İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Rolantide Tekleme

Kutlu Bozgaç

Recommended Posts

Kutlu Bozgaç
(düzenlendi)

Öncelikle tüm milletimize baş sağlığı ve  geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Arabam ford focus 2 2005 ghia benzin lpg li.

Araçta rölantide motor sarsıntılı çalışıyor ve ardından motor arıza yanıp sönüyor, devir kendini yukarı atıyor titreme geçiyor ve arza lambası stabil yanmaya başlıyor  kalkarken veya sürüş esnasında araba boğuluyor gaz yemiyor ardından bir anda fırlıyor resmen araba. buji buji kablosu bobin, krank mil sensörü değiştirildi subab yapıldı fakat değişen bir şey olmadı. sabit hızda giderken bile bir anda gaz yememeye başlıyor motor arza yanıp sönüyor motor arza yanıp sönmeden normale geçtiği anda araba normale dönüyor fakat 50 metre sonra yine aynı şeyler oluyor.

Ve o gaz yememe yolda giderken boğulma titreme yaptığında ise pedalda bir sınır gibi bişey var dip gaz'a yakın bir yerlerde oraya kadar basınca araba normale dönüyor fakat ardından yine aynı oluyor.

benzin ve lpg de hiç fark etmeden bu sorunları yapıyor. 

gitmediğim yer kalmadı büyüklerimden ve hocalarımdan bir çözüm bekliyorum saygılar.

** Videolar mevcut fakat yüklemeye çalışırken bu türde dosya yüklenemez diyor. Nasıl yükleneceği konusunda bir yardımcı olan ile olursa da yüklerim veya mesaj atarım teşekkürler.

tarihinde Kutlu Bozgaç tarafından düzenlendi
SEHVEN, eksik açıklama
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

motor sıcak ve soğukken değişmiyorsa ateşleme sorunudur, değişiyorsa subap veya lpg kalibrasyon sebepli olablir.. 

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç
Mehmet Ozyurek yazdı:

motor sıcak ve soğukken değişmiyorsa ateşleme sorunudur, değişiyorsa subap veya lpg kalibrasyon sebepli olablir.. 

mehmet hocam özürlerimi iletiyorum, eksik yazmıştım o anda tam kullanmayı bilmediğim için forumu. Buji buji kablosu, krank mil sensörü, subap değiştirildi ve yapıldı. değişen bir şey olmadı sıcak soğuk fark etmiyor hele ki klima açık olursa araba sönecek duruma geliyor kalkarken stop edecek gibi oluyor. saygılar 

@Çağlar Bayur abimin ise bir çok yorumunu değerleri bilgilerini okudum, görür mü açtığım konuyu görmez mi diye de etiketlemek istedim abi seni saygılar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg var mı araçta.. varsa lpg'yi depodan kapatıp bir süre deneyin.. 

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç
Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg var mı araçta.. varsa lpg'yi depodan kapatıp bir süre deneyin.. 

lpg beyni sökülüp ortalama 700 km yol kat ettim fakat değişen bir şey olmadı hocam,  mesela şu anda lpg bağlı ama depoda boş ort. 500 km dir benzinde kullanıyorum aracı yine yapıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Silindir kompresyonlarını tekrar ölçtürün. 

Arıza koduna bakıldı mı ? Arıza vermiyor mu hiç ?

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç

bir çok silindirde ateşleme hatası meydana geldi diye hata veriyormuş hocam  ustanın söylediği üzre.

kompresyonları ölçtüm bir sıkıntı yok, ateşleme hatası veriyor dedi daha yeni aradım, mekanik bir durum olduğunu sdüşünmüyorum elektriksel mekanik olsa her zaman yapar fakat bu yapıyor düzeliyor yapıyor düzeliyor dedi. elektrikçiye gittiğimde ise o da bana elektriksel bir şey yok mekanik bir durum var dedi. anlamak çok güç herkes topu birbirine atmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bobini tekrar değiştirin. Sensörler doğru çalışıyor mu bakmak gerek.. iyi bir teknisyen lazım size 

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç

buji kablosu bobin tekrar tekrar denendi hocam, elimden gelmediği için sensörleri kontrol etmek ustanın eline kalıyorum mağlum. videoları yükleyebilsem yükleyeceğim ama video türünü kabul etmiyor .

sürekli bir titreme ve gaz yememe yok bu yüzden mekanik olmadığını söylüyor usta. fakat çoğu zaman var gaz yememem. gaz yemediği anda motor arza yanıp sönüyor sürekli yanmaya başladığı anda araba normale dönüyor veyahutta ben gaz pedalına fazla bastığımda  

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Gaz kelebek sensörünüde kontrol edin silkeleme, aniden gaz kesme yaptırır. Vakum kaçakları var mı onada bakın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç
Ömer Sarıgül yazdı:

Gaz kelebek sensörünüde kontrol edin silkeleme, aniden gaz kesme yaptırır. Vakum kaçakları var mı onada bakın 

nerdeyse nokta atışı yaptınız sade bir şekilde evet sorunum bu teşekkür ederim onları da söyleyeceğim ustaya bakalım ne diyecek bir de hocam krank sensörü ile alakalı bir problem olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Kelebek sensör fişini çekin deneme için gezin, düzelme varsa sensör arızalı olabilir, direk değiştirin zaten ucuz bir parça.

Bu arada arızalı olunca bu sensöre ait hata kodu vermiyor benim focus 1 

Krank sensörü hareketsiz bir parça kolay ariza yapmaz, yaparsada motor çalışamaz

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç
Ömer Sarıgül yazdı:

Kelebek sensör fişini çekin deneme için gezin, düzelme varsa sensör arızalı olabilir, direk değiştirin zaten ucuz bir parça.

Krank sensörü hareketsiz bir parça kolay ariza yapmaz, yaparsada motor çalışamaz

hocam dün aradım ustayı söyledim dediklerinizi aynen, o sensörde olsa boğaz kelebeği ile alakalı bir arıza atar fakat atmıyor dedi. şimdi girip mesajınızı okudum tekrar söyleyeceğim şimdi. bu arada tam kullanmayı bilmediğim için forumu araç cinsim yanlış yazıyor aracım focus 2 hocam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gaz kelebek sensörü arıza kodu yazmayabilir zira aızalı olması değil arada yanlış değr yollaması söz konusu ise

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç
Çağlar Bayur yazdı:

gaz kelebek sensörü arıza kodu yazmayabilir zira aızalı olması değil arada yanlış değr yollaması söz konusu ise

sizin fikirlerinize de çok değer veriyorum hocam, arabayı yüksek devirli kullandığım zaman bir problem yok ort. 2.750 3000 üstünde bir sorun yok, fakat düşük devirlerde bir anda sanki tıkanıyor gibi gaz yememeye başlıyor ve motor titriyor fark ettiriyor titrediğini 40-50 km/h ile giderken boşa attığımda bir titreme fark ettiriyor kendini. rölantide ise de aynısını yapıyor yavaş yavaş bir titreme geliyor sonra ciddi manada titriyor sonra motor arıza yanıyor devir kendini 1000 lere atıyor titreme kesiliyor ve sonrasında motor arsa yanıp sönme durumundan hep yanmaya geçiyor fakat 1 dakika sonra yine aynı şeyler yaşanıyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Sanki araç kontrolsüz hava aliyor gibi geldi bana. Emiş hortumlari kontrol edilmeli. Aracınızda cat oncesi ve sonrasinda olmak üzere iki tane oksijen sensorü mevcut. Acaba bu sensörler ne durumda ? Kablolarinda kopukluk varmı? Araçta guage menude dtc kodu varmı? Bilgisayara baglaninca ariza kodu ne çikiyor acaba? 

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç
Çağlar Bayur yazdı:

sensörü söktüğümde araba direkt söndü. motor sistem arızası hız sınırlandırıldı diye uyarılar vermeye başladı. ardından ben de çalıştırmadım geri taktım sensörü yerine abi.

Ömer Sarıgül yazdı:

hocam söktüğümde motor sistem arızası diye uyarı verdiği için çalıştırmaya cesaret edemedim açıkçası bir ikincisi akışmetreyi söktüm o rölantide iken gelen titreme gelmez oldu ama yine  giderken tıkanma silkeleme yapıyor.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Kutlu Bozgaç yazdı:

sensörü söktüğümde araba direkt söndü. motor sistem arızası hız sınırlandırıldı diye uyarılar vermeye başladı. ardından ben de çalıştırmadım geri taktım sensörü yerine abi.

hocam söktüğümde motor sistem arızası diye uyarı verdiği için çalıştırmaya cesaret edemedim açıkçası bir ikincisi akışmetreyi söktüm o rölantide iken gelen titreme gelmez oldu ama yine  giderken tıkanma silkeleme yapıyor.

Stop etsede sorun olmaz sağlam mı değil halen belli değil? Kelebek sensörü voltajlarina forscandan bakılmalı

Akışmetre temizliği, vakum kaçakları ve karter subabı durumuna da bakılabilir. Bir taraftan hava alıyor olabilir 

Yorum bağlantısı
Kutlu Bozgaç

akışmetre temizliği yapıldı hocam fakat takınca araba rölantide yine sapıtıyor, yarın adanaya gideceğim bakalım inşallah hallettirebilirim bu sorunu. bizim tarsusta gitmediğim yer kalmadı çünkü.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Görkem Karakaş

Sorun çözüldü mü hocam

Kutlu Bozgaç yazdı:

akışmetre temizliği yapıldı hocam fakat takınca araba rölantide yine sapıtıyor, yarın adanaya gideceğim bakalım inşallah hallettirebilirim bu sorunu. bizim tarsusta gitmediğim yer kalmadı çünkü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...