İçeriğe Yönlendir

21 li Çakarlı SMD Led Park Ampulü

Arıtay Poyraz

Recommended Posts

Arıtay Poyraz

Ön parklara 21 li smd ledli çakarlı park ampulü taktım.çalışması ise, parklar ilk açılışta normal bir şekilde yanıyor, eğer kapatıp tekrar açılırsa bu sefer

ledler çakmaya başlıyor..Uygun bir zamanda çalışma videosu eklenecek..

Bide ustalara şunu sormak istiyorum;

Ben bu mevcut durumda parklarla çalışan ledi, kontak açılışını referans alarak aracı çalıştırdığımızda gündüz ledi olarak kullanabilirmiyim.Ama istendiğinde yani

park yakıldığında yine park görevi de görecek yani birbirlerinden etkilenmeyecek şekilde..

post-6283-0-14893800-1354080732.jpg

post-6283-0-13719900-1354080758.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Parklara taktığın led ampul odak uyuşmaması nedeniyle park lambası işlevini bile düzgün görmeyecektir. Hadi idare edilebilir de, gündüz farı gibi hiç olmaz. Gündüz farı uzun far gibi yanan düşük güçte fardır. Çakar hakkında ise "trafikte kullanmayın" dışında bir şey söylemek istemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arıtay Poyraz

Bahsedilen işlemde öncelik ve amaç görsellikti.Çakar özelliğini arayıpta aldığım bi ürün değil sadece rast geldi desek yeridir..

Yine bahsettiğim gibi gündüz led olarakta kullanma konusunda inşallah yardım eden çıkar..

Yorum bağlantısı
Arıtay Poyraz

Ön parklara 21 li smd ledli çakarlı park ampulü taktım.çalışması ise, parklar ilk açılışta normal bir şekilde yanıyor, eğer kapatıp tekrar açılırsa bu sefer

ledler çakmaya başlıyor..Uygun bir zamanda çalışma videosu eklenecek..

Bide ustalara şunu sormak istiyorum;

Ben bu mevcut durumda parklarla çalışan ledi, kontak açılışını referans alarak aracı çalıştırdığımızda gündüz ledi olarak kullanabilirmiyim.Ama istendiğinde yani

park yakıldığında yine park görevi de görecek yani birbirlerinden etkilenmeyecek şekilde..

post-6283-0-14893800-1354080732.jpg

post-6283-0-13719900-1354080758.jpg

Buda videosu Fakat Video yakalama hızından kaynaklanıyor olsa gerek aslında çakma hızı saniyede 3 defa gibi ve çok hoş olmasına rağmen çekim kaynaklı böyle olmuş:)

http://www.youtube.com/watch?v=82j-ZHSukVA&feature=youtu.be

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

:stop:

Olmamış bu :) Gündüz farı zaten olmaz... Işığı yetersiz gelecektir..

Yorum bağlantısı
Arıtay Poyraz

:stop:

Olmamış bu :) Gündüz farı zaten olmaz... Işığı yetersiz gelecektir..

Benim yaptığım bişey yok hazır satılan 21 ledli çakarlı ampulü parka taktım sadece ve normalde de sadece park olarak kullanıyorum.videoyu, çakarı görülsün diye ekledim ama video yakalama hızından kaynaklanan sorundan dolayı sorunluymuş gibi görünüyor.normalde saniyede 3 defa çakıyor.Neyse geçelim madem..

Gündüz ledi olarakta kullanmak istemem bence işimi göreceği umududur (sanıyorum).Keşke bana nasıl bağlantı yapacağımdan bahsedilseydi yorumunuz daha faydalı olurdru.zira gerçek gündüz ledi performansı zaten beklememekteyim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Park ampulüne giden kabloyu farın arkasındaki sokete yakın bir yerden keseceksiniz.. Buraya araçtan far yönüne akım geçiren bir diyot bağlayacaksınız..

Diyodun far tarafındaki ucuna, bir kablo bağlayacaksınız...

Sigorta kutusundan, kontak elektriğini bulacaksınız, buradan elektrik alıp, bir mini roleye tetik olarak gireceksiniz..

Role için sabit +12, şasi bulacaksınız.. Röle çıkışından bir kablo çekip, diyodun far tarafındaki ucuna bağlayacaksın..

Bu kablodan bir paralel alıp, diğer park bağlantısı için yine diyot koyup diyodun far tarafına gireceksin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arıtay Poyraz

Park ampulüne giden kabloyu farın arkasındaki sokete yakın bir yerden keseceksiniz.. Buraya araçtan far yönüne akım geçiren bir diyot bağlayacaksınız..

Diyodun far tarafındaki ucuna, bir kablo bağlayacaksınız...

Sigorta kutusundan, kontak elektriğini bulacaksınız, buradan elektrik alıp, bir mini roleye tetik olarak gireceksiniz..

Role için sabit +12, şasi bulacaksınız.. Röle çıkışından bir kablo çekip, diyodun far tarafındaki ucuna bağlayacaksın..

Bu kablodan bir paralel alıp, diğer park bağlantısı için yine diyot koyup diyodun far tarafına gireceksin...

Bağlantıyı anladım.Peki bu şekilde yapılan bağlantıdan sonra kontak açılışından sonra bahsedilen ön parklar (sadece ön parklar) yanacak diğer park gurubu (gösterge arka park) yanmayacak değil mi?

Bide şunu sormak isterim; kontak açılıştan gelen enerjiyi araya tek yön diyot koyarak park ampulüne göndersek ne olur.Yani hem park tarafına hemde koydurduğunuz diyod ve benim bahsettiğim diyod birbirlerini etkilemeden parkı yakabilirlermi??parkı normal şartlarda yaktığımızda kontak enerisi tarafına tek yön diyod olduğundan enerji geçemiyecek aynı durum kontak açılıştan gelen enerji sizin park tarafına bağlattığınız diyottan geçemeyip görevini yapacak..

Sadece ön parkları kontak açılış ile yakmak ama akşam park ve farlar yandığında tüm park gurubunun yanması..

Bahsettiğimi bide resim ekleyerek anlatayım..Bu bağlantıda enerjiler birbirini etkilermi ..

post-6283-0-52727000-1354223667.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kontaktan gelen elektrik için role girişine veya elektriği aldığınız yere diyot koyun.. İki ayrı yere diyot koymaya gerek yok..

Zaten bunu yapmazsanız, parklar açıkken aracı stop ettiremezsiniz..

Yorum bağlantısı
Arıtay Poyraz

Kontaktan gelen elektrik için role girişine veya elektriği aldığınız yere diyot koyun.. İki ayrı yere diyot koymaya gerek yok..

Zaten bunu yapmazsanız, parklar açıkken aracı stop ettiremezsiniz..

Bu durmda röle kesin şartmı ve ilk belirttiğiniz bağlantımı son mesajınızdaki bağlantıyı yapmalıyım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Biri diğerinin devamıdır, her ikisi de yapılmadan sistem düzgün çalışmaz..

Rölesiz olmaz bence, kontak hattına fazladan 42 watt akım vereceksiniz.. Role bunu önleyecek..

Kontak, role, diyot bağlantısını, keserek diyot koyduğunuz park hattına diyot sonrasına paralel bağlamalısınız.. Bu hattan diğer parka paralel çekmeli ve yine kablo keserek diyot koyduğunuz diyot sonrasına girmelisiniz..

Yorum bağlantısı
Arıtay Poyraz

Biri diğerinin devamıdır, her ikisi de yapılmadan sistem düzgün çalışmaz..

Rölesiz olmaz bence, kontak hattına fazladan 42 watt akım vereceksiniz.. Role bunu önleyecek..

Kontak, role, diyot bağlantısını, keserek diyot koyduğunuz park hattına diyot sonrasına paralel bağlamalısınız.. Bu hattan diğer parka paralel çekmeli ve yine kablo keserek diyot koyduğunuz diyot sonrasına girmelisiniz..

ben ilk anlattığınız bağlantıyı dikkate alacam o zaman.Park kablosu kesilip diyot bağlanacak, kontak açılıştan gelen enrjiye röle bağlanacak.Peki diyot için bi değer verebilirmisiniz??

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki diyot için bi değer verebilirmisiniz??

Bunu Servet versin...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Başka bir fikir.

Aslında duy uygun olsaydı oraya 21/5 W türü çift filamanlı ampulle park+gündüz lambası kombinasyonu yapılabilirdi.

Tabii halojen değil, ledli ampul de olabilir. Kontaktan gelen elektrik 21W kısmına parktan gelen de 5W kısmına basitçe bağlanırdı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İsmail Belen

aynı led den bende aldım parklarıma taktım takar takmaz çıkardım çünkü farları birkaç kez aç kapa yapınca şaşırıyo ve biri sabit yanarken diğeri çakıyo tekrar açıp kapadığnda da aynısı oluyo sürekli birini çıkarıp takmak gerekiyo buna çözüm varmı ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
aynı led den bende aldım parklarıma taktım takar takmaz çıkardım çünkü farları birkaç kez aç kapa yapınca şaşırıyo ve biri sabit yanarken diğeri çakıyo tekrar açıp kapadığnda da aynısı oluyo sürekli birini çıkarıp takmak gerekiyo buna çözüm varmı ?

Bence en basit çözüm çıkarmak olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...