yazdı:

Kıymetli arkadaşlar herkese selamlar. Yaklaşık 1.5 yıldır 2008 Model A6 2.0TDİ (140HP) Mulitronic araç kullanıyorum. 

Sorunum şu; Araç genel olarak her 50-100 km de bir yağ seviyesi düşük uyarısı veriyor. Aracın hiç yağını kontrol etmeye gerek duymadan aracın kaputunu açıp kapatınca bu uyarı gidiyor. Araçta yağ eksiltmesi yok. Bu Vw grubu araçlarda kaputta bir yağ sensörü varmış. Nerededir. Bu sorunu nasıl çözebilirim başına gelen varmı. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok memnun olurum. Ayrıca Ankarada usta tavsiyelerine de açığım. Herkese iyi günler dilerim.

Araçta yağ kesin var dimi kontrol ettinizmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

VAG gurubu araçların çoğunda kaput açık kapalı durumu için switch var.

Yalnız bunun yağ seviyesi ile alakası yok.

Motor yağının tam olduğuna eminseniz.

Muhtemelen yağ sensörünün kablosunda bir temassızlık veya arıza  var.

A6 ağır kaputunu bırakınca sertçe, oluşan sarsıntıdan sensör bağlantısı düzeliyor gibi oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaput tam kapanmadı veya algılamadı ise yağ kontrol edin ikazı çıkıyor, doğuştan ilk çıkışımda geri döndürmüştü, bilemedik kaputmuş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Solak

Değerli arkadaşlarım yorum yapan herkese teşekkür ederim. 

Evet arabamda kesin olarak yağ var. Eksiltme yapmıyor. Hiç yağına bile bakmama gerek yok dediğim gibi kaputu açıyorum hiçbirşeye bakmadan geri kapatıyorum ve yağ seviyesi düşük uyarısı 50-100km için sönüyor. @Hasan Karabekiroglu üstadım, acaba yağ sensörünün kablosu kolayca ulaşabileceğim bir yerde mi? Sanayiye gitmeden kontrol edebilir miyim? 

Mehmet Dagdeviren yazdı:

Araçta yağ kesin var dimi kontrol ettinizmi?

Evet hocam bu konuda hiç problem yok. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Life kaldırıp bakmak lazım, karter tabanında olur.

Örnek resim

image.png.a9ddc1f97bdf1433c4962ebcc3016312.png

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Life kaldırıp bakmak lazım, karter tabanında olur.

Örnek resim

image.png.a9ddc1f97bdf1433c4962ebcc3016312.png

yanda olabiliyor. altta hiç görmedim ben. öyel olsa ancak sıfıra düşünce haber verirdi. basıncı ölçemezdi. yani tiguanda yağ basıncından ölçüyordu yağın eksikliğini. belki bir basınç problemi vardır diye. yağ vardır ama pompa basmıyordur diye.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Tabi motor tipine göre değişiklik gösterebilir yerleri.

Ben CFFA, CFFB, CFGB, CFFD, CLLA, CLJA motor kodlarındakilere baktım

image.png.49f14eb29d98ab61a468cd39b733d73e.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Solak

Teşekkürler arkadaşlar. Sensörü önce temizleteceğim. Sorun devam ederse de değiştireceğim 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...