İçeriğe Yönlendir

Far markası çok önemli mi?

Osman Duman1679652584

Recommended Posts

Osman Duman1679652584

Merhaba,

Forumunuzun okuyucusu olmaktan çıkıp bugün üye oldum, çünkü danışmak istediğim bir konu var.

2002 model yeni kasa clio symbol aracımım far camı (mika olan) güneşten matlaştı. Forumda zımpara ile düzeltme işlemi yapanlar var ama bizim sanayide kabiliyetli olan yok :)

Orjinal far MAKO, ben AYFAR ın birebir aynı görünümlü farını aldım. Hatta aldıktan sonra farkettim orjinalinin mako olduğunu. Takacak olan ustaya dedim hiç değiştirmeyelim muayeneden geçmez, ışığı dağıtır dedi. Muayene gelecek ay. Farı çok uygun buldum, geri veremem.

Yeni aldığım birebir aynı far aydınlatma da problem yaşatır mı?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
İrfan Hoca

Hoşgeldiniz,

Elektronik aletle far ayarı yapan bir yerde geçip geçemeyeceği belli olur, mesela benim far ayar yaptırdığım cihaz markası TÜV'teki ile aynı...

Uzun ve kısa farların limitler dahilinde denkleştirilmesi yapılıyor, ayrıca farın yolladığı ışığın gücünü de sanırım lux olarak veriyor bu makineler...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Farın kasasında halka içinde E1 yazısı veya benzeri bir logo var mı ? Eğer ECE normlarına uygun ışık gücü ve desenine sahipse bu logo vardır ve onaylanmış demektir. Ayfar günümüzde bir çok araca orjinal far üreten bir firma, ürünleri de bu yeterliliğe sahiptir bence. Herhangi bir tarafa yeni farlardan birini takın bir duvarın 10 mt. gerisinden ışık deseninin resmini çekip gönderin ordan biraz tahmin yapılabilir.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
(düzenlendi)

bende de yan sanayi far vardı muayeneden de geçtim tabi biraz dış tarafa açtırmanız gerek dediler ama geçti

hiç bir yan sanayi ürün (aracın en ufak plastigi bile) orjinali gibi olmuyor..

tarihinde matagenc tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Osman Duman1679652584

Aldığım ayfar marka farı taktırıp dün mayeneye gittim, hafif kusurlu olarak geçti.

Kusur: sol far aşağı ayarlı, sağ farın açısı doğru değil (rapor yanımda değil, tam kelimeler olmasada kusur bunlar mış).

Akşam müsait olup ışık görüntüsünü çekemedim ama, eski ve yeni farın resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim.

Zaman ayırıp okuyup/cevaplayanlara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Aldığım ayfar marka farı taktırıp dün mayeneye gittim, hafif kusurlu olarak geçti.

Kusur: sol far aşağı ayarlı, sağ farın açısı doğru değil (rapor yanımda değil, tam kelimeler olmasada kusur bunlar mış).

Akşam müsait olup ışık görüntüsünü çekemedim ama, eski ve yeni farın resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim.

Zaman ayırıp okuyup/cevaplayanlara teşekkürler.

Yazınızdan anladığım kadarıyla farları yenileyip akabinde muayene istasyonuna gittiniz.Pekala yeni farları taktırdığınız yerde ayar yapılmadımı?

Eğer yapıldı ise büyük bir ihtimalle hatalı ayar yapılmıştır.Maalesef bir çok far ayar istasyonları sağlıklı far ayarı yapamıyorlar.Hatta ben hiç duymadım ve şahitte olmadım,far ayarı yapmadan önce lastik basıncını kontrol eden ustaya...(sağ-sol yükseklik seviyesinde önemli etkendir)

Yorum bağlantısı
Hakan Erdoğan1679652585
(düzenlendi)

artık far ayarı muayeneye engel olmaktan çıkmadı mı zaten???

tarihinde human highlight film tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Barış Kürüm
artık far ayarı muayeneye engel olmaktan çıkmadı mı zaten???

kısa far (ayar hatası) hafif kusur olarak kabul edilirken uzun far hataları ağır kusur olarak kabul ediliyordu. şimdi ise her ikiside hafif kusur olarak kabul ediliyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...