İçeriğe Yönlendir

61/1-C Trafik Cezası Sürücüye mi Araç Sahibine mi Yazılır?

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

Geçen sene 61/1-C maddesinden toplamda 6 kez benim araçlara 2 kez de komşunun aracına ceza yazıldı.

Merak ediyorum bu ceza sürücüye mi araç sahibine mi yazılır?

Bugün memura sordum araç sahibine yazılır dedi. Ceza rehberini açtı baktık ''sürücülere yazılır'' diyor. Ceza yazamasın dedim. Ben 4 yıldır görev yapıyorum yazıyorum dedi.

4 yıldır bu işi yapıyor olman doğru biliyorsun anlamına gelmez diyemedim tabilki de :D

Ceza yazmadı.

Şunu merak ediyorum. Sürücülere yazılır dendiği halde plakaya yazılması doğru mu?

61/1-C maddesinin açlımı; Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Yanlış anlamazsanız 6 kere aynı kabahatin işlenme sebebini merak ettim 🙂 Sonuçta maddi bir kayıp var, yazık bence. 

Eğer ceza puanı gerektiren bir şey ise plaka sahibine yazılması veya araç sahibine yazılması gibi durum bence değişir. Nasıl değişir derseniz;

Hatalı park var ama sürücü ortada yok, memur sürücünün gelmesini bekleyemez, hali ile plakaya yazılır. Araç sahibi puan için itiraz edebilir, aracı şu kişi kullanıyordu der ve bu durum bir şekilde kanıtlanırsa puandan kurtulur. Ama cezayı öder. 

Eğer kabahati memur sürücüye doğrudan tebliğ ederse problem yok zaten kullanana yazılır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

park halindeki aracın sürücüsünü nasıl tespit edecek?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Nihat hocam hatalı parktan bu kadar çok ceza yememek için bir çözüm bulunamaz mı?

Çağlar abiden ödünç vesile ile, artık hatalı park için ceza yazmaya falan uğraşmıyorlar. Aracın fotoğrafını çekip gidiyorlar. Makbuz posta marifeti ile geliyor. Şoför falan aramıyorlar yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Aracın fotoğrafını çekip gidiyorlar. Makbuz posta marifeti ile geliyor.

işte bu bilgi makbule geçti, o zaman yazamaz? araç sahibine yazmış oluyor

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

işte bu bilgi makbule geçti, o zaman yazamaz? araç sahibine yazmış oluyor

Abi adam araç sahibini mi arasın? Diyelim park ettin, 1 saat gelmedin. Oturup 1 saat şoförü de beklemez memur. İlçede bir noktada uygulama var, bir tur atar, bu turda plakaları anonslar. Caddenin sonundan döner gelir, arabadan bile inmez, az önce anonsladığı plakalar orada duruyorsa fotoğraflarını çeke çeke ilerler. Yeni araç park edilmişse onu da anonslar, caddenin diğer başından döner, onları da fotoğraflar. Sonra cezası geliyor :D 

Trafiği falan engellemiyorsa fotoğrafını çekip makbuzu postalıyor. Engelliyorsa arabayı da çekip götürüyorlar. Çoğu araç parktan dolayı çekilirken de sahibine yada şoföre bilgi verilmez mesela, sonra gider arabam hangi otoparka çekildi diye bakarsın. Hatta e devlette bunun kontrolü için buton var :D 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yanlış anlamazsanız 6 kere aynı kabahatin işlenme sebebini merak ettim 🙂 Sonuçta maddi bir kayıp var, yazık bence. 

Çıkmaz sokak tabelası olan sokağın içine araç park etmek.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Çıkmaz sokak tabelası olan sokağın içine araç park etmek.

Sokakta park yasak yazıyor olmalı. Yoksa sokak içi parka da ceza yazamaz. Sokak da muhtemelen merkezi yerde olabilir hocam. neyse konu bu değil. 

polis sürücüyü bulursa ona yazar. Bulamazsa araca yazar. Araç sahibi ben değil arkadaşım park etmiş diye itiraz ederse veya hukuki yola giderse olay suçu işleyen sürücüye döner. Polis sürücüyü görmüşse araca ceza yazamaz. Üşengeçlik yapmış ya da pratik olmak istemiş

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

park halindeki aracın sürücüsünü nasıl tespit edecek?

Arabanın sahibini arayıp sorsun 😂

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Murat Sahın yazdı:

Nihat hocam hatalı parktan bu kadar çok ceza yememek için bir çözüm bulunamaz mı?

Çözüm var ama çözecek kurum elindeki yetkinin farkında değil.

Bu cezalar cimer üzerinden gelen şikayete karşılık işimizi yapıyoruz demek için yazılıyor.

Şikayet gerçeği yansıtmıyor diyecek bir memur olsa çözülecek.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sokakta park yasak yazıyor olmalı. Yoksa sokak içi parka da ceza yazamaz. Sokak da muhtemelen merkezi yerde olabilir hocam. neyse konu bu değil. 

Park yasak tabelası yok. Evet merkezi yerde. Aynı bölgede çıkmaz sokak olup girişinde çıkmaz sokak tabelası yok ama içeride park yasak tabelası var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

Park yasak tabelası yok. Evet merkezi yerde. Aynı bölgede çıkmaz sokak olup girişinde çıkmaz sokak tabelası yok ama içeride park yasak tabelası var.

genelde bir binada kalbur üstü birisi varsa binasının önüne o tabelyaı koydurabiliyor, sarıyerde var, komple sokak serbest, bir binanın önü yasak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Çağlar Bayur yazdı:

genelde bir binada kalbur üstü birisi varsa binasının önüne o tabelyaı koydurabiliyor, sarıyerde var, komple sokak serbest, bir binanın önü yasak

Abi neresi burası, 12 senelik Sarıyerli olarak çok merak ettim :-)

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Araç sahibine yazılır.

Bende hatalı parktan ceza yedim ve aracım çekildi.

sonrası250+30+327 TL cik giydirdiler. 
Benim aracı başkası da kullanabilirdi. 
Artık cezalar doğrudan araç sahibine yazılıyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sürücü veya ruhsat sahibi fark etmez. Araç sahibi hatalı park etti plakaya yazıldı ödeyecek kişi belli. Araç sahibi şirket plakaya yazıldı, işletme kimden tahsil edecek belli. Herşeyi devletten beklemeyi bırakın🍆

Kural eski teknoloji yeni. Çek fotoyu bitti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

anayasa mahkemesi imar kaçaklarında derki; yapı sahibi, mülk sahibi değildir. Yapı sahibi, kaçak inşaatı yapandır, bu kiracı da olabilir, başkası da olabilir. Kiracımızın evde/dükkanda yapmış olduğu kaçak, para cezası olarak kiracıyı bağlar. Ama kaçak aynı zamanda binadadır ve tapuya şerh olarak işlenir. Ruhsat/iskan hükümsüz hale gelir. 

Yorum bağlantısı
Ali Çanakçı

Ceza kime yazılırsa yazılsın 6 kere tekrara düşmüş. Bence öncelikle bunu ortadan kaldırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Çanakçı yazdı:

Ceza kime yazılırsa yazılsın 6 kere tekrara düşmüş. Bence öncelikle bunu ortadan kaldırın.

6 kere tekrara düşmemiş. 2 aracıma 3 kez yazıldı. Polis geldiğinde herkese yazıp gidiyor. Tabi görmüyoruz biz, uzaktan resim çekip gidiyor.

Yazılan ceza maddesi gerçekle örtüşmüyor. Bunu söylediğimde amir yaz dedi, örtüşmezse en yakınını yazıyoruz diye cevap veriyorlar.

Çok sıkıştırırsam, arabaları çekip sokağın boş halinin resmini çekip gidiyorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Gökhan Tuna yazdı:

Abi neresi burası, 12 senelik Sarıyerli olarak çok merak ettim :-)

ted spor klubü arka tarafına denk gelen sokakta, arabaların çekildiği yerde, 100 mt yan tarafındaki otoparka.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kanuna göre trafik işareti varsa 61/1-b maddesine göre ceza yazılıyormuş. Madde öyle diyor :) "c" bendi ile döner kavşak içine park edersen de ceza yazılıyor anladığım kadarıyla. Oralarda park edilmez işareti yok. 

Kanundaki sürücü kavramından kasıt bence aracı kullanan birey. Aracın sahibi o aracın sürücüsü oluyor.

Zaten ehliyet yoksa kanunlara uymayan kişi olarak zanlı/fail/suçlu oluyoruz. Kanunda da trafik suçu kavramıyla beraber sürücü yerine fail kavramı ortaya çıkıyor. 

Bu mantıkla yap kazayı, ondan sonra oradan uzaklaş. Sürücü yoksa ceza verilemez gibi bir durum oluyor. 

Benim mantığıma göre; arabanın anahtarını elimizle verdiğimiz andan itibaren bizim malımızın başına gelenden de biz sorumluyuz. Ben periyodik bakımlar haricinde, kardeşim hariç anahtarı kimseye vermem.  

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...