İçeriğe Yönlendir

9x3 Seri Led Bağlantısı Hk.

Talip Yılmaztürk

Recommended Posts

Talip Yılmaztürk

Öncelikle herkese merhaba

Oldukça başarılı ve etkileyici paylaşımların yapıldığı site olduğunu söylemeden geçemiycem.Harcanan emekler için teşekkürler

Şimdi sıra geldi benim soruma

206 aracım var ve arka sis lambası içerisinde her 3 seri bağlantılı led için 330ohm direnç ile toplamda 27 led bağlamayı düşünüyorum.

Kendimce çizdiğim şema aşağıdaki gibi.Doğrumu yapmışım acaba yardımcı olabilirmisiniz.

Ayrıca bu bağlantının herhangi bir ters etkisi olur mu ?

adsznwf.png

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Diğer ledlerdeki direnç ucu en başta bir ucu boş duran direncin boşta olan ucuna paralel olacak yani artı uç buna baglanacak ve ledlerin diger bacagındaki bu dirençten boşalan uç ise şase olacak.Diğer ledlerinde aynı şekide şaseler birleştirilecek. :good1:

Her 3 sıralı ledin sonundaki direncin önceki ledden baglantısı kesilip en baştaki direncin boş ayagına paralel olacak.Bu kesilen dirençlerden boşta kalan led uçları ise şase olarak komple birleştirilip artı ve eksi olarak araç voltajını bagladıgında sorunsuz çalışacaktır.

Bu şekilde 100 volt civarında bir voltaj ile sonuç alırsınız :good1:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Talip Yılmaztürk
(düzenlendi)

dediğiniz şey bunun gibi bişeymi ? Ben 3 led için 330ohm direnç hesaplamıştım.Peki devrede nasıl bir direnç kullanmalıyım

adszecze.png

tarihinde Talip Yılmaztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Lütfen yazdıklarımı daha iyi okyunuz. :good1: Bunu tarif ettiğimi düşünmüyorum.Bu şekilde 27 volt civarında çalışan bir lediniz oldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu bağlantıyı şu şekilde kullanmalısınız... Her üçerli gruba ayrıca elektrik vermek gerekir...

led_baglanti_seri_paralel.JPG

Bağlantı şekilleri hakkında şurada biraz bilgi var... http://www.ozyurek.org/ledler/led.htm

Kısaca işin mantığını anlatayım...

Ledlerin voltaj değerleri farklıdır... Öncelikle bunu bilmeli... Besleneceği elektriğin gücü bilinmeli, buna göre uygun direnç ile ledler korunmalıdır...

Şu siteden faydalanarak, direnç hesabını yapabilirsiniz.. http://www.leddeposu...lar.php#SeriLed

Araç voltajı genelde 13.5 volt civarındadır...

Beyaz ledler genelde 3 volttur ve 20 mA akım çeker...

13.5 volt ile bir seri led devresi yapmak istediğimizde: 3 beyaz led takarsak 225 ohm, 4 beyaz led takarsak 75 ohm direnç koymamız gerekir.. Peki 5 led takarsak ne olur... ?

5 led takarsak 13.5/5=2.7 volt

Yani lede yanması için gereken enerjiyi verememiş oluruz... Bu devre için direnç zaten gerekmez... Dirençler, fazla akımı üstüne alması için devreye bağlanır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Talip Yılmaztürk

Bende biraz kendi şemasıyla çabalayıp ögrenebilsin diye şema vermedim.Kötü mü yaptım acaba. :unknw:

düşünceniz için tşekkür ederim.Ama sizin yazmış olduğunuz şeyi sizin anladığınız dilde yazdıysanız karşınızdakinin anlamasını beklememelisiniz..

İşin mantığını anlatmanız yeterli olurdu.... :yes:

Lütfen yazdıklarımı daha iyi okyunuz. :good1: Bunu tarif ettiğimi düşünmüyorum.Bu şekilde 27 volt civarında çalışan bir lediniz oldu.

Defalarca okumama rağmen malesefki anlayamadım :unknw:

Demiş olsaydınızki , her 3 led e bağladığın dirençleri paralel olarak tekrar bağla o çok daha sağlıklı olurdu anlamam için.Ama o bacak senin bu bacak benim diye yazdığınız için pek anlaşılır olmadı benim için :yes:

Bu bağlantıyı şu şekilde kullanmalısınız... Her üçerli gruba ayrıca elektrik vermek gerekir...

led_baglanti_seri_paralel.JPG

Bağlantı şekilleri hakkında şurada biraz bilgi var... http://www.ozyurek.org/ledler/led.htm

Kısaca işin mantığını anlatayım...

Ledlerin voltaj değerleri farklıdır... Öncelikle bunu bilmeli... Besleneceği elektriğin gücü bilinmeli, buna göre uygun direnç ile ledler korunmalıdır...

Şu siteden faydalanarak, direnç hesabını yapabilirsiniz.. http://www.leddeposu...lar.php#SeriLed

Araç voltajı genelde 13.5 volt civarındadır...

Beyaz ledler genelde 3 volttur ve 20 mA akım çeker...

13.5 volt ile bir seri led devresi yapmak istediğimizde: 3 beyaz led takarsak 225 ohm, 4 beyaz led takarsak 75 ohm direnç koymamız gerekir.. Peki 5 led takarsak ne olur... ?

5 led takarsak 13.5/5=2.7 volt

Yani lede yanması için gereken enerjiyi verememiş oluruz... Bu devre için direnç zaten gerekmez... Dirençler, fazla akımı üstüne alması için devreye bağlanır.

Sis lambaları içerisinde kırmızı led kullanmayı düşünmüştüm. Sanırım bu led 2 volt idi.

Buna göre hesaplamamda 3 kırmızı led için 330ohm değerinde direnç kullanmam gerektiği sonucu çıkmıştı.Ne kadar doğru bilmiyorum.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum..

Şemadanda anladığım kadarıyla her 3 seri bağlı ledleri en son paralel olarak bağlamam gerekiyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şemadanda anladığım kadarıyla her 3 seri bağlı ledleri en son paralel olarak bağlamam gerekiyor

Aynen böyle..

Kırmızı ledi 4'lü seri de yapabilirsiniz.. Hatta 5'li seriyi de kurtarır...

12/5=2,4 volt

Kırmızı ledler 1.8-2.2 volt aralığında sağlıklı çalışır...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...