İçeriğe Yönlendir

Baskı Balata Mapa'yı Nasıl Bilirsiniz?

Avni Karataş
Çözüme git Avni Karataş tarafından,

Recommended Posts

Avni Karataş

Geçenlerde açtığım başlıktan sonra sizlerinde tavsiyesi ile baskı balatadan baslamaya karar verdim sorunu çözmek için.

Araştırmaya başladım da abiler,

MAPA markası ile karşılaştım. Diger markalar ile (luk,valeo) muhteşem fiyat farkları var. Evet mutlaka onlar kadar kaliteli olmasada bu MAPA çok mu kötüdür? Önerir misiniz? Artısı eksisi nedir? Benim de aracım sonuçta B sınıfı yaşını almış ekonomi odaklı bir araç. (Ford Fiesta 1.4 tdci 2008)

Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

deprem sonrasında otoban tek şeride düşmüştü, insanlar çok dur kalk yaptı ve birçok insanın debriyaj balatası bitti orda, yolda kaldılar. demem o ki parça kalitesinin ne zaman nerde lazım olacağı belli olmaz, mapa, sacs, valeo iyidir kötüdür diyemem ama bakımı eksik etmemek lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Avni Karataş yazdı:

Geçenlerde açtığım başlıktan sonra sizlerinde tavsiyesi ile baskı balatadan baslamaya karar verdim sorunu çözmek için.

MAPA markası ile karşılaştım. Diger markalar ile (luk,valeo) muhteşem fiyat farkları var. Evet mutlaka onlar kadar kaliteli olmasada bu MAPA çok mu kötüdür? Önerir misiniz? Artısı eksisi nedir? Benim de aracım sonuçta B sınıfı yaşını almış ekonomi odaklı bir araç. (Ford Fiesta 1.4 tdci 2008)

Koşarak uzaklaş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Can Akay
Avni Karataş yazdı:

Hocam otomobil marka, model ve hatta yıl aralığına göre dahi farklılık gösteriyor. Mapa yerli bir marka. Luk Alman, Valeo da Fransız markası. Renault otomobillerin birçok aralığında Valeo, alman grubu otomobillerin birçoğunda da Luk marka debriyaj setleri çıkıyor. Debriyaj setleri kullanıma göre yine en azından 50 bin km'ye kadar gidiyor. Ben olsam kafam rahat olsun isterdim. O yüzden LUK takar geçerdim ama tercih sizin tabi ki

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mapa balata malzemesi sert, vites geçişlerinde hızlıca devir oturuyor , volant ile baskı tam paralel basarsa nefis oluyor

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Avni Karataş
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

mapa balata malzemesi sert, vites geçişlerinde hızlıca devir oturuyor , volant ile baskı tam paralel basarsa nefis oluyor

Çağlar abi deneyeceğim muhtemelen. Muhteşem fiyat farkları var çünkü. Sizden anladığım kadarıyla iyi bir usta ile bu işi yapmak lazım.

tarihinde Avni Karataş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Çağlar Bayur yazdı:

abi ses yapıyor diyolaaaa

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Avni Karataş yazdı:

Çağlar abi deneyeceğim muhtemelen. Muhteşem fiyat farkları var çünkü. Sizden anladığım kadarıyla iyi bir usta ile bu işi yapmak lazım.

Ben alacaktım, Çağlar abi dedi ki balatayı tornacıya götür volanta merkezlesin. Usta yapmasın merkezleme işini. Ancak ben usta ve tornacıya izah edemedim, Mapa balatanın üreticisini aradım parça kodlarımız aynı dedi ama balatayı bulamadım. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Demir yazdı:

abi ses yapıyor diyolaaaa

nesi ses yaparmış balata mı?

Serkan Toker yazdı:

Ancak ben usta ve tornacıya izah edemedim,

tornacı olsam ben de anlamazdım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Çağlar Bayur yazdı:

abi baskı balata volan da titreme yapıyor durduğu yerde ses çıkıyor diyolar ama tecrübe etmedim 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Demir yazdı:

abi baskı balata volan da titreme yapıyor durduğu yerde ses çıkıyor diyolar ama tecrübe etmedim 

titreme, volanta tam basamayan baskı dan yapar, yani volat ile baskıparalel değil ise. volant yüzeyi mor renk alır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

İyi ki tornacı değilsin o zaman.. :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

İyi ki tornacı değilsin o zaman.. :D 

müşterisine göre değşir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • Çözüm
Avni Karataş

ÇÖZÜLDÜ.

Arabanın baskı balatasını gectigimiz gün LUK marka ile degistirdim. Daha önce açmış olduğum debriyajdan gelen gıcırtı sesi olayı da çözülmüş oldu. Debriyaj bilyesi bozulmus. Debriyajdan da cok rahatsızdim. Aşırı sertti ve kavramasinda problemler vardı. Vites gecislerinden vs. Neyse söktuk baktık ki incelmis olmasına ragmen bitik değildi. Markasına baktık ki MAPA. Bir daha asla bindigim arabaya bile isteye bu markayı kullanmam. Degistirdigimden beridir inanılmaz fark var arada.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Luk her zaman sorunsuz ve sessizdir. Mapa için distribütör bildiğim kadarıyla birebir değişim garantisi veriyor. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Avni Karataş yazdı:

ÇÖZÜLDÜ.

Arabanın baskı balatasını gectigimiz gün LUK marka ile degistirdim. Daha önce açmış olduğum debriyajdan gelen gıcırtı sesi olayı da çözülmüş oldu. Debriyaj bilyesi bozulmus. Debriyajdan da cok rahatsızdim. Aşırı sertti ve kavramasinda problemler vardı. Vites gecislerinden vs. Neyse söktuk baktık ki incelmis olmasına ragmen bitik değildi. Markasına baktık ki MAPA. Bir daha asla bindigim arabaya bile isteye bu markayı kullanmam. Degistirdigimden beridir inanılmaz fark var arada.

çıkan balata yeni mi takılmıştı?

Yorum bağlantısı
Avni Karataş

Abi ben gecmisini bilmiyorum balatanin arabayı alali 1 sene kadar olacakta. Usta balatan bitmemis kullanilabilirdi hala dedi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Avni Karataş yazdı:

Abi ben gecmisini bilmiyorum balatanin arabayı alali 1 sene kadar olacakta. Usta balatan bitmemis kullanilabilirdi hala dedi 

mapa dan kaçış ın sebebi ne oldu o zaman onu anlamadım

Yorum bağlantısı
Avni Karataş
Çağlar Bayur yazdı:

mapa dan kaçış ın sebebi ne oldu o zaman onu anlamadım

Abi çok sertti debriyaj. Vites gecisleri simdi ki kadar rahat olmuyordu. Sonra o gıcırtı sesi de degistirmeme vesile oldu. Suan ki hali cok daha konforlu geldi. Mapa ninda bitmemesine rağmen bu durumları yaşatması ön yargı olusturdu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Avni Karataş yazdı:

Abi çok sertti debriyaj. Vites gecisleri simdi ki kadar rahat olmuyordu. Sonra o gıcırtı sesi de degistirmeme vesile oldu. Suan ki hali cok daha konforlu geldi. Mapa ninda bitmemesine rağmen bu durumları yaşatması ön yargı olusturdu.

her baskı özelliğini kaybetmeye başladıkça pedal sertleşir marka ile ilintisi yok , her yeni baskı balata değişimi sonrası  pedal yumuşar, balata bitmesi ayrı baskı yamulması (zamanla olur her markada) ayrı ama ustaların çoğu da farkı bilmez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Avni Karataş
Çağlar Bayur yazdı:

her baskı özelliğini kaybetmeye başladıkça pedal sertleşir marka ile ilintisi yok , her yeni baskı balata değişimi sonrası  pedal yumuşar, balata bitmesi ayrı baskı yamulması (zamanla olur her markada) ayrı ama ustaların çoğu da farkı bilmez.

Doğrudur Çağlar abi benim sizler gibi tecrübem ve bilgim yok. Sadece tecrübe ederek yorumlayabiliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Levent Puslu

Taunus'a iki kez mapa almıştım bir kaç gün sonra sertleşme yapmıştı %50 daha pahalı olmasına rağmen luk takıp sorundan kurtuldum baskı bitene kadar ilk günkü pamukluğunu koruyor.

Baskı setim bitse 250 tl mapa var deseler takmam o derece.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

titreme, volanta tam basamayan baskı dan yapar, yani volat ile baskıparalel değil ise. volant yüzeyi mor renk alır

Yarim debriyaj yaksak biraz? Alışır abey?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...