İçeriğe Yönlendir

VW Touareg LED'li gündüz farı ve adaptif uzun far

Hakan Arıbaş

Recommended Posts

Hakan Arıbaş
Ben şahsen en çok beyendiğim led li far a4 çok güzel duruyor.

Ben de kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim! +1

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

a4 tartışmasız çok güzel bence de. bunu da beğendim ama karşıdan bakınca, hani yakına gelince çok aralıklı gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selçuk Keleş

İlgili çalışmalar sürücülerin kötü görüş koşullarında uzun farlarını daha sık kullandığını ortaya çıkardı. Şehir dışında 80 km/s hızın üstündeki hızlarda kısa farlar yeterli gelmeyebiliyor. Hella ve VW'nin Dinamik Işık Yardımcısı (Dynamic Light Assist) sürücülere daha iyi bir görüş imkanı sağlıyor.

Sistem, akıllı bir ön kamera, resim işleme yazılımı ve ileri aydınlatma teknolojisinin bir arada kullanılmasıyla işliyor. Ön camda bulunan kamera ilerideki araçları tespit ederken, resim işleme yazılımı da bu araçların pozisyonlarını belirliyor. Sistem, elde edilen bilgiyi değerlendirerek ampulün önündeki silindir şekilli siperi hareket ettiriyiro ve kesilme çizgisini değiştirebiliyor. Sürüşe uyumlu bu kesilme çizgisi sayesinde ilerideki sürücüler rahatsız olmadan en iyi aydınlatma mesafesi sağlanıyor.

Touareg, bu teknolojiyi kullanan Mercedes Benz E ve Audi A8'den sonra aydınlatmanın kilometre taşlarından biri olarak yerini alacak.

Kaynak : http://www.hella-press.de/search_detail.ph...&newdir=eng

post-5-1273222169_thumb.jpg

post-5-1273222184_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Buğra Kızılcan
(düzenlendi)

Araçtaki sisler xenon mu ?

tarihinde Buğra Kızılcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Üreticiler sislerde hiç bir zaman xenon kullanmaz. Optik olarak yanlış bir uygulama olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Çekilen fotoğraflarda kullanılan filtreler nedeniyle olmalı.

Yorum bağlantısı
Doğukan D. Şenkal

Hala daha kafamda bu VW tipi gündüz farlarını neyle yapmalıyım sorusu var :D şerit led çok sırıtır bunun gibi sadece noktalar halinde nasıl gösterebiliriz ki?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğukan D. Şenkal

o da çok para ve uzun iş :D onu yapana kadar çıkma tuareg farını alıp kaporta işçiliğiyle bneima rabaya oturturum aynı şey :p

Yorum bağlantısı
Orhan Yüksekyol
(düzenlendi)

orjinali dışındaki tüm led işlemi gören farlar orjinal ledli farın yerini tutmaz.en basiti Sonar,Junyan,Engel Eyes gibi uzak doğu tunıng farların bile ledleri sırıtıyor. en mantıklısı şerit led yerine geniş aralıklarla 2 bacaklı mantar led kullanılması daha iyi olur.

tarihinde Orhan Yüksekyol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Keleş

Hella'nın adaptif uzun far sistemi ve dikey kesilme çizgisi yapabilen "Vario-X" isimli mercek siperi ...

post-5-0-35586100-1332936299.jpg

post-5-0-76389900-1332936308.jpg

post-5-0-21793400-1332936414.jpg

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Çok güzel düşünülmüş ama biraz geç olmuş yıllar önce yapılabilinirdi, belkide yapılmışdırda bize şimdi satma sırası gelmişdir. Sistem basit ve efektif olmuş diğer markalarda yoksa(Valeo,AL,Koito) çok vahim

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

İnsignia merceğinin siperi aynı buna benziyor şaşırmıştım lastikten yapılmış kalıncana ve dönüyordu.Demek bu işlemi yapıyormuş. :good1: Fakat motoru servo devresinin falan oldugunu görmedim araç üzerindedir.Satanlar ne oldugunu bile bilmiyor mercek işte abi diyorlar. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

opel led matrix light diye bir video izledim youtube da (insignia da kullanmışlar) bu teknolojiyi kullanıyordu sanırım(videoyu işyerinden ekleyemiyorum)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Selçuk Keleş

İlgili çalışmalar sürücülerin kötü görüş koşullarında uzun farlarını daha sık kullandığını ortaya çıkardı. Şehir dışında 80 km/s hızın üstündeki hızlarda kısa farlar yeterli gelmeyebiliyor. Hella ve VW'nin Dinamik Işık Yardımcısı (Dynamic Light Assist) sürücülere daha iyi bir görüş imkanı sağlıyor.

Sistem, akıllı bir ön kamera, resim işleme yazılımı ve ileri aydınlatma teknolojisinin bir arada kullanılmasıyla işliyor. Ön camda bulunan kamera ilerideki araçları tespit ederken, resim işleme yazılımı da bu araçların pozisyonlarını belirliyor. Sistem, elde edilen bilgiyi değerlendirerek ampulün önündeki silindir şekilli siperi hareket ettiriyor ve kesilme çizgisini değiştirebiliyor. Sürüşe uyumlu bu kesilme çizgisi sayesinde ilerideki sürücüler rahatsız olmadan en iyi aydınlatma mesafesi sağlanıyor.

Touareg, bu teknolojiyi kullanan Mercedes Benz E ve Audi A8'den sonra aydınlatmanın kilometre taşlarından biri olarak yerini alacak.

Kaynak : http://www.hella-press.de/search_detail.ph...&newdir=eng

ECE komisyonuna verilen teklifleri incelerken tesadüfen bulduğum bilgi :

"Adaptif uzun far sensörü karşıdan gelen aracın farını 400 mt. içinde algılayabilmeli, önde giden (veya sollayan) aracın 100 mt. içinde stop lambasını algılayabilmeli ve uzun farı buna göre açıp kapatabilmeli" kuralı var.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Turgut Oturmaz

ECE komisyonuna verilen teklifleri incelerken tesadüfen bulduğum bilgi :

"Adaptif uzun far sensörü karşıdan gelen aracın farını 400 mt. içinde algılayabilmeli, önde giden (veya sollayan) aracın 100 mt. içinde stop lambasını algılayabilmeli ve uzun farı buna göre açıp kapatabilmeli" kuralı var.

Yani 100m ilerimizdeki aracın arkasından otomatik olarak uzunları mı açıyor?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Yani 100m ilerimizdeki aracın arkasından otomatik olarak uzunları mı açıyor?

Öyle görünüyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

100 metre arkamda uzunları yanan ve beni kör eden hangi sistem onay alacak ?

Burada bir hata olmalı. Far yüksekliği öndeki aracın ayna konumuna göre otomatik olrak eğimi tanzim ediyordur. Başkası düşünülemez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...