İçeriğe Yönlendir

Sınıfında bir ilk : Opel Astra IntelliLux LED Matrix Light

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Selçuk Keleş

2015 sonunda tanıtımı yapılacak yeni Opel Astra kompakt sınıfında bir ilke imza atarak tamamı ledli IntelliLux sistemi ile göz kamaştırmadan sürekli uzun far aydınlatmasını sunabilecek.

post-5-0-20386500-1432109898.jpg

Her bir far 8'li led bloğundan oluşuyor. "Opel Eye" kamera sistemi trafiğin durumu, karşıdan gelen ya da önde giden araç konumuna göre ledleri bağımsız olarak yakarak göz kamaşmasını engelliyor, yolun geri kalan kısmında ise kısa / uzun far aydınlatmasını ayarlayarak optimum aydınlatma sağlamaya devam edebiliyor.

post-5-0-75454200-1432109896.jpg

Yapılan araştırmalar sonucunda, 80 km/s hızla giderken sürücünün akıllı uzun far sistemi ile yoldaki nesneleri 30-40 metre daha önce görebildiği tespit edilmiş. Bu da özellikle aydınlatmanın olmadığı şehir dışı yollarda yola çıkan hayvanların, taş vb. bozuk satıhların çok daha önce görülebilmesini sağlıyor.

post-5-0-53097600-1432109897.jpg

Matrix Led sistemi bir çok ledin bağımsız olarak kullanılabilmesi sayesinde far içinde mekanik parça kullanımını da ortadan kaldırmış durumda, bu aynı zamanda far sisteminin ömrünü de uzatıyor. Ek olarak daha mekanik parçaya ihtiyaç duymayan küçük ledler sayesinde daha küçük alanlara adapte edilebilen matrix sistemi daha rahat dizayn geliştirilebilmesine de imkan veriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=HO081xNqF0M

Kaynak : http://media.opel.co...llilux-led.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Tenha yolda eyvallah, daha yoğun gece trafiğinde sıkıntı olacaktır. Işık kaynağı hep uzuna odaklı. Sol taraf matrixi tamamen kapanmak zorunda kalacak

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Tenha yolda eyvallah, daha yoğun gece trafiğinde sıkıntı olacaktır. Işık kaynağı hep uzuna odaklı. Sol taraf matrixi tamamen kapanmak zorunda kalacak

Hıza göre aktif hale geliyor, düşük hızda gidiliyorsa yanmayacaktır tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Barış Sözüak

Biraz once gece yuruyusu yapip geldik ara sokakta drl tipi Audi'ye benzeyen bir aracin isiklari yaniyordu ama her bir led grubu cok parlakti asiri goz aliyordu 30-40 mt den. Arac yol kenarinda bekler konumdqydi. Yaklasinca bu drl olamaz yolu komple aydinlatiyor dedim ki led far oldugunu farkettim. Ben d1s bixenon a geceyim derken seytan diyor ki uzun far reflektorune led koymaya karar verdim. Artik muayenede bir tane yedek sol far grubu daha almak sart oldu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Sözüak
(düzenlendi)

Ben de H7 led düşünüyorum açıkçası. Önümüzdeki ay dayım yine Amerika'ya gidiyor oradan alsam mı acaba. Çin'e güvenemiyorum ama Ebay üzerinden ABD kaynaklı olanlar biraz daha garantidir diyorum ne dersiniz yoksa uğraşma Çin de aynısı zaten mi dersiniz.

Bu bahsettiğim led Audi farı çok göz alıyordu açıkçası.

tarihinde Barış Sözüak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Led de olsa göz almaması gerekir, drl olmadığına emin misin ? Sadece drl'leri yakıp gece gezenler de görüyorum da :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Uzun farda ben h7 led ampül kullanıyorum. Bi xenon hikaye kaldı yanında.

Ustam buldun yaptın kafana göre H7 led artık diğerleri öyle böyle mındar oldu değil mi? :p:lol:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray

ledli h4 olanını yapmışlar. 3 led var sırt sırta dokunan. her biri 120 dereceden sorumlu. ne kadar iyidir tabi bilemiyorum. ebay de 54 dolar dı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...
Mahmut Akbulut

Çekik gözlü amcamlar yakında el atar bu işe , angel mercekli far yerine , angel Led farların gelmesi yakındır :good1:

Yorum bağlantısı
Çekik gözlü amcamlar yakında el atar bu işe , angel mercekli far yerine , angel Led farların gelmesi yakındır :good1:

Var zaten :). Jeep grubunun hemen hemen her modeli

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

Daha dün akşam aynısını bir arkadaşımla konuşuyorduk kardeşim... ama inşallah ledleri kaliteli olur da sürekli patlamaz...

Yorum bağlantısı
Kaan Kara1679652638

Yeni Avensiste mercekli farda led kullanılıyor

Makyajlanan Auriste led far kullanılmaya başlandı :)

Ama ben bu aracı teste gittim, satış temsilcisi biraz ilgili olduğumu görünce lütfen sen açar mısın kapıları,ama açarken farlara bakmalısın dedi. Videoda hızlı gözüküyor gibi geldi bana. Normalde açınca çok güzel karşıladı :)

Hava kararmıştı. Aydınlatma enfesti ama uzun asistanını deneyemedim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Keleş

ZKW üretiyormuş.

256 farklı ışık deseni oluşturulabiliyormuş.

zkw_opelastra_hsw_klein.jpg

zkw_opelastra_2015_klein.jpg

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583
On 04.01.2016 at 10:11, Mahmut Akbulut yazdı:

ZKW xenon mercekte yaşattığı hüsranı Led de yaşatmamış görünüyor ...

kardeşim sen niye hep ZKW kullanmak istiyordun BMWde peki?

bu arada mercek + LED kombinasyonu çok güzel olmuş, bence lazer sisteme gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
On 05.01.2016 at 15:09, Fatih Özbaş yazdı:

kardeşim sen niye hep ZKW kullanmak istiyordun BMWde peki?

Yanlış hatırlıyorsun kerdeşim derdim mercek değil di Lens ti ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583
4 saat önce, Mahmut Akbulut yazdı:

Yanlış hatırlıyorsun kerdeşim derdim mercek değil di Lens ti ;)

tamam şimdi oldu :) lens lazımdı biri kırık çıkmıştı hatta :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...