İçeriğe Yönlendir

55W Xenon Balast Testleri

Turgut Oturmaz

Recommended Posts

Turgut Oturmaz

Sellektörde ve uzunlarda fark varsa sizinde onayınızı alarak bu işe girişebilirim bende. Ebay üzerindenmi satın aldınız ? Birde bana özelden rica etsem aldığınız ürünü ve satıcının linkini yollarmısınız ?

Öncelikle ürüne referans verebilecek kadar uzun süreli bir kullanımım olmadı.

Ebay'dan kit olarak aldım. Size linkini gönderirim. :)

Bu 55 watt balastların aydınlatma performansı ile ilgili yol resmi alabilir miyiz acaba ?

Eminim ki çok kişi bunu bekliyordur :D

Fotoğrafa bakarak ışık şiddetini değerlendirmek doğru değil. Ufak bir pozlama ayarı değişimi ile, zayıf ampulden parlak fotoğraf; güçlü ampulden soluk fotoğraf alınabilir. Yine de bir çekim yapacağım. Ama Ankara'da karın ve ıslaklığın yerden tamamen kalkması lazım. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fatih Ömeroğlu1679652598

Öncelikle ürüne referans verebilecek kadar uzun süreli bir kullanımım olmadı.

Ebay'dan kit olarak aldım. Size linkini gönderirim. :)

55W testini gördükten sonra bende 55w tercih etmeye karar verdim. Yaklaşık 3 aydır kullandığını varsayarsak ışık şiddeti ortada zaten tartışılmasız güzel. Projektör üzerindeki ısı değerleri nasıl. Kararma varmı yada uzun vadede senin görüşüne göre yapar mı. Sürekli vaziyette en fazla 2 saat açık kaldığını varsayalım. Birde ebay linkini paylaşırsan memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

55W testini gördükten sonra bende 55w tercih etmeye karar verdim. Yaklaşık 3 aydır kullandığını varsayarsak ışık şiddeti ortada zaten tartışılmasız güzel. Projektör üzerindeki ısı değerleri nasıl. Kararma varmı yada uzun vadede senin görüşüne göre yapar mı. Sürekli vaziyette en fazla 2 saat açık kaldığını varsayalım. Birde ebay linkini paylaşırsan memnun olurum.

35W bile uzun vadede kararma yapar. 55W sadece bu sürecin kısalmasına yol açar. Şimdilik aydınlatmada bir düşme gözlemlemedim. Tabiki ileride ne olacağını şu anda bilemeyiz. Ama yurtdışında bu şekilde kullanan çok fazla ve sorun oluşturmuyor. Benimki bunun aynısı:

http://www.ebay.com/itm/Xenon-HID-Kit-Slim-Ballast-D2S-D2R-D2C-5000K-55W-12V-/250939096693?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a6d22be75&vxp=mtr

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Tayfun Dilmen
(düzenlendi)

merhaba arkadaşlar 2001 model clio aracım var , farları çift optik diye tabir edilen kısaları mercekli olan model , aracı aldığımda üzerinde xenon kit takılı idi gecenlerde biri patlayınca yedek ampül almak istedim piyadasa yedek ampüllerin tanesine 30 lira fiyat söylediler ayrıca hemen hemen hepside 8000k idi bana pahalı geldiği için ayrıcada 8000k kullanmak istemediğim için almadım, aracımın üzerindeki takılı kitde 8000k imiş ben bunların aydınlatma performansından memnun olmadığım için yurtdışından 55w 4300 k ampül ve balast siparişi verdim tahminimcede yarın elimde olucaklar

bu noktada aklıma takılan tek şey 55w xenonların farın iç yapısına sıcaklıktan dolayı zarar verip vermeyeceği bu konuda tecrübesi olan varmı acaba

tarihinde Tayfun Dilmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Tayfun bey kısa vadede bir şey olmaz,farları gündüz yakmazsanız reflektörün ve merceğin kararmasını kısa vadede engellemiş olursunuz.Montajı yapmadan önce çok dikkatli davranarak reflektör ve lensi temizlemeye çalışın veya temizletin :good1:

Yorum bağlantısı
Tayfun Dilmen

xenonlarim bir saat once geldi montaji yaptim calistirdim gece de gormek lazim gerci ama suanki performansi cok iyi degil gibi balastlarda gec atesliyor rengine gelmesi biraz zaman aliyor

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Turgut duvar da test ettin mi fırsatın oldumu hiç?35 ve 55 yanyana olarak ışık birikimini merak ediyorum.Çizgiyi etkileyecegini sanmam ama ışık yogunlaşması o ilk resimdekine bakılırsa çok iyi olması gerek.Şu fırsatı bir ara yakalayıpta pozlandırsan. :good1:

Yeni nesil 55watt lar çıktı ince tip.Sendeki onlardan mı?Ateşlemesi daha iyi olarak yorumlanıyor ama bilmiyorum.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Turgut Oturmaz

Turgut duvar da test ettin mi fırsatın oldumu hiç?35 ve 55 yanyana olarak ışık birikimini merak ediyorum.Çizgiyi etkileyecegini sanmam ama ışık yogunlaşması o ilk resimdekine bakılırsa çok iyi olması gerek.Şu fırsatı bir ara yakalayıpta pozlandırsan. :good1:

Yeni nesil 55watt lar çıktı ince tip.Sendeki onlardan mı?Ateşlemesi daha iyi olarak yorumlanıyor ama bilmiyorum.

Kusura bakmayın biraz gecikmişim. Bendeki ballastlar ince olanlardan. 35W-55W farkı kısalarda çok belli değil. Çünkü küçük alanda 35W da son derece yeterli oluyor. Birkaç gün önce çektiğim bir videoyu ekleyeyim. Devamlı sis bulutları içinden geçtiğim bir bölge olduğu için sis farları da açık. Işığın gücünü videonun sonuna doğru sol taraftan geçen yeni Ibiza'nın farlarının ve sislerinin tamamının açık olduğunu düşünerek kıyaslayabilirsiniz.

vimeo.com/56597317

şifre: geceucusu

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

balastın 55 w olması ampulünde 55w olmasını gerektirmez mi sanki 55w xenon ampuller de vardı

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

balastın 55 w olması ampulünde 55w olmasını gerektirmez mi sanki 55w xenon ampuller de vardı

Tabiki 50-55W ampul kullanılırsa daha iyi olur. Bunun için Philips'in ürettiği 50W'lık DL50 ampul var. Ama hem bulunmuyor hem de aranıp bulunsa bile çok pahalı. Ampul ömrünün kısalmasını ve çok az performans kaybını göze alarak 35W ampulleri de 55W ballastlar ile kullanabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Fatih Ömeroğlu1679652598
(düzenlendi)

Tabiki 50-55W ampul kullanılırsa daha iyi olur. Bunun için Philips'in ürettiği 50W'lık DL50 ampul var. Ama hem bulunmuyor hem de aranıp bulunsa bile çok pahalı. Ampul ömrünün kısalmasını ve çok az performans kaybını göze alarak 35W ampulleri de 55W ballastlar ile kullanabilirsiniz.

Ben hala daha sıkıntısız kullanıyorum. Genelde ampullere kolay kolay bir şey olmuyor da Ballastlar çabuk gidiyor. Şimdilik nazar değmesin yerli yerinde her şey.

Bu sayfada kendi aracıma uygulamış olduğum 55W ve 35W duvar testleri aynı zamanda normal lens ve clear lens karşılatırmaları da mevcur ;)

http://www.geceucusu.com/topic/1688-bmw-3-e36-1990-1999-xenon-ve-angel-eye-far/page__st__140

tarihinde Fatih Ömeroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Fatih 7. ayda elimi merceğin içine sürdüm kararma yok falan yazmışsın o konuya şimdi durum ne? 6 ay sonra hala bir şey yoksa ön yargılar yıkılır sanki :)

Yorum bağlantısı
Fatih Ömeroğlu1679652598
(düzenlendi)

Fatih 7. ayda elimi merceğin içine sürdüm kararma yok falan yazmışsın o konuya şimdi durum ne? 6 ay sonra hala bir şey yoksa ön yargılar yıkılır sanki :)

Hala daha tertemiz içi. Fakat şöyle bir farklı durum var. Ben özellikle hem ballasta hemde ampulun dip kısmına polyamid spiral boru ile ön ızgaranın oradan havalandırma borusu çektim. Aracın hızına göre rüzgarı boru içindeki filtre görevi gören süngerden geçirip doğru farın içine gönderiyor.

2500km lik yok yaptım projeyi yaptıktan sonra. Gece 3te çıkıp sabah 7-8e doğru bolu civarlarında durup hemen far içinde ampul diplerini parmakla kontrol etmiştim. Dokunabileceğim kadar serin hatta ılıktı. 35Wtan bile sıcaklığı çok daha az diyebilirim. :) Normalde ballastlarda 55W olduğu için çok ısınıyor ama oda aynı şekilde ılıktı.

tarihinde Fatih Ömeroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yunus Yıldız1679652604

Merhaba arkadaşlar;

55w ballastlarım bugün geldi. Hemen incelemeye başlıyorum. Bir aksilik çıkmazsa bu akşam araca montajını yapacağım. Evde bilgisayar güç kaynağım ile denemesini yaptım. Prizden 80W güç çekiyor. PSU'nun verimliliğini %75 kabul edersek 60W civarında bir tüketimi var.

Aşağıya "55w halojen ve Çin Malı 5000K ampul" ile yanyana çektiğim bir pozu ekliyorum.(Bunları güneş gözlüğü ile çektim. Ama halen gözleri ağrıyor. :) )

Aracımda 85122+ ile kullanacağımdan, daha fazla ışık vereceği aşikar.

55w.jpg

herkeze uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar golf 5 arabımı normal fardan merceklı fara donusumunu tamamladıktan sonra cın malı d2s ampuller benı yarı yolda bıraktı sakın cın malı d2s ampul almayın dayanmıyolar !!! konu çok eskı olsa bile sormak ıstedım bende ebaydan buldugum bir kaç balastı merak ettım , su an tekgözlü yarimin sağ lambası patladıgı için artık yenılememın gerektıgını anladım size dört tane sorum var :) herkeze tesekkurler cevaplar ıcın saygıar sevgıler :))

soru 1 : şu altta linki olan 6000 kelvinlik phılıps 35 vatt amupu 55 watt balastla kullansam ampule balast zarar verir mi çünki lamba 35 balast ise 55 vatt

soru 2 : phılıps d2s ampul saglammıdır ?? cın malı gıbı benı yarı yolda bırakmasın .

soru 3 : 70 watt balast cok fazla ısık verır mı ??

soru 4 : benım 35 watlık balastlarımla uzunları yaktıgımda bıxenonlar devreye gırmıyodu aslında gırıyodu ama cok zor gırıyodu boyle mercegın onundekı set cok agır agır kalkıyordu . bazen gıdıp fara soyle elımle tık tık tık vurunca anca mercegın onundekı set kalkıp ısık patlamasını yapıyordu . sımdı 55 watlık balast alsam ısık patlatma olayı sorunsuz calısırmıs zıra bana beyının gucu yetmıyo gıbı gelıyodu ...

arabam

lzd5Bb.jpg

55 watlık balast

http://www.ebay.com/itm/55-Watt-Xenon-HID-Replacement-Digital-AC-CANBUS-Ballast-Error-Light-Canceller-/151052641596?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item232b70653c&vxp=mtr

70 watlık balast

http://www.ebay.com/itm/301299759811?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

philips 35 watlık 6000 kelvin d2s ampul

http://www.ebay.com/itm/55-Watt-Xenon-HID-Replacement-Digital-AC-CANBUS-Ballast-Error-Light-Canceller-/151052641596?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item232b70653c&vxp=mtr

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

herkeze uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar golf 5 arabımı normal fardan merceklı fara donusumunu tamamladıktan sonra cın malı d2s ampuller benı yarı yolda bıraktı sakın cın malı d2s ampul almayın dayanmıyolar !!! konu çok eskı olsa bile sormak ıstedım bende ebaydan buldugum bir kaç balastı merak ettım , su an tekgözlü yarimin sağ lambası patladıgı için artık yenılememın gerektıgını anladım size dört tane sorum var :) herkeze tesekkurler cevaplar ıcın saygıar sevgıler :))

soru 1 : şu altta linki olan 6000 kelvinlik phılıps 35 vatt amupu 55 watt balastla kullansam ampule balast zarar verir mi çünki lamba 35 balast ise 55 vatt

soru 2 : phılıps d2s ampul saglammıdır ?? cın malı gıbı benı yarı yolda bırakmasın .

soru 3 : 70 watt balast cok fazla ısık verır mı ??

soru 4 : benım 35 watlık balastlarımla uzunları yaktıgımda bıxenonlar devreye gırmıyodu aslında gırıyodu ama cok zor gırıyodu boyle mercegın onundekı set cok agır agır kalkıyordu . bazen gıdıp fara soyle elımle tık tık tık vurunca anca mercegın onundekı set kalkıp ısık patlamasını yapıyordu . sımdı 55 watlık balast alsam ısık patlatma olayı sorunsuz calısırmıs zıra bana beyının gucu yetmıyo gıbı gelıyodu ...

arabam

55 watlık balast

http://www.ebay.com/...b70653c&vxp=mtr

70 watlık balast

http://www.ebay.com/...K%3AMEBIDX%3AIT

philips 35 watlık 6000 kelvin d2s ampul

http://www.ebay.com/...b70653c&vxp=mtr

Soru 1: Evet

Soru 2: Evet (gidip ebayden çakmasını almazsan tabi) :)

Soru 3: Uygun ampulle kullanırsan ama bulabileceğini ve ömrünün kısa olacağını sanmıyorum. Standart dışı bir uygulama ve zararlı.

Soru 4: Bu sorunun balastla alakası yok. Siper sıkışmış vb.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...