İçeriğe Yönlendir

ABB Ev Şarj Çözümü : Terra Home

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

https://new.abb.com/news/tr/detail/98705/abb-yeni-e-mobilite-ev-sarj-cozumu-arac-sahiplerinin-surdurulebilir-mobilite-hedeflerini-gerceklestirmelerine-yardimci-oluyor

ABB E-mobilite Las Vegas'ta düzenlenen dünyanın en etkili teknoloji etkinliği CES 2023'te yeni Terra Home şarj çözümünü tanıttı.

Bu yılın sonlarına doğru satışa sunulacak olan Terra Home, konut tipi elektrikli araç şarjı için yeni nesil tüketici tercihine öncülük edecek. Yenilikçi tasarım, kullanıcıların karbon ayak izlerini daha da azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını mümkün olan en iyi şekilde kullanmalarını sağlayacak.

2040'a kadar küresel olarak 340 ila 490 milyon şarj ünitesine ihtiyaç duyulacağı ve bu rakamın tüm elektrikli araç şarj kurulumlarının %82'sini temsil eden ev tipi şarj üniteleri tarafından domine edileceği tahmin ediliyor2

ABB E-mobilite'nin yeni evde şarj çözümünün duyurulması sebebiyle, pazar lideri tarafından yaptırılan ankette, küresel çapta sürücülere 2023 ve sonrası için en önemli öncelikleri soruldu. Anket, sürdürülebilirliğin en önemli motivasyonlar arasında yer aldığını ortaya koydu. Ankete katılanların %90'ı, gelecek nesiller için gezegeni korumaya yardımcı olacak seçimler yapma konusunda kişisel bir sorumluluk hissettBu durum, önümüzdeki yıl seyahat emisyonlarını azaltmak için harekete geçeceklerini teyit eden katılımcıların %86'sına da yansıdı. Elektrikli otomobile geçiş, özel araç kullanımının azaltılması ve toplu taşıma kullanımının artırılmasının yanı sıra, düşünülen en çevre dostu değişikliklerden biri olarak sıralandı.

Haberle ilgili konuşan ABB E-mobilite Kıdemli Başkan Yardımcısı Leon van de Pas şunları söyledi "Düşük karbonlu bir toplumu mümkün kılma çabamızda bir başka önemli başlangıcı işaret ederken, anket sonuçları sürücülerin bizimle yolculuk yapmaya hazır ve istekli olduğunu gösteriyor.
"Benzeri görülmemiş kullanıcı seçenekleri sunan yeni Terra Home, çok daha fazla sayıda insanın elektrikli mobiliteye geçişi basit ve şık bir şekilde benimsemesi için esneklik sağlıyor.” 
Terra-Home_Sustainability_Infographic_22

ABB E-mobilite'nin yeni Terra Home şarj çözümü, güneş enerjisi gibi yenilenebilir evsel kaynaklardan elde edilen elektriğe otomatik olarak öncelik verebilme özelliğiyle, özellikle katılımcıların yarısından fazlasına (%54) hitap edecek.

Terra Home sadece sürdürülebilir şarj seçeneği için değil, aynı zamanda stil ve sadelik açısından da yeni bir ölçüt oluşturuyor. Terra Home'un minimalist tasarımı, malzeme seçimi ve kişiselleştirilmiş kapak seçenekleri, birbirinden farklı evlere ve yaşam tarzlarına sorunsuz bir şekilde uyum sağlayacağı anlamına geliyor.

Bu arada, Plug N Charge gibi akıllı özellikler, araç ve şarj ünitesi arasında anında ve otomatik tanıma sağlayarak şarj yetkilendirmesini tamamen sorunsuz hale getiriyor. Buna ek olarak, interaktif aydınlatma özellikleri şarj oturumunun durumunu gösterirken, şarj durumuyla ilgili bildirimlere ABB E-mobility şarj ünitesi uygulamasından3 kolayca erişilebilir ve bu da bir şarjı doğrulamak için kullanılabilir ve yalnızca sahibinin Terra Home'larına bağlanabilmesini sağlar. 

Terra Home ve ABB E-mobilite arasındaki bulut bağlantısı, deneyimli bir ekibin şarj ünitesine uzaktan hızlı ve verimli bir şekilde servis vermesini sağlayarak iç huzurunu daha da artırırken, uzaktan ürün yazılımı güncellemeleri, kullanıcıların her zaman en yeni şarj özelliklerinden yararlanarak geleceğe dönük bir deneyim sunmasını sağlayacaktır.

ABB, daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor.  www.abb.com

ABB_E-mobility_Terra_Home_1.jpg
ABB_E-mobility_Terra_Home_4.jpgABB_E-mobility_Terra_Home_3.jpg

1 Çalışma aşağıdaki pazarlardan 5.500 sürücüyü kapsamaktadır: Avusturya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık, ABD

2 EVO Raporu 2022 | BloombergNEF | Bloomberg Finance LP (bnef.com)

3 Elektrikli araç sürücüleri için yeni nesil ABB E-mobility Charger Sync uygulaması ve kurulum görevlileri için Terra Config uygulaması 2023 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)

Bazı ülkelerde çözüm olacaktır lakin bizimki gibi çarpık kentleşmiş, binaların otoparkının olmadığı ülkelerde nasıl olur muamma. Yoksa sıfır emisyon için yenilenebilir enerji kullanılması çok mantıklı. Ama işte dünya nüfusunun büyük çoğunluğunu barındıran Çin, Hindistan gibi ülkelerde uygulanabilir mi, ne kadar efektif kullanılabilir, buna da bakmak gerek sanırım. 

Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinde, Kanadada, Avusturalyada falan çok rağbet görebilir ama :)  İskandinavları unutmuşum, oralarda da olur.

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

geleceği hayal etmek baya kolaylaştı...  bizde olurmu esas mesele bu...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Abi biz arabamızı park etmeye yer bulamıyoruz, nasıl şarj edecek yer bulacaz? :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektrifikasyon inovasyon ve emisyon

Murat Sahın yazdı:

Abi biz arabamızı park etmeye yer bulamıyoruz, nasıl şarj edecek yer bulacaz? :) 

toros zamanı her araba tüm dünyada kullanılabilir bir cihazdı artık coğrafyaya göre kullanım imkanında ayrışma var

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hayal ile başlayıp gerçekleşen teknolojilerin tamamına yakını 1~2 yıl gecikmeli de olsa kullanımımızda. Yeter ki bizlerde hayal edip üretmeye adım atalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Hayal ile başlayıp gerçekleşen teknolojilerin tamamına yakını 1~2 yıl gecikmeli de olsa kullanımımızda. Yeter ki bizlerde hayal edip üretmeye adım atalım.

evet, yaklaşık 80 senelik ite kaka yapılan zaman zaman duran kösteklenen niyetlenen çalışmaları anca gerçek oldu,  ama 1-2 senelik gecikmeyle yada 15-20 senelik çalışmayla değil....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

evet, yaklaşık 80 senelik ite kaka yapılan zaman zaman duran kösteklenen niyetlenen çalışmaları anca gerçek oldu,  ama 1-2 senelik gecikmeyle yada 15-20 senelik çalışmayla değil....

Farklı açıdan bakıyoruz ben teknolojik ürünlerin hayatımızda kullanımı,  siz otomobil üretimi. Sonuçta hayal ile başlayan iha/siha/elektronik/savunma sanayi nihayetinde pilli oto birkaç yıl gecikmelide olsa üretiyoruz. Köstekçiler pusuda bekliyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Farklı açıdan bakıyoruz ben teknolojik ürünlerin hayatımızda kullanımı,  siz otomobil üretimi. Sonuçta hayal ile başlayan iha/siha/elektronik/savunma sanayi nihayetinde pilli oto birkaç yıl gecikmelide olsa üretiyoruz. Köstekçiler pusuda bekliyor. 

o açıdan haklısın ve dediğin gibi ben farklı açıdan bakmıştım, aslında kızgınlıkla neden bu kadar geciktik diyerekte, yoksa biz bu işleri seneleer önce halletmeliydik, köstekçliler her zaman vardı hepte olacak, zira dünya üzerinde kendi içinde bu derece fazla köstekçi üreten ve düşmanı başka toplumda yoktur sanırım... bu işin birde toplumsa düzeyi var cahilliği var eğitim sisteminin yanlışları var, zincirleme gidiyor işte, nesye sen anladın beni...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

o açıdan haklısın ve dediğin gibi ben farklı açıdan bakmıştım, aslında kızgınlıkla neden bu kadar geciktik diyerekte, yoksa biz bu işleri seneleer önce halletmeliydik, köstekçliler her zaman vardı hepte olacak, zira dünya üzerinde kendi içinde bu derece fazla köstekçi üreten ve düşmanı başka toplumda yoktur sanırım... bu işin birde toplumsa düzeyi var cahilliği var eğitim sisteminin yanlışları var, zincirleme gidiyor işte, nesye sen anladın beni...

Atatürk'ün denize döktüklerinden arazi olarak kurtulanlar varya.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Atatürk'ün denize döktüklerinden arazi olarak kurtulanlar varya.....

:good1: az buzda değiller hani...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Ankara buyuksehir belediyesi sandim da heyecanlandim. Degilmis.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

. Sonuçta hayal ile başlayan iha/siha/elektronik/savunma sanayi nihayetinde pilli oto birkaç yıl gecikmelide olsa üretiyoruz. Köstekçiler pusuda bekliyor

Kim bu Ülke için tek bir taş bile koyarsa yolu aydınlık ve açık olsun.

Her şey Vatan için , biz böyle hissettik.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Konuyla alakalı olarak 22kw AC şarj cihazı kullanan var mı? Şuan piyasada uygun olarak ZES marka cihaz var sanırım. Fiyatı da 750usd civarı. Konuda bahsi geçen ABB Terra Almanya da 500euro civarı. Eğer TR de daha uygun bir cihaz bulamaz isek Almanya dan alıp yolcu beraberi şarj cihazı götürebilirmiyiz? Yasalmıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Doğan yazdı:

Konuyla alakalı olarak 22kw AC şarj cihazı kullanan var mı? Şuan piyasada uygun olarak ZES marka cihaz var sanırım. Fiyatı da 750usd civarı. Konuda bahsi geçen ABB Terra Almanya da 500euro civarı. Eğer TR de daha uygun bir cihaz bulamaz isek Almanya dan alıp yolcu beraberi şarj cihazı götürebilirmiyiz? Yasalmıdır?

siz şarj cihazı değil wallbox alacaksınız. akılsız. getirilir tabi ama montaj için yine vereceğiniz parayı kablolamayı unutmayın. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mehmet Göktürk yazdı:

siz şarj cihazı değil wallbox alacaksınız. akılsız. getirilir tabi ama montaj için yine vereceğiniz parayı kablolamayı unutmayın. 

Kablolama yapildi. Sadece wallbox montaji yapilacak. Bu aletler basit bir cihaz mi yoksa icinde komplike bir sistem var mi? Yurtdisinda alirsak ve ariza yaparsa TR de cözüm bulunabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Doğan yazdı:

Kablolama yapildi. Sadece wallbox montaji yapilacak. Bu aletler basit bir cihaz mi yoksa icinde komplike bir sistem var mi? Yurtdisinda alirsak ve ariza yaparsa TR de cözüm bulunabilir mi?

basit cihaz. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

ABB E-mobilite, şirketin akıllı ve güvenilir elektrikli araç şarj çözümleri aracılığıyla emisyonsuz bir gelecek sağlama misyonu çerçevesinde bir milyonuncu elektrikli araç şarj ünitesi teslimini gerçekleştirdi.  

85'ten fazla pazarda faaliyet gösteren ABB E-mobilite'nin 2022 yılında İtalya'nın Valdarno kentinde 16.000 m2'lik alana yayılan 30 milyon dolarlık yeni üretim tesisinin faaliyete geçmesiyle şirketin üretim kapasitesi son iki yılda iki katına çıkmış oldu. Son teknoloji üretim tesisi, yedi üretim hattı sayesinde her 20 dakikada bir DC hızlı şarj ünitesi üreterek sektör için yeni bir standart oluşturdu ve şirketin son yıllarda kaydettiği olağanüstü büyümeyi sürdürmesini sağladı.

ABB E-mobilite, Valdarno'daki tesisinin yanı sıra küresel çapta da genişlemeye devam ediyor. Şirket, Ocak ayı başında, kamusal şarj, okul otobüsleri ve filolar için yılda 10 bin adet'e kadar şarj ünitesi üretecek olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yeni üretim tesisinde üretime başladı. 2022 yılında ayrıca ABB E-mobilite'nin Çin'in önde gelen şarj sağlayıcısı Chargedot'taki hisselerinde de önemli bir artış yaşandı.

Duyuru üzerine konuşan ABB E-mobilite CEO'su Frank Mühlon şunları söyledi: “2010 yılında AB'nin ilk 50kW şarj ünitesinin üretiminden, üç dakikadan kısa bir sürede 100 km menzil sunabilen Terra 360'ın lansmanına kadar, ABB E-mobilite uzun zamandır emisyonsuz bir mobilite geleceği yaratmak için gerekli yenilikleri geliştirmeye çalışıyor.

Kaynak : https://go.insideplus.abb.com/news/tr/details/99585/abb-e-mobilite-bir-milyonuncu-elektrikli-arac-sarj-unitesini-teslim-etti

ABB_E-mobility_growth_facilitated_by_doubling_production_capacity_following_launch_of_new_DC_fast_charger_facility_in_Valdarno.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selçuk Keleş

ABB-robot-in-Cleon-plant-April-2022-Picture-Renault-Group_v2.jpg

ABB Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, "ABB, Renault Grubu ile yirmi yılı aşkın bir süredir çalışmaktan gurur duyuyor ve ürün serilerinin elektrifikasyonunu hızlandırırken onlarla bir kez daha işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Renault Grubu, başarılı Renault Zoe modeli ile elektrikli araç pazarında bir öncü haline geldi. Esnek üretim konusundaki uzmanlığımızla, hepimiz sürdürülebilir ulaşım geleceğine doğru ilerlerken bu başarıların devam etmesini sağlamak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

ABB'nin robotik otomasyon çözümleri, Renault Grubu'nun Cléon ve Douai Fransa'daki gelişmiş e-motor montaj hatlarında kapasite artışı sağlanmasına yardımcı olacak. Şirketin Douai tesisinde ABB teknolojisi, yeni gelişmiş gövde kaynak hatlarıyla yeni nesil elektrikli araçların üretilmesine yardımcı olacak.

Renault Grubu'nun sürdürülebilir kârlılık oluşturmaya yönelik dönüştürücü 'Renaulution' stratejisini destekleyen siparişler, ABB'nin Renault Grubu'nun en büyük EV üretim teknolojisi sağlayıcılarından biri olma konumunu sağlamlaştırıyor. ABB'nin tüm üretim sürecini destekleyen teknolojisi ve çözümlerini öne çıkarıyor.

ABB, geniş endüstriyel robot portföyünün yanı sıra, robot hareketinin güvenlik denetimini sağlayan, daha yalın otomasyon hücreleri ve daha yakın işbirliği sağlayan SafeMove yazılımı ile motor sargı, dengeleme ve test dahil olmak üzere karmaşık süreçler için entegrasyon uzmanlığı ile ABB'nin kapsamlı ürün portföyünden 50'den fazla ek yazılım uygulamaları sağlıyor.

ABB'nin Robotik bölümü, aktarma organları ve pil montajının yanı sıra gövde kaynak ve EV'lerin boyanması ve contalanması için küresel bir teknoloji sağlayıcısıdır. ABB, robot teknolojisinin yanı sıra EV şarj çözümlerinde dünya lideridir ve dünyanın en büyük elektrikli araç OEM'leri ve ülke çapında EV şarj şebekesi operatörleri için tercih edilen bir ortaktır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...