İçeriğe Yönlendir

Mercedes Benz S320 için xenon ?

Ömer Gülmezoğlu

Recommended Posts

Ömer Gülmezoğlu

merhaba,

ben foruma yeni uye oldum ve forumdaki herkese selam ve sevgilerimi ileterek baslamak istiyorum. diger uye arkadaslar gibi benim de kendi aracimin aydinlatma sistemiyle ilgili teknik bilgiye ve de oneriye ihtiyacim var.

benim aracim 97 model mersedes s 320 long. orjinalinde h7 uzun , h1 kisa huzme halojen ampulleri ve far silecekleri var. xenon donusumu icin mersedesin bu kasa icin urettigi orjinal takimini kullanma sansim var ancak sadece kisa huzmeyi xenona donusturebiliyor diye biliyorum. oysa ben hem kisa hem de uzun huzmenin xenon olmasini istiyorum ancak bu kasa ( w140 ) mersedesler bi xenon far sistemi ile hic uretilmemis.( bi xenon bir sonraki s kasa mersedeslerde (w220) 2001 den sonra sunulmus bir ozellik .)

bu konuda bir oneriniz var mi? teknik olarak bu isin mumkunati var mi? simdiden tesekkur ederim. saygilar.

Yorum bağlantısı
Cem Temizsoylu

Xenonlu modelin far camı da desenliydi galiba, merceksiz reflektörlü xenona sahip. En mantıklısı o farlardan temin edip uygulamak herhalde. Bi-xenon uygulamak oldukça zor ve çok uydurma olur.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

ya bosch ya da hella tarafında xenon far bulamadım ben ? W140 kasa.

sadece halojen var , emin misiniz xenon da olduğuna ?

post-5-1143822318_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Gülmezoğlu
Xenonlu modelin far camı da desenliydi galiba, merceksiz reflektörlü xenona sahip. En mantıklısı o farlardan temin edip uygulamak herhalde. Bi-xenon uygulamak oldukça zor ve çok uydurma olur.
Yorum bağlantısı
Ömer Gülmezoğlu
ya bosch ya da hella tarafında xenon far bulamadım ben ? W140 kasa.

sadece halojen var , emin misiniz xenon da olduğuna ?

EMINIM. HATTA MERSEDES ANA BAYIISINDEN FIYAT DAHI ALDIM. AYRICA ARACIMIN ORJINAL KULLANMA TALIMATLARI ICINDE DE XENON FARLI MODELLER ICIN YER VERILEN ACIKLAMALAR DA VAR. AYNI ARABANIN ORJINAL FABRIKASYON XENON FARLI MODELI OLAN ARKADASLARIM VAR. ANCAK BEN SIZLER GIBI FAR DESENI, REFLEKTOR,MERCEK VS.TURU KONUNUN DETAYLI TEKNIK BILGISINE SAHIP DEGILIM.

RESIMDEKI FAR BENIM ARABANIN FARINA BENZIYOR AMA XENON FARLI OLAN MIDIR YOKSA HALOJEN FARLI PARCANIN RESMI MIDIR,YA DA ARADA GORUNUM FARKI VAR MIDIR VARSA NASILDIR BILEMIYORUM. BENIM HATIRLADIGIM KADARIYLA ILK BAKISTA FARKEDILEN BIR GORUNTU FARKI YOK GIBI,YOKSA FARKEDERDIM DIYE DUSUNUYORUM.

BEN BI XENON ICIN BENIM ARACIMA UYGUN BIR COZUM, VAR MIDIR ONU SIZLERDEN OGRENMEK ISTIYORUM. MESELA BIR SONRAKI S KASA NIN (W 220) BI XENON FARLARININ IC ASAMBLESI ( FAR CAMLARI FARKLI OLDUGU ICIN UYMAYACAKTIR) KULLANILABILIR MI YA DA BENZERI BIR COZUM VAR MIDIR ?

TESEKKURLER.

Yorum bağlantısı
Ömer Gülmezoğlu

BEN SIZLER GIBI FAR DESENI, REFLEKTOR, MERCEK VS.TURU KONUNUN DETAYLI TEKNIK BILGISINE SAHIP DEGILIM MALESEF. BU YAZDIKLARINIZI BENIM ANLAYABILECEGIM SEKILDE IZAH EDERSENIZ MEMNUN OLURUM CEM BEY.

BEN BI XENON ICIN BENIM ARACIMA MESELA BIR SONRAKI S KASA NIN (W 220) BI XENON FARLARININ IC ASAMBLESI ( FAR CAMLARI FARKLI OLDUGU ICIN UYMAYACAKTIR) KULLANILABILIR DIYE DUSUNUYORDUM. YA DA PROFESYONEL BIR ELEKTRIKCI YA DA ISLETME BU KONU DA BIR SEKILDE UYGUN BIR COZUM BULABILIR DIYE UMID EDIYORDUM.

YOKSA NORMAL XENON DONUSUMUNU (H1 UZUN HUZME HALOJEN KALIYOR SADECE H7 KISALAR XENONA DONUYOR) ORJINAL PARCA ILE MERSEDES YETKILI SERVISLERI UCRETI MUKABILINDE YAPIYORLAR ZATEN.

TESEKKURLER

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

W140 için Magneti Marelli (Bosch) xenon farı üretiyormuş. D2R ve reflektörlü xenon far gibi görünüyor.

Merceksiz far olduğundan şu anki farını da bi-xenon yapmaya çalışmak çok uçuk bir fikir. Ayrıca W220 ile W140'ın farları çok farklı, birbirine uydurmak imkansız gibi.

Bence en mantıklısı H7 kit taktırıp sadece kısaları xenon yapmak ve öyle kullanmak, öteki türlüsü hem zor hem de elde edilecek sonuca değmez. Uzunlar yine H1 halojen olarak kalsın en doğrusu bu.

post-5-1143917662_thumb.jpg

post-5-1143917773_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Gülmezoğlu
W140 için Magneti Marelli (Bosch) xenon farı üretiyormuş. D2R ve reflektörlü xenon far gibi görünüyor.

Merceksiz far olduğundan şu anki farını da bi-xenon yapmaya çalışmak çok uçuk bir fikir. Ayrıca W220 ile W140'ın farları çok farklı, birbirine uydurmak imkansız gibi.

Bence en mantıklısı H7 kit taktırıp sadece kısaları xenon yapmak ve öyle kullanmak, öteki türlüsü hem zor hem de elde edilecek sonuca değmez. Uzunlar yine H1 halojen olarak kalsın en doğrusu bu.

AYDINLATICI BILGI ICIN TESEKKURLER. ANCAK BENDE MERAK UYANDIRAN TERIMLERIN ANLAMINI DA KISACA IZAH EDERSENIZ MEMNUN OLURUM.

MERCEKSIZ REFLEKTORLU XENON NE DEMEKTIR / YA DA BUNUN MERCEKLI OLANI ILE ARASINDA NE FARK VARDIR ?

BIR DE " Magneti Marelli " (Bosch) xenon FARLARINI FASON URETEN BIR ITALYAN FIRMASI GIBI GELDI BANA. OYSA BEN XENONLU MODELLERIN ORJINAL FABRIKASYON (ALMAN MALI) OLDUGUNU DUSUNMUSTUM.SIZ NE DERSINIZ?

TEKRAR TESEKKUR EDER, IYI GUNLER DILERIM.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Gülmezoğlu

Ben bir cift bosch marka xenon far buldum. Ancak satin almadan once internette benz-world isimli sitedeki forumdan edindigim bilgiye gore; orjinal ( fabrikasyon) xenon farli araclarda self leveling sisteminin de oldugunu ,hatta bu sistemin ve far yikama sisteminin yasal bir zorunluluk oldugunu ogrendim. Self leveling sistemi ( far huzmesinin otomatik seviye ayari) ; akslarda birer hissedici , bir kontrol unitesi ve de farlarin arkasinda birer seviye ayar motorundan olusan bir sistem. Bu sistem aracin hizlanma ve frenleme esnasinda olusan dikey hareketi esnasinda huzme ayarini saniyenin altinda bir hizda otomatik olarak sabitlemeye yariyormus. Bu da hem sizin gorusunuzu kisa bir sure de olsa kaybetmemenize hem de o esnada karsidan gelen trafigi rahatsiz etmememize yariyor.

Sizce boyle bir sistemin araca sonradan montaji teknik olarak mumkun mu ve de hakikaten gerekli mi ? Yoksa sadece olsa iyi olur diyebilecegimiz bir ozellik mi ? tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İyi de, bu bilgiler bizim sitemizde de : http://www.geceucusu.com/forum/35-makaleler/ vardı zaten, başka forumlara ne gerek var ki biz varkene :unsure2:

Şaka bir yana, paylaştığınız için teşekkürler, ancak automatic levelling için orjinal ekipman kullanmanız gerekiyor, bulmanız biraz zor olabilir, bulup ta yaptırsanız ne kadar değer orası tartışılır :exc1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...