İçeriğe Yönlendir

W203 Kalorifer Peteği Temizliği

Hamit inan

Recommended Posts

Hamit inan

Kalorifer radyatörü tikaninca bir kaç sefer kimyasal ile temizlemistim ama randıman vermemişti. Biraz usendigimden biraz tirstigimdan sokmuyordum. Bu hafta içi 1300 km'lik sehirler arası yolculukta elektrikli su pompasida gidince bayağı bir üşüdük ve ilk işim peteği sökmek oldu. 

W203 lerde petege ulaşmak için.

Direksiyon, gösterge, direksiyon altı,  orta konsol, gaz pedalı ve haliflex sokulmek zorunda.

ii1kp94.jpg

Direksiyon altından yandan görülüyor.

nbpxn2z.jpg

Ünlü petek :) biraz zorlanarak çıkıyor. Kenarda bulunan ezilen kısım boru değil destek profili.

p9i2b96.jpg

Sadece iki üç kez su ile carkalaninca içinden çıkan pas parçaları.

rt9grie.jpg

Tartışmalı konulardan birisi 

Porcoz ile petek temizlenir mi? 

Önce 4-5 sefer basınçlı su verdim daha sonra 15 dakika saf porcozde bekledi. yeniden 3-5 kez basınçlı su ile yıkadım yeniden 15 dakika porcozde bekledi ve yeniden basınçla bolca yıkandı. Sonuç ortada. Yarım yamalak ancak açıldı alüminyum kanallarda ise bu kadar beklemeye rağmen ciddi bir hasar oluşmadı. 

Sonuç olarak 10-20 yaşında bir araçta öyle makine ile kimyasalla v.s. ile temizlik randıman vermez. Gözler açılsa bile o lavoboya dolan yılların birikimi erimez ve yeniden tıkar. Dediğim gibi bizzat ben sokmeden iki kez temizledim ama randıman almamıştı.

ng0khs6.jpg

Birde sağda solda duyduğum makine ile temizleyen temizler iken içine laboba açıcı madde atan armutlar var. Uzak durun bu şahsiyetlerden. Peteğin conta kismida asinmisti. Yenilemeye karar verince laboba acı denedim. Bildiğim kadarı ile kuru asit diye geçen bir madde. Çok çok tehlikeli bir kez daha şahit oldum buna. Aracınız çöp olur o kadar diyeyim. 

2 dakika içinde alüminyum resmen yandı kağıt gibi kaldı yandı karardı resmen.

Malzemeler geldiğinde kaldığım yerden devam. Araç dinlensin biraz :)

m8fa9ye.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zorlu bir çalışma tebrikler, lakin söküldü ise değişse iyi olmaz mı? temizliği genelde sökmeden motor tarafından giriş çıkış hortumu üstünden yaparlar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

zorlu bir çalışma tebrikler, lakin söküldü ise değişse iyi olmaz mı? temizliği genelde sökmeden motor tarafından giriş çıkış hortumu üstünden yaparlar?

Temizlik kurtarır sandım ama malesef. O yüzden değişecek abi. Zaten o kadar zahmet çektikten sonra değişmek gerek. Gözden çıkarınca porcoz morcoz ne varsa üstünde denedim :) hikaye olduğu çıktı ortaya

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bence de aslında çok riskli de aluminyuma öyle malzemeler temas ettirmek içim cız etti bir an

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kolay gelsin. Tüm bunlar çeşme suyu ve kalitesiz antifriz kullanımının sonuçları malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mustafa Arıkan yazdı:

Kolay gelsin. Tüm bunlar çeşme suyu ve kalitesiz antifriz kullanımının sonuçları malesef.

Kesinlikle ama 21 senenin birikimi de var araçta 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hamit inan

İleride birileri ihtiyaç duyar diye ekleme yapayım. Aracın petek degistikten sonra sıvıları doldurup yarım saat kadar peteği açınız. Kaçak olup olmadığını denemeden toplamayın

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Fatih Akbaş

Değiştir.Kurtul kaç sene bindik buz gibi arabaya.Sağolasın abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...