İçeriğe Yönlendir

Mercedes-Benz CLS - tümü ledli adaptif far

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

AL (Automotive Lighting) firması MB CLS serisi için tamamen ledli adaptif farı üretecek. Dünyada bir ilk olan bu gelişme otomobil aydınlatmasının önemli kilometre taşlarından birisi sayılıyor.

5400K ısısında günışığı üretebilen ledlerle üretilen far performans, dayanıklılık, estetik ve enerji tasarrufu özellikleri ile çok özel bir konumda olacak. Günümüzde xenon farlarda gördüğümüz kısa ve uzun farların hava ve yol durumlarına göre farklı aydınlatma desenlerini sağlayabilmesi özellikleri bu ledli farda da bulunacak.

Statik ve dinamik viraj farı, kötü hava koşulları aydınlatması, şehiriçi ve otoyol için kamera kontrollü olarak kesilme çizgisini ayarlayan far fonksiyonları ile her koşulda ideal aydınlatma sağlanabiliyor. Firma mühendisleri bu kompleks işlevler için farı modüler olarak çalıştırabilen bir elektronik kontrol ünitesi geliştirdiler. Üretim safhasında ise farın her bir modüler yapısı ve ışık kaynağı ayrı ayrı çalıştırıldı ve test edildi.

Düşük hacimli kısa far modülü temel fonksiyonları üstleniyor ve ek led dizilerinin desteği ile adaptif viraj farı ve otoyol aydınlatması işlevini sunabiliyor. Uzun far ise yine ledlerle üretiliyor, üst donanım versiyonunda ledli enfraruj ışını yayarak sürücüye ayrı bir uzun far ışığı sağlayabiliyor.

Sinyal lambası için 13 adet led kullanılmış.

Kaynak : AL

Detaylı bilgi (Almanca) : http://www.mercedes-benz.de/content/german...afety.0002.html

Adaptif kısa far kesilme çizgisi

post-5-1288006516_thumb.jpg

Adaptif uzun far

post-5-1288006561_thumb.jpg

Viraj farı

post-5-1288006598_thumb.jpg

Köşe farı

post-5-1288006632_thumb.jpg

Otoyol farı

post-5-1288006644_thumb.jpg

Kötü hava koşulu farı

post-5-1288006661_thumb.jpg

Gece görüşü farı

post-5-1288006686_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Deniz Kadıoğlu

Helal olsun valla, gerçekten aydınlatma teknolojisinde gelinen önemli bir nokta. Ancak ben yine de merceğin görüntüsünü seviyorum, daha estetik duruyor bence

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Mercek monte ederken; bir tane merceğin nasıl takılacağını bildiğimiz halde takamayıp, hatasız ışık desenini elde edemiyoruz. O kadar ledi olması gereken doğrultuya yerleştirip sabitlemek imkansız. Yani bu şekilde ledli farları modifiye ile elde etme şansımız bence yok. Bi-xenon ile devam...

Yorum bağlantısı
Deniz Kadıoğlu
(düzenlendi)
bu led farın canlısını görünce mercekte unutulacak bence.

toyota prius'ların farları da led teknolojisine sahip ancak onda da mercek kullanılıyor, xenon ampul yerine led ampul var, ben ledi led olarak sevmiyorum, nokta nokta oluşu hoşuma gitmiyor.

kaldı ki bu yeni mersonun farında da asıl aydınlatmayı yapan led merceğin arkasında, diğer nokta nokta döşenmiş ledler yardımcı.

tarihinde Deniz Kad?o?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ledli farların yaygınlaşmasına daha çok var. Düşünsenize 1991 de kullanılmaya başlayan teknoloji 20 yıl sonra bile halen standartlaşamadı opsiyon olarak yüksek fiyatı var. Ledli farların maliyeti inanılmaz boyutlarda.

Şu yeni geliştirilen D5S/D6S xenon ile özellikle avrupalı üreticilerin çoğu halojeni bırakırlar artık. Maliyet oldukça düşecek. Hem de bu sayede ledli farlara daha hızlı geçiş sağlanabilir. Aksi takdirde yasal düzenlemeler halojeni bile yeterli gördükleri sürece geçiş çok uzun olur.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
toyota prius'ların farları da led teknolojisine sahip ancak onda da mercek kullanılıyor, xenon ampul yerine led ampul var, ben ledi led olarak sevmiyorum, nokta nokta oluşu hoşuma gitmiyor.

kaldı ki bu yeni mersonun farında da asıl aydınlatmayı yapan led merceğin arkasında, diğer nokta nokta döşenmiş ledler yardımcı.

ledli farlarda kullanılabicek power ledlerin ebadı normalden çok büyük.kibrit kutusu boyutlarında.hatta servet usta bi ara 30watt olanı alabilirim demişti ama noldu bilmiyorum.

ilerdeki yıllarda boyutlar küçülebilir.ama fazla degil.ışık olarak ciddi fark olurmu bilmiyorum ama bir linkte el yapımı power led çalışması vardı.6 power leddi galiba ve ileriyi aydınlatması oldukca tatmin ediciydi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Osram'ın geliştirdiği Ostar'ı inceleyin, ileride geliştirilip sıkça kullanılacak.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)
Osram'ın geliştirdiği Ostar'ı inceleyin, ileride geliştirilip sıkça kullanılacak.

uzun süredir bakamıyordum.bu tür linklere şimdi baktım cidden iş aşılmış.bir projektör için yeterli led yapılmış.bence far işide uzun sürmez.ve bu ledlerin çeşit çeşit türleri var.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hakan Arıbaş

Yeni CLS'nin full led farlarının detayı ve aydınlatma test sonucu (net değil ancak bu kadarını yapabildim, dergi benim değildi)

ledcls.png

ledcls2.png

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Şstinye parkta vardı ilk baktığımda bir gariplik var bu farda demiştim ...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...